181

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Multumesc Emil, sumpul sper sa-si faca treaba.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

182

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Astazi a venit si sursa de 30 A care mi se pare excelenta si functioneaza impecabil. A venit si pasta termoconductoare aurie, de maine pot sa ma apuc de lampa minune . Toata sursa este imbracata cu AL cea ce inseamna un radiator imens.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

183

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Pozele:

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

asteptam sa vedem lampa gata

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

185

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Eu abia astept sa vad tot sistemul gata ,spor la munca in continuare .
:apl  :apl  :apl

186

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Florin sursa este foarte buna.De obicei cele cum e a ta tin mult si bine.Cat despre acvariu frate nu am ce sa zic.Efectiv zici ca e decupat din ocean.Felicitari inca odata si spor in continuare.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

187

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Multumesc baieti, sursa este nemaipomenita. Sper sa incep in week-endul asta sa o montez daca voi putea ( trebuie sa-mi nasca catelusa ). In cea ce priveste fundalul imi place de mor, dar din pacate nu este cu adeziv, era prins doar pe margine cu banda izolatoare si cand i-am dat-o jos era desprins tot. Nu stiu ce sa fac sau daca o sa mai las acest fundal. Cred ca am sa pun unul simplu pe albastru ca si asa in spate se va pune cu timpul coralina sau algele. Sau dati-mi o alta solutie cum sa prind fundalul. Exista un adeziv special transparent pentru aceste folii?

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

188

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Foarte fain, mult spor.

189

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Multumesc, sa fie!

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

190

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

brutusanf A scris:

Multumesc baieti, sursa este nemaipomenita. Sper sa incep in week-endul asta sa o montez daca voi putea ( trebuie sa-mi nasca catelusa ). In cea ce priveste fundalul imi place de mor, dar din pacate nu este cu adeziv, era prins doar pe margine cu banda izolatoare si cand i-am dat-o jos era desprins tot. Nu stiu ce sa fac sau daca o sa mai las acest fundal. Cred ca am sa pun unul simplu pe albastru ca si asa in spate se va pune cu timpul coralina sau algele. Sau dati-mi o alta solutie cum sa prind fundalul. Exista un adeziv special transparent pentru aceste folii?

La JBL au ceva pe nume FIXOL special pentru lipirea fundalurilor.

191

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Acum am vazut, ce catelusa ai?
Daca ai probleme (ceea ce nu-ti doresc ) nu ezita sa ma anunti.

192

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Am cumparat azi un autocolant de la Bricostore de culoarea cerului si adeziv pvc pentru lipirea tevilor si coturilor.
@ionutlatcan esti un geniu, multumesc, daca il voi gasi pe stoc am sa-l comand. Ar fi pacat sa renunt la fundalul ala.

OFF topic:

@emil_visan am 2 yorkshire, baiat si fata.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

193

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Am montat ledurile definitiv pe placa. Mai am de tras cablajul, le voi pune in paralel cu cate o rezistenta fiecare pe care o voi calcula zilele astea. Voi avea 3 serii de culori cu 3 dimmere. Un dimmer pe albastre, altul pe albe si altul pe roz.
Spectrul va fi exact ca in poza:

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

194 Editat de brutusanf (2013-04-14 13:28)

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Ieri am reusit printre picaturi (a nascut cateaua 6 pui)sa calculez rezistenta si sa fac proba cu ledurile. Rezinstenta este de 18-20 ohmi si o putere de cel putin 15W. In cazul acesta rezistentele fiind la un gabarit mare la puterea asta, ma simt nevoit sa le fac o alta cutie unde voi trage firele din lampa pana la ele. Cutia va fi prevazuta cu 2 ventilatoare,  unul care impinge aerul si unul care scoate aerul. Am ajuns la concluzia asta deoarece sunt de putere, ceramice si se incing destul de repede.
Off topic :
Si acum daca imi permiteti as dori sa va pun 2 poze proaspate cu cei 6 noi membrii ai familiei mele.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

195 Editat de brutusanf (2013-04-14 13:44)

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

OFF topic:
Pozele cu cei 6 membrii ai familiei:

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

196

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Ai grije ca se incing foarte tare si sfatul meu era sa la pui pe radiatoare cu aripioare sau macar dinacelea cum sunt la calculatoare

197

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Pai sa vedem daca imi va permite sa fac contact (suprafata rezistentei) cu radiatorul, depinde ce fel de rezistente imi voi lua. Am luat in calcul asta, sunt constient ce am de facut.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

198

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

off topic :
Pozele cu puii

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

199

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Sa iti traiasca, superbi

200

Re: Boyu TL 450H-Reef 65 l

Sa de-a DUMNEZEU, multumesc.
Am cumparat adezivul pvc pentru lipirea tevilor .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L