321

Re: LOCUINTA NOUA

Multumesc frumos de sfat wink Am luat sa fac o proba daca se merita in bazin una.Si intradevar este buna ,pe viitor o sa o schimb si retin ce miai zis o sa fie tunze :noroc

322

Re: LOCUINTA NOUA

Azi am renuntat la cei 3 papagali  mad Incepuse sa fie scandal intre ei si Chitala. Au plecat la un prieten bun :sok ,oricum imi trebuia ceva mai mult loc in bazin .La pompa de valuri am renuntat ,era mult prea mare .Si voi lua un tunze de 2000 litri.Rezervoarele nu am reusit sa mi le montez,sper ca saptamana asta sa le pun in functie . big_smile

323

Re: LOCUINTA NOUA

mutare pesti

324

Re: LOCUINTA NOUA

Am inceput sa lucrez la cele doua filtre care le voi adauga la filtrarea acvariului.Sunt legate intre ele cu banda de inox si voi merge cu ele impreuna .Robinetii  sunt din bronz momentan ,inca nu am avut timp sa caut .Dar cu siguranta le voi schimba ,un rezervor il voi umple cu bioboll si cuburi burete grosier iar al doilea va fii cu matrix plin .Va trece apa apoi prin chiller si in bazin.Rezervoarele sunt de inox de 12 litri bucata. big_smile

325

Re: LOCUINTA NOUA

Pun o poza facuta azi cu starea bazinului,este facuta cu tel ca aparatul are bateria descarcata lol Voi reveni cu cava poze mult mai clare. Inca nu am avut timp sa montez extensia de filtrare. mad ,sper ca sa il montez zilele astea. :pls

326

Re: LOCUINTA NOUA

Foarte frumos acvariul. Felicitari.
Am citit undeva ca parca foloseai Purigen direct in filtru. Are efect asa? Intreb pentru ca am vazut ca multi au facut un filtru pe pat fluidizant. Esti multumit de rezultate?

327

Re: LOCUINTA NOUA

Merci frumos. smile Da .Multumit de purigen,nu vreau sa ii fac reclama.Il folosesc in saculet ,simplu.

328

Re: LOCUINTA NOUA

La ce lungime a ajuns arowa? Este superb!

329

Re: LOCUINTA NOUA

Mai lata decat bazinul ,deci peste 60 cm. Am vb cu cineva sa cumpar un minciog mare,si ma bate gandul sa o prind sa o masor exact.Sper sa reusesc. lol

330

Re: LOCUINTA NOUA

Mai lunga  decat latimea acvariului ,am uitat sa scriu. :omfg

331

Re: LOCUINTA NOUA

Am reusit sa imi cumpar fitingaraie de plastic,cu filet.Am gasit la Romstal,si preturi destul de bune. big_smile

332

Re: LOCUINTA NOUA

Foarte interesant.......mi-ai dat o idee buna  smile  smile  smile
Oare robinetii aia nu curg???

333

Re: LOCUINTA NOUA

Rezista la 10 atmosfere, sunt din ceva mai rezistent decat pvc.

334

Re: LOCUINTA NOUA

johnny A scris:

Rezista la 10 atmosfere, sunt din ceva mai rezistent decat pvc.

OK...mersi mult....  :sok
Luni ma duc la shopping............,la Romstal  wink  wink

335

Re: LOCUINTA NOUA

Succes. :sok

336

Re: LOCUINTA NOUA

Am inceput sa lucrez la filtre,gaurile fiind patrate trebuiesc sa le fac rotunde.Am folosit un con sa le fac la dimensiunea care mia trebit,Am sa atasez doua poze.Fac mai mult de 1000 cuvinte big_smile

337

Re: LOCUINTA NOUA

Am fost sa imi iau mingiocu pentru Arowana,si mia mai trebuit 2 litri de matrix ,si becul la uv ca se cam expira timpul  la el.

338 Editat de Ancistrus (2013-10-26 18:24)

Re: LOCUINTA NOUA

johnny A scris:

mingiocu

   In loc de "mingioc" de ce nu-l scoti cu gripul? lol

339

Re: LOCUINTA NOUA

Sall ,pai daca nu miai zis .Ca era mai usor. lol

340

Re: LOCUINTA NOUA

Si cum miau iesit la sfarsit,umplute cu biobol,matrix si am mai completat cu micromec .