1.001

Re: Acvariul meu

Felicitari  :apl . Astept si eu unul  :noroc  smile

1.002

Re: Acvariul meu

994 la repetat aiurea, eu vazusem raspunsul.  hmm  vreau si eu arici  wink

1.003

Re: Acvariul meu

:apl Ai reusit si cu planta aceasta minunata !                                                  -Ce mai urmeaza ? Cu ce ne mai incanti ?

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

1.004

Re: Acvariul meu

dany112004 A scris:

Felicitari  :apl . Astept si eu unul  :noroc  smile

Multumesc! Ai gasit prin Austria?

mariuspopa69 A scris:

994 la repetat aiurea, eu vazusem raspunsul.  hmm  vreau si eu arici  wink

Ei ti-am raspuns ca nu stiam ca este repetat...referitor la arici nu stiu pe unde gasesti, iar eu nu dau pana nu fac macar 30-40 de fire, vreau sa inlocuiesc toata blyxa cu eriocaulon...

elis A scris:

:apl Ai reusit si cu planta aceasta minunata !                                                  -Ce mai urmeaza ? Cu ce ne mai incanti ?

Multumesc! Momentan vreau doar sa vad gazonul de UG finalizat, cat mai multi arici si dupa aia ma gandesc la alt aranjament...

1.005

Re: Acvariul meu

Eram sigur smile)))) Lasa ca peste o luna doua.....;)

1.006

Re: Acvariul meu

Foarte sanatoase,cu ce fertilizezi acum?

1.007

Re: Acvariul meu

Din pacate nu am gasit aici.   sad

1.008

Re: Acvariul meu

salutare ma numesc cosmin,am un acvariu de 120 litrii,astazi am pus ptr prima data o bomba co2,am folosit o sticla de 2,5 litrii si un furtun de perfuzie ,din ce am mai citit acel tub de la furtunul de perfuzie se poate folosii si ca numarator umplandu-l cu apa jumatate,dar cand a inceput reactia toata apa se dus pe furtun in acvariu,ce am gresit? mentionez ca nu am nici o valva antiretur doar un teu la dop cu robineti din plastic ptr a da drumul noaptea la co2 sa iasa afara.astept laumuriri cu acest numarator de bule.ms

1.009

Re: Acvariul meu

nu ma sfatuieste nimeni?

1.010

Re: Acvariul meu

Colegu, vad ca deja ai deschis un topic despre problema ta, nu mai poste pe unde apauci. Ai rabdare si ai sa primesti si ajutorul de care ai nevoie.

1.011 Editat de MariusMinu (2014-01-12 21:34)

Re: Acvariul meu

Pop Remus A scris:

Foarte sanatoase,cu ce fertilizezi acum?

Mersi Remus! Merg tot pe micro/macro de la Marian si easy carbo zilnic. O data pe saptamana pun si jbl ferropol dar nu am observat mari diferente.

toghe.cosmin A scris:

salutare ma numesc cosmin,am un acvariu de 120 litrii,astazi am pus ptr prima data o bomba co2,am folosit o sticla de 2,5 litrii si un furtun de perfuzie ,din ce am mai citit acel tub de la furtunul de perfuzie se poate folosii si ca numarator umplandu-l cu apa jumatate,dar cand a inceput reactia toata apa se dus pe furtun in acvariu,ce am gresit? mentionez ca nu am nici o valva antiretur doar un teu la dop cu robineti din plastic ptr a da drumul noaptea la co2 sa iasa afara.astept laumuriri cu acest numarator de bule.ms

Salut. Posibil ca ai fortat reactia agitand sticla si debitul prea mare de CO2 a carat in acvariu si cei cativa ml de apa din perfuzor. Am patit si eu de cateva ori treaba asta, insa numai dupa ce agitam bine sticla. :stupid
  PS> Am vazut pozele din celelalt subiect deschis de tine si se pare ca de vina este pozitionarea incorecta a furtunelor de intrare/iesire a CO2.

Varianta cu fortarea reactiei ramane valabila, dar la tine nu este cazul.

dany112004 A scris:

Din pacate nu am gasit aici.   sad

Vrei sa spui ca la capitolul arici stam mai bine ca austriecii  big_smile

1.012

Re: Acvariul meu

Nu numai la capitolul "arici" ,  ci la pkante in general, mai ales la cele mai pretentioase.
La aparatura gasesti ce vrei.

1.013

Re: Acvariul meu

Macar la asta sa-i intrecem si noi... ca la restul.... lol

1.014

Re: Acvariul meu

Merg tot pe micro/macro de la Marian si easy carbo zilnic

poti sa ne spui micro/macro cat pe zi si cate ore luminezi? big_smile

1.015 Editat de MariusMinu (2014-01-13 00:42)

Re: Acvariul meu

Fertilizez in functie de teste...de pilda PPS pro nu prea am mai pus in ultima perioada din cauza ca NO3 se mentine mare...cred ca din cauza filtrarii biologice foarte bune se transforma rapid NH3>>NO2>>NO3 (am 2 litri de eheim substrat pro >>vezi foto) si hranesc pestii mai des decat inainte...cam la doua zile asa ca o perioada buna de cateva luni i-am tinut cu o masa la 3-4 zile ...Cred ca din cauza aia am avut si apa albicioasa...dar asta este alta discutie. Trace mix 4 ml zilnic si easycarbo 2 ml amandoua dimineata. Lumina 8 ore cu pauza la pranz 2 ore, dar de maine trec la 9 ore in total (pauza ramane).
Primul litru s-a colonizat ca are 6 luni sau cam asa , iar al doilea are doar 2 luni ...se vede ca inca nu este bine colonizat...banuiesc ca dupa ce se colonizeaza si ala renunt la PPS definitiv...

1.016

Re: Acvariul meu

Mariusica, vad ca ii bataie mare pe aricii tai  smile .......foarte frumosi  :sok
Bravo ca ai reusit sa-i inmultesti  :apl  :apl  :apl

1.017

Re: Acvariul meu

ms frumos pt raspuns ^:)^ .am intrebat,ca la mine totul a mers bine pana am ajuns cu lumina la 9 ore si fertilizarea micro/macro=2ml zi + 2ml easy carbo la 80l volum net de apa si vad ca pe unele plante au inceput sa-mi apara alge filamentoase.nu stiu cum sa-i dau cu lumina si fertilizarea in continuare

1.018 Editat de MariusMinu (2014-01-13 12:57)

Re: Acvariul meu

petre79 A scris:

Mariusica, vad ca ii bataie mare pe aricii tai  smile .......foarte frumosi  :sok
Bravo ca ai reusit sa-i inmultesti  :apl  :apl  :apl

Multumesc Petre :noroc Cei mari sunt aricii din bazinul tau...abia puii care vor creste sunt productie proprie  wink 

trohanel2005 A scris:

ms frumos pt raspuns ^:)^ .am intrebat,ca la mine totul a mers bine pana am ajuns cu lumina la 9 ore si fertilizarea micro/macro=2ml zi + 2ml easy carbo la 80l volum net de apa si vad ca pe unele plante au inceput sa-mi apara alge filamentoase.nu stiu cum sa-i dau cu lumina si fertilizarea in continuare

La capitolul alge nu prea ma pricep...incerc sa le evit pe cat posibil punand accent pe cresterea cat mai rapida a plantelor. De pilda macrandra am tuns-o pe data de 9 ianuarie ca ajunsese la suprafata, plantata de 2 ianuarie. A crescut 15 cm in 7 zile... La viteza asta cam greu pentru alge, plus ca pauza de la pranz le prinde mereu in off side pe alge wink Asta este intentia mea...sa scot algele in afara jocului big_smile
Le las sa atace.... si in momentul in care sunt gata sa marcheze fac pasul inainte si le prind in off side...fluiera arbitru (se stinge lumina)  big_smile  big_smile  big_smile

1.019 Editat de MariusMinu (2014-01-13 14:50)

Re: Acvariul meu

Deja au dat pui de unde am taiat macrandra...

http://i40.tinypic.com/2uh4w0g.jpg

1.020 Editat de elis (2014-01-13 21:39)

Re: Acvariul meu

:apl Dar ai avut si antrenori buni ,care te-au ajutat sa inveti jocul... lol
Foarte frumoase culorile la macrandra !

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale