1.021

Re: Acvariul meu

marius,conteaza de unde se tund plantele,adica vad ca tu ai taiat firul ala destul de aproape de frunze,e vreo diferenta daca il taiai de ramanea un ciot mai mare in sus fata de frunzulitele inferioare?!

1.022

Re: Acvariul meu

Marius,este vreo diferenta intre siporax si eheim substrat pro?

1.023

Re: Acvariul meu

hai ca suntem tari,zici ca  suntem la interogatoriu lol

1.024

Re: Acvariul meu

:apl  frumoase culori ai in bazin. :noroc

1.025

Re: Acvariul meu

elis A scris:

:apl Dar ai avut si antrenori buni ,care te-au ajutat sa inveti jocul... lol
Foarte frumoase culorile la macrandra !

Multumesc! N-am antrenor...cumpar direct arbitru si gata .... lol

octavian A scris:

marius,conteaza de unde se tund plantele,adica vad ca tu ai taiat firul ala destul de aproape de frunze,e vreo diferenta daca il taiai de ramanea un ciot mai mare in sus fata de frunzulitele inferioare?!

A trebuit sa ma uit in bazin ca la aspectul asta nu m-am gandit cand am facut tunsoarea...unele cioate sunt mai mari, altele mai mici, dar puii sunt cam la fel de mari deci nu cred ca conteaza...


Pop Remus A scris:

Marius,este vreo diferenta intre siporax si eheim substrat pro?


Siporax are suprafata pentru bacterii mai mare decat eheim substrat pro, dar in acelasi timp reduce si NO3 (nitratii)...in schimb mediul pe care l-am ales eu (substrat pro) nu se atinge de nitrati. Alte diferente nu vad...

dany112004 A scris:

:apl  frumoase culori ai in bazin. :noroc

Multumesc! Astept ceva frumos si de la tine :fok

1.026

Re: Acvariul meu

dany112004 A scris:

:apl  frumoase culori ai in bazin. :noroc

MariusMinu A scris:

:Multumesc! Astept ceva frumos si de la tine :fok

Acum nu pot decat sa am rabdare sa cresca plantele si sa monitorizez, azi am vazut 2 Hidre in acvariu, pe care le-am scos cu grija, adica am taiat frunza si am scost hidra cu totul. sad

1.027

Re: Acvariul meu

Astea nu stiu de la ce apar, dar am citit ca UG te poate scapa de hidre (folosesc aceeasi dieta) Acum e care pe care... :frog la mine se pare ca UG castiga batalia, am avut si eu hidre dar le-am last in pace...se ocupa UG de ele ^:)^

1.028 Editat de MariusMinu (2014-01-14 15:18)

Re: Acvariul meu

Unul dintre arici a facut biloante (asa le zic eu) neutral
Sa vedem daca iese ceva din ele sau sunt seci  hmm
PS: Primii 3 pui sunt dati de la radacina, la fel ca la blyxa...

1.029

Re: Acvariul meu

Chir frumos ariciul, parca s a mai indesit. Ar fi mişto sa ramana mici

1.030

Re: Acvariul meu

Merci marius,vazusem in poza la tine taiata asa mai mica si ma gandeam ca e vre-un secret :stupid
Referitor la hidre si eu am vazut cateva cand am startat bazinul,dar nu le-am bagat(prea mult) in seama.acum nu mai am,sau asa cred eu,probabil e pana se mai stabilizeaza bazinul.
Marius imi plac mult plantele tale,dar nu inteleg cum le merge asa bine cu asa putin fertilizant...eu dozam 4ml micro si macro la 100 l si aveam carente rau de tot...e adevarat ca macro era fara no3 aveam no3-ul doar 5,dar acum il am tot la fel dar bag cate 7 ml din fiecare si si-au revenit.d'aia nu inteleg cum ai tu frumusetile alea de plante doar cu 4ml de micro :fconf

1.031 Editat de MariusMinu (2014-01-14 19:06)

Re: Acvariul meu

mariuspopa69 A scris:

Chir frumos ariciul, parca s a mai indesit. Ar fi mişto sa ramana mici

Multumesc! Ca sa-ti faci o idee sunt cat jumatate de blyxa smile un pic mai mari decat erau cand i-ai vazut

octavian A scris:

Merci marius,vazusem in poza la tine taiata asa mai mica si ma gandeam ca e vre-un secret :stupid
Referitor la hidre si eu am vazut cateva cand am startat bazinul,dar nu le-am bagat(prea mult) in seama.acum nu mai am,sau asa cred eu,probabil e pana se mai stabilizeaza bazinul.
Marius imi plac mult plantele tale,dar nu inteleg cum le merge asa bine cu asa putin fertilizant...eu dozam 4ml micro si macro la 100 l si aveam carente rau de tot...e adevarat ca macro era fara no3 aveam no3-ul doar 5,dar acum il am tot la fel dar bag cate 7 ml din fiecare si si-au revenit.d'aia nu inteleg cum ai tu frumusetile alea de plante doar cu 4ml de micro :fconf

Pana prin septembrie am mers pe 5 ml de trace mix, dar tot imi crestea fierul catre sfarsitul saptamanii Fe 0,6 ppm, asa ca am scazut doza la 4 ml zilnic si vad ca se mentine la 0,5 maxim la sfarsitul saptamanii. Daca bagi 7 ml de trace mix la bazinul tau imi pare EXAGERAT de mult. Eu de cand am acest bazin de 160 l mai mult de 5,5 ml de trace mix nu am bagat (doza zilnica). Cred ca trebuie sa-ti iei teste sa-ti dai seama ce fel de carenta ai, pentru ca de fier in nici un caz nu ai carenta, la bazinul tau mai mult de 2 ml zilnic deja incepe excesul...sau poate faci prostia sa le pui pe amandoua odata (si micro si macro),,, nu stiu ce sa zic...

1.032

Re: Acvariul meu

De ce nu se pune micro si macro impreuna,sa zicem,dimineata ????
Normal in momentul inceperii fotosintezei,ar trebui sa aiba ce papa...

marian37

1.033

Re: Acvariul meu

Unii spun ca nu s-ar intelege PO4 cu fierul :- niste chimisti ^:)^  ^:)^

1.034

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Unul dintre arici a facut biloante (asa le zic eu) neutral
Sa vedem daca iese ceva din ele sau sunt seci  hmm

Super.....fi sigur ca acei "muguri" vor face multi pui de arici....  smile  smile  smile
Primi 2 pui sunt ai mei.....  :-  :-  :- ....asa se da  wink  wink

1.035 Editat de octavian (2014-01-14 21:24)

Re: Acvariul meu

marius,sincer e prima data cand aud de asa ceva,nu am mai auzit de dozarea separata...pai si tu cum faci,pui doza dubla sau doza normala o zi macro si una micro?!
probabil la mine era de la macro,am facut si prostia sa le cresc pe amandoua o data de la 4 la 7 ml,nu stiu de la ce o fi fost,dar de cand am crescut doza s-a vazut...
L.E.ce se poate intampla de la excesul de fier?!nu exista posibilitatea ca la tine sa ai fierul mare si de la manado?!

1.036

Re: Acvariul meu

Superbi ariceii  :apl . Cand ajung in tara sigur dau pe la tine pe la crescatorie  big_smile .
Deci sa inteleg ca tu nu dozezi toate odata? Eu din lipsa de timp le bag pe toate odata si chiar inainte sa se aprin da lumina. Dar am inteles ca astea de la ADA nu sunt chiar asa concentrate, chiar pentru a nu da in alge.

1.037

Re: Acvariul meu

Si eu tot asa le dau,una dupa alta,inainte sa se aprinda lumina cu 1 ora...
Dar nu am ADA  big_smile

marian37

1.038 Editat de MariusMinu (2014-01-15 12:54)

Re: Acvariul meu

petre79 A scris:

Super.....fi sigur ca acei "muguri" vor face multi pui de arici....  smile  smile  smile
Primi 2 pui sunt ai mei.....  :-  :-  :- ....asa se da  wink  wink

Iti mai dau eu inca 2 numai sa fie asa cum spui big_smile  big_smile

octavian A scris:

marius,sincer e prima data cand aud de asa ceva,nu am mai auzit de dozarea separata...pai si tu cum faci,pui doza dubla sau doza normala o zi macro si una micro?!
probabil la mine era de la macro,am facut si prostia sa le cresc pe amandoua o data de la 4 la 7 ml,nu stiu de la ce o fi fost,dar de cand am crescut doza s-a vazut...
L.E.ce se poate intampla de la excesul de fier?!nu exista posibilitatea ca la tine sa ai fierul mare si de la manado?!

Eu am auzit prima data despre dozarea separata acum vreo 3 ani si de atunci am ramas cu ideea asta prea adanc infipta ca sa poata sa ma o schimbe ceva/cineva. (ma refer la precipitarea dintre fier si PO4). Pun dimineata micro 4 ml si seara macro, depinde de test, (ma uit cat am bagat saptamana trecuta si cat a iesit testul la sfarsitul saptamanii...doza nu este mereu aceeasi...plantele mai cresc, mai le tund...nu consuma la fel). Avand in vedere ca tin fierul mare (0,5 ppm) si PO4 mare 1,5-1,8 ppm mi s-ar parea o prostie sa le dozez in acelasi timp pentru ca vor precipita si se vor duce pe apa sambetei O sa ma uit la pozele puse de altii si sa ma intreb de ce la mine nu cresc asa repede plantele? wink
La macro este problema mereu pentru ca el se poate acumula spre diferenta de micro care se degradeaza repede in prezenta luminii puternice si a oxigenului...cand am spus ca este exagerat de mare doza de micro nu m-am referit neaparat ca ai exces in bazin (desi nu exclud asta) ci mai degraba la un consum prea mare de fertilizant pentru aceleasi rezultate (ca si cum ai merge pe autostrada cu 120-130km/h in treapta a treia) hmm Ce se intampla de la excesul de fier?...iti spun eu ca mai demult am ridicat micro pana la Fe=1 ppm (am pus cate 10 ml cateva zile la rand) si plantele cresteau la fel, in schimb am avut probleme cu crevetii ().
Manado poate influenta valoarea fierului din apa ...dar de ordinul a 0,0(...)ppm. Inainte am folosit pietris de rau (perioada 2011-2012) si dozam 5 ml de micro zilnic, dar avea si multe plante cu crestere rapida...deci se justifica acel 1 ml in plus fata de cat pun acum.

dany112004 A scris:

Superbi ariceii  :apl . Cand ajung in tara sigur dau pe la tine pe la crescatorie  big_smile .
Deci sa inteleg ca tu nu dozezi toate odata? Eu din lipsa de timp le bag pe toate odata si chiar inainte sa se aprin da lumina. Dar am inteles ca astea de la ADA nu sunt chiar asa concentrate, chiar pentru a nu da in alge.

Multumesc! Te astept. Eu pun separat ...dar folosesc din astea mai ieftine...nu stiu cum sta treaba cu cele de la ADA.

floreamarian37 A scris:

Si eu tot asa le dau,una dupa alta,inainte sa se aprinda lumina cu 1 ora...
Dar nu am ADA  big_smile

Probabil ca sunt eu ramas in urma la acest capitol...cu toate ca plantele spun altceva smile

1.039

Re: Acvariul meu

Pai daca pui dimineata micro si seara macro nu se intalneste micro de a doua zi cu macro de seara precedenta?sau tocmai asta e ideea,sa aiba timp macro sa se disperseze in masa apei?!
Referitor la fier,cum nu am test am scazut doza de la 7 la 4 si macro am pastrat la fel.daca e cum spui tu nu ar trebui sa fie nici o modificare in crestere sau in perling...in vreo 4-5 zile ar trebuii sa se vada rezultate,nu?!

1.040

Re: Acvariul meu

octavian A scris:

Pai daca pui dimineata micro si seara macro nu se intalneste micro de a doua zi cu macro de seara precedenta?sau tocmai asta e ideea,sa aiba timp macro sa se disperseze in masa apei?!
Referitor la fier,cum nu am test am scazut doza de la 7 la 4 si macro am pastrat la fel.daca e cum spui tu nu ar trebui sa fie nici o modificare in crestere sau in perling...in vreo 4-5 zile ar trebuii sa se vada rezultate,nu?!

Poate peste o luna (sau nici atunci  neutral ) o sa vezi rezultate daca doar ai redus doza de la 7 ml la 4 ml. lol  De la o doza exagerat de mare ai redus la una foarte mare. Vei sta tot in exces...Pana acum puneai de 4 ori mai mult decat mine (raportat la litri de apa) si acum pui dublu. smile Eu zic sa faci un schimb de apa macar 40%, maine nu pui deloc micro si de poimaine incepi cu 2 ml zilnic. La ce plante ai acum in bazin asta ar insemna deja suficient micro. Eu vorbesc de trace mix diluat cu apa asa cum prevede producatorul. Perlarea nu are nici o treaba cu fertilizarea micro, singurele care influenteaza perlarea sunt CO2 si lumina.
Se intalnesc ele macro de azi cu micro de maine dar deja plantele si-au luat portia...Teoretic nu stiu exact ce se intampla cu ele a doua zi, doar am luat de buna o informatie gasita pe net, oricum rau nu are cum sa fie ca le pun separat. Practic insa sunt multumit de aceasta schema de fertilizare si nu fac modificari: unde merge nu umbla, asta e deviza mea lol