1.101

Re: Acvariul meu

Arata foarte bine acvariul si plantele sunt exemplare.  :apl

1.102

Re: Acvariul meu

Multumesc de apreciere!

1.103

Re: Acvariul meu

Bravo Marius. Acvariul arata excelent.  :apl   :noroc

1.104

Re: Acvariul meu

cat imi place poza aia dintr-o parte,e superba... :sok bravo marius,si spor cu UG!
referitor la siporax si la NO3,asa cum spune si marius,se poate jongla cu acesta...de exemplu acum(adica acum 2 zile) m-am prins eu care era treaba de erau carente.pana s-au colmatat furtunele filtrului,coturile,robinetele si restul era bine(binisor)la mine in acvariu,in conditiile in care nu fertilizam cu NO3,ala care era desi era putin,era.cand au inceput sa se colmateze,s-au colmatat asa de rau de scazuse debitul(si asa destul de mic) mai mult de jumatate.in conditiile astea,bacteriile care consuma NO3 s-au dezvoltat asa de mult ca imi mancau aproape tot NO3-ul.
deci,pentru cei care au siporax,asa cum a zis si marius conteaza sa aiba un debit peste 5-600l/h si nu ar mai fi problema asa mare(daca nu se exagereaza cu cantitatea).
si inca o chestie,pentru ca am siporax,am ales sa nu mai fertilizez separat chiar daca era foarte tentant roll daca eu bag no3 seara si am un dusman care il papa,pai in 16 ore are destul timp sa dispara majoritatea NO3-ului,asa ca bag dimineata fierul si macro cu o ora inainte sa se aprinda luminile.in felul asta risc sa pierd din fier(reactia cu PO4)dar pot sa fertilizez mai mult ,si plantele nu mai au PO4 noapte,dar au NO3 ziua :hug

1.105

Re: Acvariul meu

octavian A scris:

bacteriile care consuma NO3 s-au dezvoltat asa de mult ca imi mancau aproape tot NO3-ul.

   Octavian, ai descoperit panaceul acvaristicii... fertilizezi macro dublu si nu mai faci schimburi de apa! Anaerobele sa traiasca lol

1.106

Re: Acvariul meu

Pai si ce valori ai la no3 inainte si dupa fertilizare.Ma mir sa scada asa repede valorile la el,chiar daca ai si Siporax. :froll

1.107 Editat de MariusMinu (2014-01-24 13:27)

Re: Acvariul meu

dany112004 A scris:

Bravo Marius. Acvariul arata excelent.  :apl   :noroc

Multumesc Dany! La tine in bazin cum mai merge treaba?

octavian A scris:

cat imi place poza aia dintr-o parte,e superba... :sok bravo marius,si spor cu UG!
referitor la siporax si la NO3,asa cum spune si marius,se poate jongla cu acesta...de exemplu acum(adica acum 2 zile) m-am prins eu care era treaba de erau carente.pana s-au colmatat furtunele filtrului,coturile,robinetele si restul era bine(binisor)la mine in acvariu,in conditiile in care nu fertilizam cu NO3,ala care era desi era putin,era.cand au inceput sa se colmateze,s-au colmatat asa de rau de scazuse debitul(si asa destul de mic) mai mult de jumatate.in conditiile astea,bacteriile care consuma NO3 s-au dezvoltat asa de mult ca imi mancau aproape tot NO3-ul.
deci,pentru cei care au siporax,asa cum a zis si marius conteaza sa aiba un debit peste 5-600l/h si nu ar mai fi problema asa mare(daca nu se exagereaza cu cantitatea).
si inca o chestie,pentru ca am siporax,am ales sa nu mai fertilizez separat chiar daca era foarte tentant roll daca eu bag no3 seara si am un dusman care il papa,pai in 16 ore are destul timp sa dispara majoritatea NO3-ului,asa ca bag dimineata fierul si macro cu o ora inainte sa se aprinda luminile.in felul asta risc sa pierd din fier(reactia cu PO4)dar pot sa fertilizez mai mult ,si plantele nu mai au PO4 noapte,dar au NO3 ziua :hug

Mersi Octavian! Incepe sa se clarifice misterul (pentru tine, ca eu stiam de mult) si anume ca la un debit prea mic bacteriile anaerobe reduc repede NO3. Asa cum spune si Cristi anaerobele sa traiasca lol In canalele mai mici din siporax sunt colonii de bacterii care in lipsa oxigenului desfac nitratii sau ceva de genu'...daca nu am folosit siporax nici nu mi-am batut capul....
Treaba cu fertilizarea este un pic irelevanta pentru ca aduagand doza de PPS recomandata de producator se ridica concentratia NO3 doar cu 1 ppm. Se merge pe premiza ca in apa exista o anumita cantitate de NO3 si prin fertilizare zilnica doar se mentine aceasta valoare (recomandata 10-20 ppm NO3). Din cauza asta trebuie sa faci teste...daca in bazin ai NO3 foarte mic poti sa pui si triplul dozei recomandate si plantele tot vor avea carenta de azot (N), prezent in PPS sub forma de nitrat de potasiu (KNO3).

johnny A scris:

Pai si ce valori ai la no3 inainte si dupa fertilizare.Ma mir sa scada asa repede valorile la el,chiar daca ai si Siporax. :froll

Bazinul lui Octavian are undeva la 65 litri de apa, iar in filtru sunt 3,5 litri de siporax, debitul mic ajuta bacteriile anaerobe sa scada repede NO3, pesti putini...Si oricum diferenta intre inainte si dupa fertilizare este de 1ppm la NO3 (daca se respecta doza) deci o crestere de la 5l a 6 ppm NO3 sau de la 12 la 13 ppm nu poate fi detectata nici pe teste cu picaturi...testele pe care le folosim nu pot arata o diferenta atat de mica...mai depinde si interpetarea ochiometrica :omfg inainte si dupa fertilizare pe test vom avea aproximativ aceeasi valoare (in realitate NO3 este mai mare cu 1ppm).

ps Si o poza cu didplisul, dupa cateva ajustari ale aparatului foto am descoperit ca are si setari separate pentru fotografie acvariu (aquarium scrie in meniu) si inca ceva (underwater). Poza este facuta pe setarea aquarium dar vor urma cateva si underwater cat de curand...mai aproape de firul ierbii wink . Chiar sunt curios...

http://i42.tinypic.com/w9w7lh.jpg

1.108

Re: Acvariul meu

Da bazinul este mic si pesti putini,dar debitul de 500 litri mi se pare destul de mare ,un 100 -200 litri mi se pare eficient pt filtrare eficienta anaeroba.Eu am 12 litri  material filtrant si iti zic ca sunt aproape la limita sa tin in frau no3. lol Si am debit mic . lol

1.109

Re: Acvariul meu

Crezi ca mai avea 500l/h dupa ce s-au colmatat furtunele, coturile, etc,, poate 300l/h (asa spune si el ca avea debitul redus din cauza colmatarii). Si nu compara arowana ta care este in stare sa manance si 100 gr de carne la o masa cu pestii care ii are Octavian. lol
Sunt convins ca cei 12 litri de material filtrant nu fac fata la bazinul tau smile ....trebuie sa mai iei...  :noroc

1.110

Re: Acvariul meu

Marius,nici chiar 65l eu zic ca undeva la 75 -80 ca nu am asa sus substratul in spate ca tine.acum dozez doza dubla de macro si dau de mancare mai des la pesti tocmai pentru a ridica si mentine nivelul de NO3.
Ancistrus iti dai seama ca nu pot fertiliza foarte mult macro si fara schimburi de apa deoarece risc sa imi creasca concentratiile la celelte substante si nici asa nu e bine.si nici anaerobele nu ma ajuta prea mult daca traiesc ci m-ar ajuta mai mult o "crescatorie" de heterotrofe decat de anaerobe..
Johnny aceeasi chestie care i-am zis-o si lui ancistrus,nu mai intereseaza ca bacteriile anaerobe sa fie eficiente...la tine e alta chestie:Pesti mari adica multa mancare adica mult rahat si nu sunt plante.ca scazi NO3-ul tu ai doua variane:filtrare biologica cu debit foarte scazut si mult material filtrant sau schimburi de apa.tu vrei sa scapi de NO3 eu din contra...

1.111 Editat de MariusMinu (2014-01-24 19:51)

Re: Acvariul meu

Asa este ...ai cam 75 de litri de apa in bazin :noroc Sa vedem rezultatele cu doza marita de macro smile Intre timp am mai inrosit un pic didiplisul...inca nitel si-l fac mai rosu ca  macrandra lol Poza needitata cu programe gen photoshop dar o sa-l descarce baiatu' si pe ala sa fie la indemana wink

1.112

Re: Acvariul meu

Marius, interesant fenomenul, practic in ce interval de timp ti s-a inrosit Didiplisul asa?
La ce doza de PO4 ai ajuns?

1.113

Re: Acvariul meu

lol  lol  lol  ce-ti mai trebuie photoshop la culorile alea ???
Poate sa le faci mai verzi  big_smile

marian37

1.114

Re: Acvariul meu

alex08 A scris:

Marius, interesant fenomenul, practic in ce interval de timp ti s-a inrosit Didiplisul asa?
La ce doza de PO4 ai ajuns?

In catave zile...PO4 -1,5 ppm.

floreamarian37 A scris:

lol  lol  lol  ce-ti mai trebuie photoshop la culorile alea ???
Poate sa le faci mai verzi  big_smile

lol  lol  lol

1.115

Re: Acvariul meu

Puii de macrandra inainte de oprirea neoanelor...si o poza din lateral...

1.116

Re: Acvariul meu

:omfg

1.117

Re: Acvariul meu

O frumusete smile

1.118

Re: Acvariul meu

Zici ca le-ai sifonat  lol
Ma faci sa arunc acvariul pe geam.... mad

marian37

1.119 Editat de elis (2014-01-27 04:23)

Re: Acvariul meu

Marius ,acvariul tau e super tare ! ^:)^ A inceput lumea sa arunce  cu acvariile , pana acum au fost acvarii in  masute de cafea,biblioteca ,incorporat in perete, urmeaza .... acvariul pe geam...... tot vroia marian alt aranjament... lol

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

1.120 Editat de MariusMinu (2014-01-27 14:28)

Re: Acvariul meu

Va multumesc pentru comentarii si aprecieri ^:)^ . Nu e cazul sa arunce nimeni cu acvariul pe geam. Ca sa mai domolesc spiritele o sa pun cateva poze cu acvariul meu in momentul care m-am reapucat de acvaristica. Evident si o scurta povestire...
Acum vreo 4 azi zice sotia "vreau acvariu!" ...Zic eu : stai asa sa vezi ce acvariu frumos face baiatu' (aveam si orgoliu ca doar mai tinusem acvariu prin '87). Caut acvariul (unul din cornier), cand il gasesc ...fundul spart sad ...mai uit mai bine si-mi dau seama ca trebuie sa scot (sparg) toata sticla ramasa ca sa inlocuiesc fundul acvariului (:| Prima infrangere...dar nu m-am lasat, in fine inlocuiesc toata sticla (si asa era prinsa cu chit de cornier si zgariata peste firea omeneasca). Venise momentul sa ma apuc de decorarea acvariului :fok ...dau fuga afara, ma intorc cu jumatate de galeata de balastru (nespalat evident) il pun in acvariu, pun apa... hopa si pestii :hug (poza 1). Singura tehnica din acvariu era un incalzitor fara termostat...(pe care il tot tineam de 25 de ani cu gandul ca daca ma reapuc de acvaristica sa am ce-mi trebuie) lol .
La sfatul vanzatoarei de la pet shop cumpar si un termometru special pentru acvariu (cel vechi era spart de mult). Toate bune si frumoase pana vine un prieten sa-mi vada "capodopera" :noroc si zice: N-ai filtru la acvariu :fconf . Dupa jumatate de ora de argumente ma convinge ca trebuie sa iau un filtru (poza 2). Urmeaza o lampa (neon de 18.000K)... oricum plantele din plastic nu au nevoie de lumina smile ...pestii sa fie colorati lol . (poza 3). Abia la 6 luni de cand m-am reapucat de acvaristica am primit o reteta pentru bomba de CO2.  ^:)^
Foarte tarziu, cam la 9 luni din momentul in care m-am reapucat am reusit sa inmultesc prima planta (egeria densa). Diferenta intre mine si cei care citesc randurile astea este enorma...se numeste informatie,,, uneori este o dracului de valoroasa,,,
Acesta lipsa acuta de informatie eu am suplinit-o prin zeci de exprimente practice...si nervi...dar intr-un final am reusit...
Cine mai vrea sa-si arunce acvariul pe geam acum? lol  lol  lol

ps : M-am apucat de frizerie..http://www.youtube.com/watch?v=zFWnoeSPMq8