Subiect: intrebare

Am o intrebare ciudată...stiu ca apa de la robinet trebuie tinuta in vase cu gura deschisa pt a elimina clorul...am inteles ca nu este indicata fierberea ei pt ca o data cu clorul ies si mineralele...intrebarea mea este: daca folosesc apa calda din boiler(tamp. 80℃)..bineinteles racita....este indicat?

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: intrebare

katalin_razvan A scris:

Am o intrebare ciudată...stiu ca apa de la robinet trebuie tinuta in vase cu gura deschisa pt a elimina clorul...am inteles ca nu este indicata fierberea ei pt ca o data cu clorul ies si mineralele...intrebarea mea este: daca folosesc apa calda din boiler(tamp. 80℃)..bineinteles racita....este indicat?

Pai nu este tot acelasi drac ? la 90 grade depinde din ce zona este apa apuca sa fiarba. In alte cazuri la 100

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: intrebare

Asta asa este....dar ideea este daca se poate pune in acvariu....daca afectează....chiar si fara lipsa mineralelor

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: intrebare

katalin_razvan A scris:

Asta asa este....dar ideea este daca se poate pune in acvariu....daca afectează....chiar si fara lipsa mineralelor

eu observ de ceva timp ca tot intrebi lucruri la care ti se da raspuns sau chiar si tu il stii si tot incerci sa intrebi daca este bine. Bafta in continuare.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

5 Editat de katalin_razvan (2014-04-21 10:20)

Re: intrebare

Ideea este ca nu fierbe in oala...apa fierbe in interiorul unor elementi de cupru....si nu stiu raspunsul...daca vreau sa fiu sigur pt a nu gresi nu stiu ce este rău....daca nu sunt sigur de ceva intreb...si ca o paranteză punctul de fierbere al apei diferă în funcție de presiunea atmosferica nu de zona din care este apa..bacteriile si metalele grele se elimina la fierberea apei pt cateva minute....întrebăm daca a folosit cineva apa de la boiler...incerc sa învăt din experientele altora...si scuze pt intrebari

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

6 Editat de sebastian (2014-04-21 11:58)

Re: intrebare

katalin_razvan A scris:

Ideea este ca nu fierbe in oala...apa fierbe in interiorul unor elementi de cupru....si nu stiu raspunsul...daca vreau sa fiu sigur pt a nu gresi nu stiu ce este rău....daca nu sunt sigur de ceva intreb...si ca o paranteză punctul de fierbere al apei diferă în funcție de presiunea atmosferica nu de zona din care este apa..bacteriile si metalele grele se elimina la fierberea apei pt cateva minute....întrebăm daca a folosit cineva apa de la boiler...incerc sa învăt din experientele altora...si scuze pt intrebari

In primul rand eu nu stiu ce faci cu acea apa la 80 de grade pt ca eu am centrala setata la maxim 5o de grade ca imi este de ajuns pt atunci cand fac baie. Poate vrei sa jumulesti o gaina cine stie sau vrei sa forjezi boilarul ala aiurea.
Nu trebuie sa imi explicit cu serpentine (elenmenti de cupru). Daca vei lua pe aici la puricat sa citesti de apa fiarta si racita vei vedea ca nu este buna poate in combinatie cu apa normal. La fel si ceea de Osmoza Inversa care tot combinata trebuie. In alta ordine de ideie :
''Temperatura de fierbere este o medie, un punct de referinţă, întrucât apa fierbe la exact 100°C atunci când presiunea atmosferică este de aproximativ 1 barr.
Datorită presiunii mai scăzute din munţi, aceasta poate fierbe chiar şi la 90°C, în timp ce în zone care se află sub nivelul mării este nevoie de mai mult de 100°C. În laborator pot fi create condiţii de presiune care fac ca apa să fiarbă la 0°C. Cu toate acestea, se poate fierbe un ou pe muntele Everest, deşi uneori se susţine contrariul. Doar că durează mai mult.''
P.S. In Mogosoaia la tine acolo pt ca asa vad locatia, este aceiasi presiune atmosferica cu aia  de la munte? Eu la asta m-am referit. Deci difera de locatie sau nu presiunea atmosferica?
P.S. la p.s. poate pe viitor te uiti sa vezi cum scrii la amestecatura aia de litere/caractere pt ca zgarie la ochi. RESPECT

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: intrebare

katalin_razvan A scris:

stiu ca apa de la robinet trebuie tinuta in vase cu gura deschisa pt a elimina clorul

   Nu neaparat!

katalin_razvan A scris:

intrebarea mea este: daca folosesc apa calda din boiler(tamp. 80℃)..bineinteles racita....este indicat?

   Indicat la ce, pentru ce?

sebastian A scris:

poate pe viitor te uiti sa vezi cum scrii la amestecatura aia de litere/caractere pt ca zgarie la ochi.

sebastian A scris:

Nu trebuie sa imi explicit cu serpentine (elenmenti de cupru).

   Nu mai fiti rautaciosi, toti mai gresim smile

Re: intrebare

Amestecatura aia de litere o am din cauza telefonului...cand scriu apare corect â din a iar cand site-ul incarca apar caracterele de care ai spus tu....boiler-ul asa este setat nu pot regla temperatura....diferă de locatie normal....dar eu am inteles/crezut ca depinde din ce zona este apa...scuze dar stii ,limba romana are mai multe întelesuri....deci concluzia este ca apa mea din boiler este fiartă si nu o pot pune....iar problema cu elementii(serpentina) de cupru era daca asta influențează apa

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: intrebare

Ms ancistrus pt primul raspuns..indicat pt a fi pusa in acvariu....si problema carecterelor este de natura software

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

10

Re: intrebare

katalin_razvan A scris:

iar problema cu elementii(serpentina) de cupru era daca asta influențează apa

   Cuprul afecteaza nevertebratele si folosit in mod repetat, afecteaza si restul vietuitoarelor!

Re: intrebare

Multam...acum am inteles

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

12

Re: intrebare

Ancistrus A scris:
katalin_razvan A scris:

stiu ca apa de la robinet trebuie tinuta in vase cu gura deschisa pt a elimina clorul

   Nu neaparat!

katalin_razvan A scris:

intrebarea mea este: daca folosesc apa calda din boiler(tamp. 80℃)..bineinteles racita....este indicat?

   Indicat la ce, pentru ce?

sebastian A scris:

poate pe viitor te uiti sa vezi cum scrii la amestecatura aia de litere/caractere pt ca zgarie la ochi.

sebastian A scris:

Nu trebuie sa imi explicit cu serpentine (elenmenti de cupru).

   Nu mai fiti rautaciosi, toti mai gresim smile

tongue Deloc nu am fost :-) nu trebuie sa ne suparam din nimicuri si cred ca nu este suparat colegul ;-) altef mi-ar fi spus  :noroc la toata lumea.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: intrebare

Dc sa fiu suparat????.....discutiile sunt discutii

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

14

Re: intrebare

katalin_razvan A scris:

Dc sa fiu suparat????.....discutiile sunt discutii

:fok sa traiesti  :noroc

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

15 Editat de MariusMinu (2014-04-22 11:19)

Re: intrebare

katalin_razvan A scris:

Am o intrebare ciudată...stiu ca apa de la robinet trebuie tinuta in vase cu gura deschisa pt a elimina clorul...am inteles ca nu este indicata fierberea ei pt ca o data cu clorul ies si mineralele...intrebarea mea este: daca folosesc apa calda din boiler(tamp. 80℃)..bineinteles racita....este indicat?

De fapt ai apa dura si vrei sa scapi de duritate prin fierbere, asa-i ?? big_smile
Daca te intereseaza asta iti spun eu ca dupa fierbere apa ramane fara duritate carbonatului (KH), dar pastreaza (cu mici diferente) duritatea generala (GH), apa nu e buna pentru vietuitoare pentru ca poate aparea soc de ph (pentru ca nu are KH)...si nici pentru majoritatea plantelor (pentru ca ramane aproape la fel de dura in continuare). Vestea buna este ca sunt ceva plante care o duc bine si in GH/KH aproape de 20.
Alftel nu-mi dau seama de ce vrei sa fierbi apa si dupa aia sa o racesti...

Re: intrebare

Ms...eram curios daca apa calda /fiarta din boiler(80grade)difera de apa fiarta/clocotita...posibil sa fie putin mai rece de 80...ideea era daca in caz de urgenta o pot folosi(urgenta find lipsa timpului pt eliminatea clorului in mod natural)

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.