101

Re: Salut!

Ba chiar iti multumesc mult ca ai pus pozele..chiar eram curios cum creste...

Abea astept sa vad ce iese... mersi de incurajari big_smile!

102

Re: Salut!

Am adaugat si niste rosu prin peisaj iar dupa putina tunsoare arata cam asa:

Pareri?

103

Re: Salut!

Arata mult mai bine  :sok

104

Re: Salut!

Pop Remus A scris:

Arata mult mai bine  :sok

Multumesc!  cool

105 Editat de rodoselada (2012-04-25 23:05)

Re: Salut!

salut  frumoasa evolutie nu urmarisem tot jurnalul

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

106

Re: Salut!

Acum poti spune ca ai un acvariu adevarat, pana acum era ... sticla cu apa inauntru si macrameu sub  :apl .

107

Re: Salut!

Va multumesc mult de tot pentru aprecieri. Se pare ca plantele rosii au facut o mare schimbare...impactul vizual este altul atunci cand intrii in camera fata de cum era inainte.
Multumesc @MariusMinu

MariusMinu A scris:

Incepe sa prinda forma  :fok , nu ar strica si o planta rosie , pentru contrast .

...si multumesc tuturor colegilor care m-au ajutat,sfatuit si nu numai. Momentan astept sa creasca gazonul smile. O sa mai revin cu poze si cine stie..daca totul v-a fi ok in continuare si o sa am posibilitatea financiara,dupa vara poate trec la ceva mai mare,nu e sigur insa.

Sa auzim numai de bine!

108

Re: Salut!

Acum acvariul arata super bine  :fok  Succes cu gazonul !

109

Re: Salut!

Scuze daca ai mai scris, big_smile ce gazon ai plantat in fata ?  :sok

110

Re: Salut!

Marshilea hirsuta o portiune si restul am niste iarba,nu ii stiu denumirea insa o sa pun o poza sa vezi...revin azi maine cu poza..:D

111

Re: Salut!

Daca seamana cu iarba poate este Elocharis Parvula  :sok

112 Editat de Sh0oky (2012-05-05 23:27)

Re: Salut!

Dupa cum spuneam in unul din posturile anterioare,pana la sfarsitul verii asi avea in plan sa trec la ceva mai mare.Asadar gandidu-ma la ceea ce vreau sa creez in interior am ajuns la dimensiunile:150x45x45,este posibil sa merg pe 50 latime cu 40 inaltime ,nu stiu sigur inca. Sticla o sa folosesc de 8 mm iar pentru restul echipamentelor v-asi ruga sa ma ajutati putin.
Prin urmare momentan asi opta pentru:
-dimensiuni: 150x45x45 (303l) ,sticla de 8mm
-filtru extern:JBL CristalProfi e901 GL
-capac home made
-iluminare: asi dori sa pun 300w ,nu stiu inca ce tipuri de neoane insa asi vrea t5-uri
-incalzitor 250-300w

De populat mi-asi dori foarte mult sa-l populez cu creveti blue tiger iar decorul din interior va fi alcatuit din pietre de munte si stejar (Brasov,Buzau...pe aici voi cauta).
Astept ceva sugestii legate de filtru si sistemul de iluminare,ceva sfaturi poate.
Multumesc!

113 Editat de Sh0oky (2012-05-05 23:30)

Re: Salut!

Am uitat sa mentionez de CO2 .Aici asi avea de asemenea nevoie de sfaturi...

114

Re: Salut!

La filtrare cred ca ar mai trebui inca un filtru pe langa cel care il ai deja,de pilda  2x jbl e901(minim) ,lumina cred ca ajung 300w ,ba chiar imi par cam multi watti, co2 din butelie cu reductor de presiune , eventual un reactor extern montat la unul dintre filtre .Ce ma ingrijoreaza mai mult este grosimea sticlei(8mm)mi se pare cam subtire la lungimea aia.Daca sticla este mai groasa si aria lipiturii este mai mare deci rezista mai bine. Diferenta de pret intre sticla de 8 si cea de 10 nu estre chiar atat de mare incat sa se justifice riscul ...

115

Re: Salut!

Bine v-am regasit dragi colegi smile. Am revenit si eu dupa o scurta pauza si m-am gandit sa va prezint noul setup.

Sa auzim numai de bine !

116

Re: Salut!

Bine v-am regasit stimati colegi,
dupa o pauza de ceva luni bune, am decis sa-mi fac un acvariu nu foarte complex ,creveti si poate cativa neoni.
Astept sugestii.

117

Re: Salut!

Salut. Arata foarte frumos acvariul tau. Sunt innebunit dupa culorile plantelor tale. O nelamurire. Esti din CT si stai in BV sau invers?

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

118

Re: Salut!

Horia A scris:

Salut. Arata foarte frumos acvariul tau. Sunt innebunit dupa culorile plantelor tale. O nelamurire. Esti din CT si stai in BV sau invers?

Salut,
Sunt din Brasov si stau in Constanta, acvariul din pozele de mai sus l-am desfiintat acum un an si ceva, a trebuit sa ma mut si n-am avut cum sa-l mai tin. Incerc sa fac acum altul, sper sa iasa ceva frumos.

119

Re: Salut!

Identic cu mine. Anul asta mi-am adus acvariul de la Galati la Navodari si prin acelasi proces am trecut si eu. Daca vrei ne putem intalni, facem schimb de plante, pareri etc...

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

120

Re: Salut!

ID SKYPE: Sh0oky1

Adauga -ma in lista sa mai discutam daca vrei.