261 Editat de eXotic (2010-02-17 19:19)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Am Gasit si eu un peste >> Pestele cu capul transparent << Pestele, descoperit in apele adanci ale Californiei,

262 Editat de Schlaffen (2010-02-17 19:21)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Eu zic sa mai asteptam partea cu notele pana ne clarificam cu lista. Ar fi pacat ca sa nu fie toata lumea multumita sau macar aproape toata.. smile

Din pacate nu am nici macar o idee.. lasa-mi link-ul de unde ai facut rost poate te pot ajuta mai cu spor.

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

263

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Schlaffen A scris:

Eu zic sa mai asteptam partea cu notele pana ne clarificam cu lista. Ar fi pacat ca sa nu fie toata lumea multumita sau macar aproape toata.. smile

perfect de acord......inchidm listele maine dimineata.....poate ajungem la 30 de pesti de fiecare.....sa fie numar rotund ..... smile

arunca o privire la pestele ala de pe pagina 13.... ce e?

?

264

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

"Din pacate nu am nici macar o idee.. lasa-mi link-ul de unde ai facut rost de poza, poate te pot ajuta mai cu spor." sad

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

265

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Hm..ati lucrat ati lucrat in lipsa mea. Multumesc pentru modificarile la liste, in concluzie am sa le sterg eu pe cele postate de mine, ca sa nu zapacim lumea.

Exotic mama, tu vezi ce urat e pestele ala? trebuia sa`l postezi si tu la ciudati, nu la frumosi. Acum nu ma luati cu teoria cu orice e frumos, ca e chiar urat.

Asteptam listele complete, sa vedem ce iese

PS: Abia astept sa vad minunatia de acvariu marin a lui Kokos, cand si l`o face:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

266

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

cautand pe google imagini,  dupa numele de sengal bichir , la pagina 23 am dat de :


480 x 384 - 92k - jpeg - gallery.pethobbyist.com/data/119671021207_071...

http://www.monsterfishkeepers.com

?

267

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

se pare ca i-am blocat cu pestele ala....de nu stie nimeni ce e..... sad ..... e frumos tare pentru un peste de apa dulce

?

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Ce ma fac eu ma cu voi, ca imi mancati tot timpul. Poate ca voi nu stiti dar eu printre altele mai fac si acvarii, dar decand cu postul asta de unde sa mai am timp? lol:lol::lol::lol: Kokos saptamana asta nu o sa mai am timp sa ajung la acvariul tau din cauza acestui subiect lol:lol::lol::lol: asa ca poti deschide unul la fel de interesant si saptamana viitoare lol:lol::lol::lol: spor la treaba si intradevar kokos a avut o idee grozava.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

269

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Cum nu`mi place sa fie fata neserioasa si sa incurc, eu am sa dau notele de azi, pe pestii deja existenti in lista, pentru ca maine plec de acasa si n`as vrea sa va tin din loc. Daca se mai adauga vre`un nou candidat si eu n`apuc sa`l notez, adica vreti sa terminat topul in weekend, il deleg pe domnul Kokos sa`i puncteze pentru mine.

Imediat notele mele.

Etiamsi omnes, sed non ego.

270

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Cezara A scris:

Cum nu`mi place sa fie fata neserioasa si sa incurc, eu am sa dau notele de azi, pe pestii deja existenti in lista, pentru ca maine plec de acasa si n`as vrea sa va tin din loc. Daca se mai adauga vre`un nou candidat si eu n`apuc sa`l notez, adica vreti sa terminat topul in weekend, il deleg pe domnul Kokos sa`i puncteze pentru mine.

Imediat notele mele.

De ce pleci de acasa ?

271 Editat de Cezara (2010-02-18 20:32)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

1. Mandarin fish                                                                                                                      90
2. Surgeon fish [Blue Tang (Paracanthurus hepatus), Mimic (probabil Acanthurus pyroferus)]        60 
3. Angel fish - Rainbow                                                                                                          100
4. Clown fish                                                                                                                          85
5. Lion fish                                                                                                                             70
6. Antennarius maculatus (Wartskin Angler)                                                                              55
7. Amphiprion sebae                                                                                                               50
8. Clown Triggerfish                                                                                                                40
9. Crosshatch Butterflyfish                                                                                                       25
10. Orange Spine Unicornfish                                                                                                   50
11. Red Emperor                                                                                                                      5
12. Yellow Moon Wrasse                                                                                                          20
13. Angel fish - Yellowmask                                                                                                     30 
14. Leafy Sea Dragon                                                                                                             70
15. Hippocampus bargibanti                                                                                                     85
16. Opistognathus rosenblatti                                                                                                   60
17. Chelmon rostratus (Copperband Butterfly fish)                                                                     65
18. Reef Bannerfish                                                                                                                 85
19. Pinklined coralis                                                                                                                30
20. Blotched Porcupinefish                                                                                                       40
21. Humpback Boxfish                                                                                                             35
22. Pomacanthus imperator - Emperor Angelfish                                                                        75 
23. Rhinopias aphanes (Lacy scorpionfish)                                                                                   5
24. Puffer (false-eye/spotted)                                                                                                   10
25. Pterapogon kauderni (cardinal fish)                                                                                     90

Lista mea. Am ales sa punctez cu numere multiple de 5, pentru ca m`am gandit ca la sfarsit va fii mai usor sa facem un calcul. Daca sunteti de acord cu ideea, o puteti aplica si voi.

Etiamsi omnes, sed non ego.

272

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Avatar A scris:

[

De ce pleci de acasa ?

Plec si eu un amarat de weekend la munte, ca atat permite buzunarul. Tin de vre`un an sa ajung si eu in parcul de aventura de la Brasov.

Etiamsi omnes, sed non ego.

273

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

1. Discus (Red Discus)                                                                          100                         
2. Aequidens rivulatus (true Green terror)                                                70
3. Scalar                                                                                               90
4. Oscar (var. albino tiger red)                                                                45
5. Mikrogeophagus ramirezi (Blue ram)                                                    85
6. Betta                                                                                                 80
7. Tropheus                                                                                           75
8. Carasul auriu voalat                                                                           65 
9. Neon voalat                                                                                       45
10. Ghost glass cat                                                                                   5
11. Trichogaster leeri (gouram perlat)                                                      15 
12. Krap Koi                                                                                            5
13. Guppy                                                                                              55
14. Labeo bicolor                                                                                    30
15. Apistogramma cacatuoides 'Super Red'                                               75
16. Melanochromis johannii (mbuna)                                                        60
17. Black-Ghost-Knife-Fish                                                                       55
18. Tetraodon biocellatus                                                                         60
19. Rainbow fish (Melanotaenia boeseman/lacustris/maccullochi)                 40
20. Apistogramma gephyra                                                                      70
21. Pelvicachromis pulcher                                                                       85
22. Phenacogrammus interruptus - Congo tetra                                         60
23. Killie fish                                                                                           45
24. Macropodus opercularis                                                                      50
25. Hypancistrus zebra                                                                            30 

Notele mele pentru candidatii de apa dulce. Gata sunt.

Etiamsi omnes, sed non ego.

274 Editat de Schlaffen (2010-02-18 19:35)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

O sa aveti si punctajul meu pana diseara.. 

kokos A scris:

se pare ca i-am blocat cu pestele ala....de nu stie nimeni ce e..... sad ..... e frumos tare pentru un peste de apa dulce

Este o treaba doar de timp domnule @kokos, google-ul face minuni, trebuie doar sa stii de unde sa incepi..
Este vorba de o cichlida, o specie de stiuca (pike), mai exact o specie de Crenicichla...
1. Tapajos Red (raul Tapajos - Brazilia)
2. Xingu (raul Xingu)

*Sunt inca probleme de identificare (dupa ce un peste este descoperit, clasificarea poate dura chiar si zeci de ani), deci nu sunt sigur, am gasit mai multe date pe care ti le pun la dispozitie.

http://pikecichlid.com/redtapajos.html
http://pikecichlid.com/xingu1page.html

"The males can grow too large for most aquaria and with the onset of maturity, usually at about 6-7 inches, both sexes lose their attractive orange coloration. The males become a dull grayish green and the females get a wine red belly - both retain red unpaired fins". (Crenicichla Xingu I)

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

275

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

acvariidevis A scris:

Ce ma fac eu ma cu voi, ca imi mancati tot timpul. Poate ca voi nu stiti dar eu printre altele mai fac si acvarii, dar decand cu postul asta de unde sa mai am timp? lol:lol::lol::lol: Kokos saptamana asta nu o sa mai am timp sa ajung la acvariul tau din cauza acestui subiect lol:lol::lol::lol: asa ca poti deschide unul la fel de interesant si saptamana viitoare lol:lol::lol::lol: spor la treaba si intradevar kokos a avut o idee grozava.

dupa trei interventii de 10 sec o dai cotita?!?!?!? lol:lol::lol::lol::lol: lasa ca votez eu in locul tau si-n schimb iti trimit o lista cu "restante"....lista o sa contina anexe cu schite, detalii si precizari  lol:lol::lol::lol::lol::lol:  sau ramane la ora obisnuita??? ...... sigur o sa mai vin si cu alte ideei, doar de provocare am nevoie .......

?

276

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Schlaffen A scris:

Este o treaba doar de timp domnule @kokos, este bine totusi sa ai idee ce sa cauti..
Este vorba de o cichlida, o specie de stiuca (pike), mai exact o specie de Crenicichla...
1. Tapajos Red (raul Tapajos - Brazilia)
2. Xingu (raul Xingu)

esti tare maestre....este un peste chiar foarte frumos....putem sa inchidem listele???  ca incepe lumea sa dea semne de nervozitate smile unii pleaca, altii nu mai vin.....etc.... pt cei care "nu mai vin" am niste idei mai speciale lol:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

?

277

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Din partea mea da... putem sa trecem la treaba smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

278

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

In final se vor puncta doar cei 25 de pesti, cum a facut Cezara?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

279

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

acum sunt doua variante.....ori mergem pe lista pe care a punctat Cezara.....ori o completezi cu ce pesti crezi ca mai merita sa fie introdusi si ar fi pacat sa nu fie in concurs. (si ulterior ii puncteaza si Cezara)

decide tu, te rog!

?

280

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Fratilor si cumnatilor, sa`mi zici si mie unu ce peste e ala pinklined coralis...ca ori sunt blonda sub acoperire, ori google meu nu mai functioneaza cum trebuie, ca nu`l gasesc.

Etiamsi omnes, sed non ego.