141

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Deja e a treia zi si nu a explodat!  wink  Dar am avut grija de ea prima zi... am dat drumul din 30 in 30 de minute la gaz. Si ieri am dat drumul o data. Nu pot opri robinetul ca baga cam 5-6 bps si ma gandesc sa nu afecteze pestii. Oricum deja  a inceput sa se inmoaie sticla si sa scoata ceva mai calm bulele. big_smile Am sa am mai mare grija data viitoare la drojdie.
O intrebare! Cand refac bomba, pun drojdie peste apa si zaharul deja puse prima oara in sticla, sau refac tot din nou?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

142

Re: Buna! Ana-Maria sunt

rectificare , Acum scoate o bula pe secunda fara robinet. S-a stabilizat Bomba big_smile

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

143

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Am o intrebare. Buretii din filtrele interne au un miros ca de mucegai. Am citit cateva discutii despre mirosuri si culoarea apei. Nu prea am inteles caci fiecare da cate o varianta. Ba ca e normal, ba ca nu stiu ce.
Apa din bazinul meu este cristalina, nu plutesc reziduri prin ea, nu am plante in descompunere, nu cade hrana pe jos... Sa fie problema ca nu e ciclat acvariul?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

144

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Vorbim de teste de apa? Exista?

145

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Sincer de doua saptamani nu am mai facut nici un test. in week-end imi fac timp sa cumpar un set. Pana revin cu rezultatele... un raspuns provizoriu, se poate? Sa ma ingrijorez? :omfg  :omfg  :omfg

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

146

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Bazinul poate fi ciclat...dar bacteriile din ciclul azotului nu sunt singurele din bazin...pe langa ele mai sunt alte zeci de feluri de bacterii, unele benefice pentru bazin, altele mai rautacioase asa...mirosul de mucegai din filtru provine de la ceva bacterii (din cele rautacioase) care isi fac de cap acolo. Dupa ce un bazin este ciclat, el treptat (intre 3-6 luni) se echilibreaza...numarul bacteriilor benefice devine majoritar. Intr-o vreme adaugam la fiecare schimb de apa o solutie albicioasa care continea bacterii benefice si care ajuta bazinul destul de mult. Easy start parca...nu mai retin exact, dar e buna pentru perioada de inceput a bazinului, primele 3-6 luni.

147

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Multumesc!! Asa voi face, indiferent de ce indica testele.  Si mai am o intrebare pentru voi. La cat timp sa spal buretii din filtru? Eu ii spal cam des cred, la o saptamana. In putina apa luata din acvariu, bineinteles smile. Am un filtru cu un singur burete si unul cu doi bureti,unul jos pe unde intra apa si unul deasupra intr-o cutiuta(stiti sigur despre ce vb). Pe cel din cutie l-am spalat o data. Dar celelalte 2 se cer clatite,se vede mizeria adunata. Mentionez ca nu le spal pe amandoua la acelasi schimb de apa. Sa-i spal mai rar?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

148

Re: Buna! Ana-Maria sunt

NH3    0           
NO2    0.1
pH    7.5   
GH    9   
KH    5   
NO3    4

Teste apa. Sper ca l-eam facut ok... Pareri? Multumesc. E vreo legatura cu mirosul de mucegai din buretii de filtru?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

149

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Ar fi o legatura, NO3 e mic! Dar e ceva ciudat... si NO2 si NH3 sunt mici :omfg

150 Editat de anamaria (2015-01-17 23:07)

Re: Buna! Ana-Maria sunt

:stupid  :stupid  uuff... trebuia sa fie mai mare?  :omfg

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

151

Re: Buna! Ana-Maria sunt

NO3 da! Macar 15-20...

152

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Trebuie sa ma interesez cum afecteaza si cum poate fi ridicat!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

153

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Cred ca cel mai bine refac testele.

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

154

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Pai... poate fi ridicat prin ciclare! Se ridica singur smile

155

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Da stiu asta. Ma refeream sa grabesc putin. Sa imbuna5atesc! Multumesc pentru raspunsuri!

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

156

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Offtopic apropo de semnatura ta: toate razboaiele clasice din lumea asta s-au purtat din cauza "iubirii"! Ne ajunge... nu mai vrem smile

157

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Vezi ca nu ai priceput deloc faza cu iubirea!!! Reciteste-o.  Si cum adica va ajunge? Ce anume? Ma poti lamuri?

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

158

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Eu cred ca am citit bine, mai ales ca l-am ascultat cu placere si pe cel care a spus asta... la muzica lui ma refer smile
   Ne ajunge tuturor! Asta am vrut sa zic... nu fii misandra smile

159 Editat de anamaria (2015-01-18 20:18)

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Te iei de mine degeaba. Imi cer scuze tuturor ca v-am stresat cu mesajele mele (cu toate ca fiecaredin voi citea mesajele doar daca vroia). ! smile)

Cand puterea de iubire va depasi iubirea de putere, in lume va fi pace!

160

Re: Buna! Ana-Maria sunt

Pai ce am facut? Offf... Doamne! ^:)^ Credeam ca se poate discuta si offtopic, scuze!