41

Re: Probleme la caras

Apoi nu stiu ce sa fac...de pe net nu pot sa comand, in magazine in mures sunt foarte scumpe...eu vroiam sa fie acvariu cu tot cu capac(sa fie neoanele prinse in el, nu suspentate), pana la urma trebuie sa vad de un capac si dupa sa fac un acvariu la comanda dupa dimensiunile capacului, numai ca asa trebuie sa cumpar separat filtru, incalzitor, neoane...e mai greu un pic.
ce reguli sunt de care trebuie sa ti cont cand vrei sa cumperi aparatura necesara in acvariu?(de exemplu cum e la incalzitor 1W/L)la restul cum e?(pompa, neoane si restu)

42

Re: Probleme la caras

Offf, in Cluj nu ai putea sa ajungi?
sau un oras mai apropiat de Tg Mures?


Legat de intrebarea ta... toate se calculeaza in functie de volumul bazinului (litri de apa) si de ceea ce vrei sa creezi in acel acvariu, fiindca atunci toate pot fi putin diferite de la standard.

Vrei sa ramai doar cu pestisorii existenti sau ai de gand sa adaugi? 

Pompa/filtru: in instructiunile lor, e scris pt ce volum de apa sunt recomndate, dar depinde ce pui in acvariu. Pot fi usor mai mari, fiindca de obicei se poate regla debitul...

Neoanele... aici depinde daca vrei un acvariu super plantat, sau mediu plantat sau mai slabut plantat iar lumina sa le foloseasca pestilor...

Incalzitorul, intr-adevar asa se calculeaza ... fiindca unul subsdimensionat... normal ca nu va face fata si normal ca nu e OK.

Practic totul e discutabil...

Mai usor ar fi sa-ti incropesti tu o lista cu ce ti-ai dori, apoi sa obtii acel bazin. Asta ar fi baza. De acolo.. se poate discuta si concluziona.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

43

Re: Probleme la caras

As putea sa fac o vizita pana in cluj...numai ca nu stiu clujul, am mai fost de cateva ori(doar in vizita), nu ma prea descurc pe acolo.acum astept sa vad ce acvarii mai aduc saptamana aceasta in mures si daca ttot nu gasesc ceva bun ma duc sa vad ce gasesc in cluj...am vorbit si cu lorenzo despre acvariul lui, trebuie sa ma duc sa il vad saptamana viitoare...

Raman cu pestii pe care ii am, dar as mai vrea sa mai cumpar cativa(sanitari eventual sau ceva specii care sa fie compatibili cu carasii). inca nici eu nu stiu cum o sa fie acvariul(am cateva idei), ma mai gandesc cum sa il aranjez, oricum o sa fie mediu plantat(mi-ar place un copacel in acvariu, o buturuga si cu ceva verdeata deasupra).m-am gandit si la optiunea de a face un acvariu la comanda(1leu/litru) de vreo 200l(100x40x50) si dupa sa fac eu un mobilier din pal in care sa includ acvariul respectiv toate echipamentele necesare.as iesi si mai ieftin asa, numai ca nu prea am timp sa il fac, dureaza un pic daca vrei sa iasa ceva frumos.weekendu asta tot am cautat pe net sa imi fac mai multe idei cum as putea sa il fac si pe al meu...abia astept sa il cumpar si sa il instalez.imi place acvariul lui tibi59, mai ales background-ul(as incerca sa fac si eu unul ca acela, is curios ce o sa iasa:D)

mersi inca o data pentru informatii lucia, iti doresc o zi buna

44

Re: Probleme la caras

stiu ca este cineva la voi in tg mures care face capace, daca esti interesat iti dau un mesaj cu nr lui de telefon (pt a nu suspectat de reclama)

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

45 Editat de andrei89 (2010-03-08 21:47)

Re: Probleme la caras

sunt interesat, trimite numarul si numele persoanei daca sti.face cumva si acvarii? mersi foarte mult

46 Editat de Lucia (2010-03-08 18:29)

Re: Probleme la caras

andrei89 A scris:

Raman cu pestii pe care ii am, dar as mai vrea sa mai cumpar cativa(sanitari eventual sau ceva specii care sa fie compatibili cu carasii).
mersi inca o data pentru informatii lucia, iti doresc o zi buna

Nu vreau sa te dezamagesc dar ... nicio specie de peste nu e recomandata pt a vietui cu carasi decat in iaz crapii koi....
Sanitarii sunt pesti nocturni, in general au gura tip ventuza orientata in jos pt a putea sa se hraneasca.
Ei se hranesc prin absorbtie... carasii noaptea se odihnesc asezati pe fundul bazinului... nu se recomanda a se tine impreuna deoarece exista riscul ca accidental sanitarii sa suga mucusul protector de pe solzii caraseilor, astfel ei fiind foarte expusi bolilor de orice fel.

Eu acuma caut melci Neritine pe post de "lucrator de serviciu"... smile am si gasit o specie care se inmulteste greu in acvariu, doar ca trebuie sa soseasca la un magazin din Cluj. Site-ul magazinului este nevertebrate.ro .
Voi astepta sa vad daca ai reusit cu acvariul..!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

47 Editat de andrei89 (2010-03-09 08:14)

Re: Probleme la caras

si eu am avut melci...asa s-au inmultit ca nu mai stiam cum sa scap de ei,acuma i-am scos pe toti afara...yo nu cred ca o sa mai pun melci in acvariu...
eu pomaceea am avut, tu de care ai gasit?

48 Editat de Lucia (2010-03-09 16:16)

Re: Probleme la caras

N-am avut melci niciodata...

Eu vreau sa cumpar Neritine, de la magazinul din Cluj, fiindca zice ca se inmultesc foarte greu in acvariu, si sunt foarte buni mancatori de alge.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

49

Re: Probleme la caras

nu se inmultesc neritinele.. la tine sigur nu.. eu zic sa incerci la brasov la hornbach, nici macar nu e in oras ca sa zici ca nu sti.. si au preturi f bune..

50

Re: Probleme la caras

merlin21 A scris:

nu se inmultesc neritinele.. la tine sigur nu.. eu zic sa incerci la brasov la hornbach, nici macar nu e in oras ca sa zici ca nu sti.. si au preturi f bune..

Scuza-ma te rog, dar nu inteleg!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

51

Re: Probleme la caras

Lucia A scris:
merlin21 A scris:

nu se inmultesc neritinele.. la tine sigur nu.. eu zic sa incerci la brasov la hornbach, nici macar nu e in oras ca sa zici ca nu sti.. si au preturi f bune..

Scuza-ma te rog, dar nu inteleg!

pai din cate stiu eu, neritinelor le trebuie apa salmastra pt a iesii puii din saci, in apa normala nu ies, doar ca ouale raman si se indeparteaza f greu.. e cam ca la amano..

52

Re: Probleme la caras

Multumesc!

Asta era si ideea, sa nu se inmulteasca in acvariu.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

53 Editat de pelly67 (2010-03-09 18:34)

Re: Probleme la caras

ti-ai dori tu sa ti se inmulteasca neritinele in acvariu...pana la vara iti iei range rover tongue

54

Re: Probleme la caras

Chiar atat de scumpe sunt? yikes

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

55 Editat de bogdivaio (2010-03-09 18:48)

Re: Probleme la caras

nu sunt asa scumpi i gasesti undeva in jur de 5-10 lei bucata dar nu se prea gasesc din cauza imultirii lor...imposibila in acvariu cum ti-a spus si merlin mai sus si cererea e mare...cum apare un anunt cu nertine,in secunda urmatoare nu mai are omu sa-ti dea si tie..se vand ca painea calda...si de aici apare Range-ul lol

56

Re: Probleme la caras

sunt rare...ca fetele mari! lol:lol::lol::P

57

Re: Probleme la caras

Lasa ca ajung eu la Cluj... lol lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

58

Re: Probleme la caras

pai stai sa aduca..si eu astept si tot intru pe site la ei sa vad ce si cum..dar inca nimic..trebuie sa le permita si vremea si ai vazut si tu ce schimbari climatice drastice au fost

59

Re: Probleme la caras

Lucia ce se intampla la Cluj ?...ca vin si eu lol

60

Re: Probleme la caras

pelly67 A scris:

Lucia ce se intampla la Cluj ?...ca vin si eu lol

Se intampla ... melcii... neritinele.... si eu sunt "cu ochii ca pe butelie"...:lol: lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.