61

Re: Va place sa cititi?

Daca ma gandesc.... eu stau pe Ioan Slavici.... uhh....:lol:

lol:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

62

Re: Va place sa cititi?

Cezara A scris:

Hm...observ ca mai toti cititi aproape numai scriitori straini. Chiar nu se mai gasesc carti de calitate de pe meleagurile noastre? Intreb, au trecut mai multi ani peste voi, si ma gandesc ca daca existau le`ati fi mentionat....

Eu din 4 autori recomandati, 3 sunt romani... oricum este absolut normal ca cei internationali sa fie mai multi decat cei nationali. smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

63

Re: Va place sa cititi?

Lucia ...mi-au sosit deja cartiile...ma apuc de recitit aceasta carte

?

64

Re: Va place sa cititi?

kokos A scris:

Lucia ...mi-au sosit deja cartiile...ma apuc de recitit aceasta carte

Din pacate mie inca nu... abia le astept...
Sunt ca si adolescentele smile... ma uit in cutia postala in fiecare zi... am primit avizul de la posta?..

Ce bine ca stai in Bucuresti...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

65

Re: Va place sa cititi?

EU am citit cu mare placere toata seria Harry-Potter.Astea mi-au placut cel mai mult:D

66

Re: Va place sa cititi?

Lucia A scris:
kokos A scris:

Lucia ...mi-au sosit deja cartiile...ma apuc de recitit aceasta carte

Din pacate mie inca nu... abia le astept...
Sunt ca si adolescentele smile... ma uit in cutia postala in fiecare zi... am primit avizul de la posta?..

Ce bine ca stai in Bucuresti...

mi-au venit la medias...de acolo le-am ridicat de la tatal meu, el fiind cel care le-a comandat

?

67

Re: Va place sa cititi?

Au sosit in sfarsit cele 2 volume din Castelul din Ronquerolles...

A fost cam puturos postasul, fiindca avizul era datat 02 04 2010... si mie mi l-a pus in cutie ieri.. lol lol lol


Diseara ma voi apuca ... Abia astept smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

68

Re: Va place sa cititi?

sunt curios...daca o sa-ti placa....e o super carte dupa gusturile mele....

?

69 Editat de allexya (2010-04-10 00:41)

Re: Va place sa cititi?

ce ma bucur ca am gasit acest topic, ma bag si eu putin in discutie. Mi-a placut foarte mult cartea 320 de pisici negre de Rodica Ojog Brasoveanu, o carte politista dar plina de umor. Lectura usoara dar foarte placuta, daca o gasiti, v-o recomand, o sa va insenineze ziua.

dar cartea mea de capatai ramane Faust a lui Goethe. m-am luptat mult sa fac rost de carte dat fiind ca eram clasa a 9 si costa 600.000 lei (vechi tongue ) si cine avea atatia bani de dat pe o carte. Fascinanta.. acum o am si in engleza.

Cezara, ma bucur sa aud de cineva caruia ii place Minulescu, preferata mea este Romanta Cheii. Dar si proza lui Eminescu mi se pare geniala, Sarmanul Dionis pe care te chinui sa o deslusesti si nu cred ca poti vreodata sa spui ca ai inteles totul.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

70

Re: Va place sa cititi?

Sincer, si stiu ca vor sarii multi pe mine..mie nu`mi place neam Eminescu. Poate e "mult prea" geniu pentru gandirea mea umila, dar nu`mi place deloc deloc. Sa citesc Sarmanul Dionis a fost chin, abia abia dadeam paginile, cateodata citeam aceiasi fraza de 2 ori, asa concentrata eram. Minulesc...da..intradevar are multe poezii frumose, nu prea te poti decide care e mai reusita. Alta carte citita, dar nu m`a impresionat deloc in ciudat recenziilor extraordinare a fost "Omul care rade" de Victor Hugo...deh..poate sunt putin superficiala, sau pur si simplu nu ma ating genul asta de carti.

Etiamsi omnes, sed non ego.

71

Re: Va place sa cititi?

Cezara stii vorba aia, poate ne-ar fi placut Eminescu daca nu l-am fi facut la scoala? tongue
Eu personal nu am multi scriitori romani/opere romane sa imi placa. Consider ca ne-au fost bagate pe gat opere gen "baltagul" sau "moara cu noroc" (apropo, il detest pe slavici) care de fapt nu au cine stie ce substrat, o poveste banala care a facut "furori".

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

72

Re: Va place sa cititi?

Aici, recunosc...poate liceul e de vina pentru unele opere care nu`mi plac..poate, repet!! Baltagul nici pana in ziua de azi n`am citit`o. Este o carte groaznica de citit, daca e sa o comentezi, superba..simbolurile, trimiterile pe care le face sunt fabuloase, dar cartea cum este scrisa-groaznic. Eu una detes Sadoveanu, alta carte la fel de "buna" mi s`a parut si Creanga de Aur, pe care am fost silita sa o citesc. Mi`a luat 3 sapt sa citesc 120 de pagini amarate.

Etiamsi omnes, sed non ego.

73

Re: Va place sa cititi?

sa vezi neamul soimarestilor lol iti vine sa te sinucizi cat de interminabila e
popa tanda,,,,doamne ce carte, daca nu aveam profesor exigent nici nu ma atingeam de ea. Mi-a placut Enigma Otiliei in schimb, mi s-a parut foarte contemporana.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

74

Re: Va place sa cititi?

Razi, razi...da Enigma Otiliei mi`a placut, cam fraiera gajica...dar mi`a placut mult Ion, sau Morometii dar doar prima carte.

Etiamsi omnes, sed non ego.

75

Re: Va place sa cititi?

Ion da, chiar interesanta. Morometii asa si asa, intr-adevar primul volum e bun, dar Cel mai iubit dintre pamanti mi-a placut foarte mult.
Patul lui Procust, Ultima noapte.... dificile si inteligibile la un moment dat. Sau poate nu sunt facuta eu sa citesc reamintiri peste amintiri..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

76

Re: Va place sa cititi?

Fetelor, aveti dreptate ... cea mai buna perioada din viata unui om pt. a citi este intr-adevar in timpul liceului si al claselor 5-8 tinand cont de vremurile de azi...
Atunci ai timp, mintea libera de ganduri si in formare...

Cel putin in cazul meu asa a fost...
In vacantele de vara, mergeam in fiecare luni cu un rucsac la biblioteca si faceam schimbul...
Imi impusesem eu, ca tot ceea ce luam, sa duc inapoi citit! smile

Pentru mine, a fost una din cele mai frumoase perioade din viata mea...

Cand ma gandesc azi... cel mai mult ma deranjeaza faptul ca nu imi mai amintesc, continutul multora din ele, fiindca le amestec.... 
Daca cumva apuc sa recitesc ceva... la sfarsit imi dau seama ... "Doamne ce idoata! da' tu ai citit cartea asta... lol".

Acum o citesc pe cea care mi-a recomandat-o Kokos si mi-am impus 100 de pagini pe zi, indiferent ce ar fi! Pe asta n-am citit-o sigur... lol
(deja am sarit o zi... cea de ieri...:( )

Fac o paranteza: Cred ca in ziua de azi cea mai mare problema care o avem este timpul .....
Daca am reusi sa rezolvam intr-o zi tot ceea ce ne-am propus pt. ziua respectiva, atunci am considera ca mai avem timp... dar cum tot timpul lasam si pe maine... se mai adauga la cele de azi, si ceea ce n-am facut ieri...

Ceea ce nu ne invata nimeni, si trebuie sa ne dam noi seama de cum e mai bine, este : " time management".
Din pacate cand am fost eu in scoala nu se pomenea de asa ceva... sau poate timpul s-a comprimat... Am inchis paranteza.

Acelea erau vremuri... cand puteam sa stau sa citesc....

A ! mie mi-a placut Neamul Soimarestilor... si am avut un noroc teribil...
La admiterea in liceu, am avut "Caracterizarea lui Tudor Soimaru".. lol Mare noroc am avut ca am citit-o... 

Baltagul... nu l-am putut citi fiindca am vazut filmul... si rabdarea mea are limite... lol lol lol

Morometii ... am citit, tot timpul mi-a fost mila pentru baiatul cel mic, Niculae Moromete...
Sunt convinsa ca poate si azi, din pacate, exista cate unul in satul romanesc... E cruda realitate..

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

77

Re: Va place sa cititi?

Lucia A scris:

Acum o citesc pe cea care mi-a recomandat-o Kokos si mi-am impus 100 de pagini pe zi, indiferent ce ar fi! Pe asta n-am citit-o sigur... lol
(deja am sarit o zi... cea de ieri...:( )

si cum ti se pare?

?

78

Re: Va place sa cititi?

o alta problema sunt si costurile.. eu de exemplu sunt mare amatoare de opere clasice. am vrut sa citesc Dostoievski, Machiavelli, Goethe, Tolstoi, Alighieri dar sa dau 50-60 de lei pe o carte mi se parea absurd.
Astfel am gasit pe net biblioteci on-line si am reusit sa citesc tot ce imi doream fara a da o mica avere.
Istoria religiilor am cautat-o mult timp si sub 100 lei nu o gaseam.
pacat ca in romana sunt destul de putine opere, dar daca stii engleza cat de cat bine te descurci si gasesti o multime de carti dar navigand pe internet.

Lucia, palaria jos in fata ta ca ai avut rabdarea si placerea de a termina Neamul Soimarestilor.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

79

Re: Va place sa cititi?

Lucia A scris:

Se pare ca cei care scriem aici... suntem cam in aceeasi generatie...  suntem printre cei care n-au uitat ce inseamna sa simti mirosul hartiei si al cernelii...
Ma bucur nespus...

Ma bucur si eu sa spun ca si intre noile generatii mai sunt persoane care citesc. Si nu doar ziarul. Eu cu sora mea de exemplu facem intrecere si un fel de "cenaclu literar" citim o carte si apoi o discutam. Si ea are 20 de ani si eu 23 tongue si facem asta de vreo 2 ani.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

80

Re: Va place sa cititi?

Multi inainte sanatosi alaturi de cei dragi, si cu multe, multe bucurii! smile

Da, si eu am o sora cu un an mai mare decat mine, dar la scoala am fost in aceeasi clasa...

Si noua ne placea sa stam sa barfim cate o carte...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.