1 Editat de catag (2010-04-03 18:12)

Subiect: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

Eu unul propun o noua jurizare deoarece cea existenta mi se pare prea superficiala si nu indica adevarata valoare a unui acvariu inscris in concurs.

-Pentru inceput eu asi zice sa votam  sau chiar ca administratia sa aleaga un juriu desemnat permanent fara nici o legatura cu concursul (ma refer fara sa aiba ceva inscris in concursul respectiv) si sa aiba cunostinte mai ample in domeniul acvaristicii si poate chiar si al fotografiei.

- Dupa desemnare (a juriului) sa se faca un formular tip care sa contina: nota desemnata fiecarui concurent si justificari de ce a primit nota aceea

-Votarea sa inceapa dupa ce au fost isncrise toate acvariile in concurs nu ca acum (votarea si demsemnarea se desfasoara in acelasi timp si nu se poate face o departajare corecta deoarece sa zicem am inceput sa votam de la inceput si tot apar acvarii mai frumoase care primesc poate aceeasi nota cu unul care pana atunci era cel mai frumos (e doar un exemplu))

-Toate notele si justificarile sa fie publice si bineinteles toti sa aiba acelasi numar de note nu ca acum (exista si posibilitatea ca unii sa aiba mai putine note care ii poate dezavantaja in calcularea mediei generale)

-sau chiar formarea pe categori de concurs (medii si avansate)

2

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

sunt niste ideei ok

- partea cu juriul  o sa nasca o multime de intrebari si comentarii
- formularul o sa ingreuneze sistemul
- punctele 3 si 4 sunt pertinente si ar trebui facut ceva in acest sens

?

3 Editat de catag (2010-04-03 18:17)

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

Nu am spus ca totul va dura o zi (ma refer la alegere si desemnarea juriului), cat a fi a fi dar sa fie la final ok pentru toata lumea.

-eu zic ca o saptamana ajunge pana peste cap sa dai o nota si sa justifici (ziceam formular pentru ca mi se pare mult mai comod, dar e alegerea administratie daca va trece din stadiul ascesta (de aici, in viitorul regulament))
-o fi 3 si 4 pertinente dar asta-i adevarul

Si aici o sa pun cateva nemultumiri la actuala votin legatura cu actuala jurizare:

-Dupa cum am spus si mai sus nu toti ajung la finalul concursului cu acelasi numar de voturi ceea ce nu mi se pare corec
-Sunt multi in juriu care au si acvarii si unii dintre ei voteaza o nota nejustificata unui acvariu doar de dragul de al subclasa, fiindu-i un concurent
-Votarea nu mi se pare corecta in timp ce se inscriu candidatii deoarece unii oameni din juriu au inceput deja votarea si au inceput cu cel mai frumos acvariu nota 10 si a scazut treptat dupa merite si a venit un acvariu care e cu mult mai frumos ca toate celelalte isncrise pana tunci si nu mai ai cu ce-l vota , si asa mai departe
-si sunt multi din juriul actual care nu prea au habar de acvaristica si poate nici fotografie si totusi da o nota gresita crezand ca are dreptate

4

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

ar putea sa se faca un juriu din maxim 10 persoane spre exemplu care sa voteze o singura data.votul nu trebuie facut neaparat public.intradevar,cel mai corect ar fi ca perioada de votare sa inceapa dupa ce se inscriu toate acvariile in concurs.

5 Editat de Avatar (2010-04-03 18:55)

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

Poate eu nu ar trebui sa comentez asupra acestui subiect ca sa nu apara discutii, ca doar am acvariul inscris in concurs (dar in momentul de fata nu-mi mai pasa).

Sunt 48 useri, ma rog 49 cu mine (desi nu ma mai vad in lista) care au drept de vot. Din acesti 49 useri sunt convins ca NU toti voteaza fiecare acvariu, deci in final un acvariu va avea o gramada de voturi pe cand altul foarte putine, asa ceva nu e normal intr-un concurs. Cei 49 useri sunt de fapt JURIUL, pai juriul trebuie sa participe la concurs, fiecare in parte dand o nota, IMPARTIALA, cei din juriu de altfel NU vor avea acvariu inscris in concurs (asa mi se pare normal si LOGIC). Apoi ca sa folosesc un termen decent, din cei care au drept de vot sunt convins ca sunt si persoane care voteaza cat se poate de ..... subiectiv smile ca sa nu folosesc termeni duri cum ar fi (invidia, egoismul s.a.m.d).
Nu am dovezi ca sa imi sustin teoria, dar cu siguranta cei care v-ati urmarit notele in concurs ati vazut urcari si coborari bruste...acvariul meu la un moment dat avea nota 6 si ceva, iar acum peste 8, adica 10 voteaza cu 8, iar 10 cu 5, sau cum ? Sunt diferente foarte mari, de aici rezulta faptul ca din cei care voteaza, cu siguranta sunt care o fac cat se poate de subiectiv.
Si sunt mai mult ca sigur ca se dau note si de 1,2,3 wink daca nu am dreptate, astept un mesaj privat de la un administrator si in faza urmatoare mi-am sters contul, fara niciun fel de remuscare.


Exista un regulament in concurs pe care sunt convins ca nu toti l-au citit, cum se puncteaza, respectiv depuncteaza un acvariu. Astfel dupa cum a spus is catag, notele dupa parea mea, ar trebui acordate de un numar de persoane (5 ar fi suficient) care sa aibe cunostiinte avansate in domeniul acvaristicii si daca vreti va pot da cateva nume de aici de pe forum, care sa faca parte din juriu si care in finalul concursului, sa aduca argumente dupa notele primelor "x" locuri din concurs , astfel concurentul va stii unde a gresit sau daca a omis un aspect, etc.

Este doar o parere si o propunere, nu trebuie sa le ia nimeni in serios, in final nu suntem la concursuri internationale unde mai mult ca sigur regulamentul este mult mai strict. smile

Numai bine si bafta in continuare !

6

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

trebuie pastrat totusi un echilibru....5 votanti sunt prea putini si din  nou nu ar fi un lucru corect..... ca sa votezi un acvariu nu cred ca trebuie obligatoriu sa fi un as al acvaristicii...si un user de nivel incepator-mediu poate sa-si exprime parerea despre frumusetea unui acvariu.....cu ce ar fi mai presus unul care isi permite "ph control", substrat ADA, filtru UV - profesional filtre ceramice etc etc fata de unul care nu are toate acestea insa are un cvariu superb.........frumusetea se vede...daca vb din punct de vedere tehnic...ok.....as putea dezvolta si subiectul perfectiunii pestilor, sanatate etc, insa trebuie sa pastram totul in limitele normalului.........

varianta cu numarul posturilor si acceptul  adminului este ok...trebuie pastrata o dinamica a userilor, trebuie sa fie cat mai multi activi....este totusi un forum si nu un concurs international

sustin si eu ideea de a se inscrie intr-un interval de timp acvariile userilor dupa care sa nu mai fioe acceptate acvarii si in acel moment sa se deschida sesiunea de votare.....

cei ce voteaza au obligatia sa voteze toate acvariile in caz contrar sa se retraga votul acestuia pentru acvariile punctate.

cat despre notele abuzive cei 4 administratori le vor sesiza si vor anula toate voturile userului care nu cunoaste ce inseamna fair play....

cei care au inscris albumul in concurs sa nu aiba drept de vot in sesiunea in care participa cu acvariu

?

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

In primul rand va multumim de sugestii, cu siguranta din concursul viitor se vor face mici modificari la regulamentul si modul de punctare al concursului. Avatar daca tu consideri ca ai fost foarte avantajat sa dezavantajat intr-o anumita perioada foarte scurta te rog sa ne spui ziua si ora iar noi vom verifica, iar daca unul dintre concurenti nu a fost corect va fi depistat si eliminat din concurs.
Va multumim inca o data si asteptam in continuare parerile voastre despre cum ar trebui sa arate noul nostru concurs.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

8 Editat de catag (2010-04-03 19:51)

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

Daca se realizeaza ce ai zis tu kokos mi se pare ok si doar atat, macar asi fi schimbat ceva in bine sau cel putin s-ar unge un pic vechiul sistem, pentru a fi cat mai corect.

Poate ca merge si ca la gimnastica, patinaj artistic sau mai stiu eu unde:
-o nota minima si una maxima sa fie excluse si sa se faca media cu restul ramase tongue .

9

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

Nu e obligatoriu sa fii as al acvaristicii. Dar daca mergem pe principiul argumentarii notelor, sa zicem ca prietena mea ar avea drept de vot, are gusturi, isi da cu parerea, da o nota, apoi ce sa astepti sa zica ca planta aia trebuia mai grupata, nu are volum acvariul, nu merge rosul ala cu verdele prea deschis al plantelor "x"  ?
Kokos, nu toti au un simt estetic ca tine, sunt si oameni simpli cu gusturi simple care n-au vazut prea multe acvarii in concursuri, s-ar putea ca la un acvariu la care tu ii dai 5 pentru ca e prea sec, un alt individ sa-l noteze cu 10, e ok asa ?

Deci cand m-am referit la un juriu cu cunostiinte avansate in ale acvaristicii m-am gandit la oameni ca Florin Racovita, costi8 si altii wink cred ca au vazut destule la viata lor si de la evetualele argumente din partea lor as avea ce sa invat, nu si de la o persoana care voteaza dupa gust, care nu are argumente prinvind votul pe care l-a dat, practic a votat dupa...ochi.

Propunerea mea a venit si din prisma faptului ca cei inscrisi in concurs ar putea invata ceva, pentru a isi face acvariul mult mai frumos. Criticile constructive sunt esentiale in primii pasi ai acvaristicii, fara ele nu cred ca ai ajunge la perfectiune (daca intradevar asta iti doresti).

Scuzati eventualele greseli, nu am stat sa mai recitesc ce am scris, sunt prins cu testele de apa big_smile

10 Editat de Avatar (2010-04-03 19:45)

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

acvariidevis A scris:

In primul rand va multumim de sugestii, cu siguranta din concursul viitor se vor face mici modificari la regulamentul si modul de punctare al concursului. Avatar daca tu consideri ca ai fost foarte avantajat sa dezavantajat intr-o anumita perioada foarte scurta te rog sa ne spui ziua si ora iar noi vom verifica, iar daca unul dintre concurenti nu a fost corect va fi depistat si eliminat din concurs.
Va multumim inca o data si asteptam in continuare parerile voastre despre cum ar trebui sa arate noul nostru concurs.

Nu Florin, nu e nevoie, eu am spus de la inceput ca nu conteaza locul pe care voi termina, important e ca dupa 4luni am un acvariu inscris in concurs, pentru mine inseamna mai mult decat locul pe care termin.

Dar asa pentru viitor, ar fi corect sa se faca mici schimbari in regulament, pentru viitorii participanti, si de ce nu, ar fi si interesant sa vedem cateva argumentari privind notarea.

11

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

sugestia cu argumentarile mi se pare una foarte buna..
dar hai sa iti dau un exemplu.. cineva mi-a dat un 3.. motivul pe care l-a avut... e ca nu ii place.. asa ca sa vad eu cum raspunzi la asta..
asa suntem noi, romanii..

12

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

pai ala nu e argument: "nu-mi place" sau "imi place" smile
asta spuneam si eu mai sus, doar ca am folosit alte cuvinte.

13 Editat de catag (2010-04-04 03:39)

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

Argumentare e aceea ca: ai pus aia acolo si nu e estetic, ca ai suprapopulare, ca e plin de alge, ca nu ai lumina si nu ai ales plantele k, si asa mai departe. Rau ai facut ca ai acceptat explicatia respectivului. Dar sunt curios de unde ai aflat ca totusi nu stun publice, sau poate cei din concurs pot sa vada note (ca eu unu nu stiu ca nu am participat, inca (nu degeaba pregatesc terenul big_smile ))?

14

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

a facut kokos un topic despre nota asta, in urma unei discutii in contradictoriu..
respectivul.. stefan nu stiu cum sau stef.. in fine.. a zis simplu.. nu imi place..
si atat timp cat are drept de vot, are tot dreptul sa dea astfel de note, din simplul motiv ca nu ii place..
si sa fim sinceri.. nu e el singuru care a facut asta..

15 Editat de catag (2010-04-04 03:38)

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

Ai dreptate, dar bine ca a auzit "al" de sus si poate poate apar modificarile mult asteptate la viitoarele concursuri si daca ar face si un concurs dedicat pentru cei avansati si incepatori ar fi mai bine, de incurajarea celor mai putin avansati.

16

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

eu nu particip la concurs dintr-un motiv lesne de inteles....insa incerc sa fiu cat se poate de obiectiv.....

juriul: este normal sa fie format din cat mai multe persoane.....iar sistemul actual este cat se poate de democratic..... peste tot in lume cei cu drept de vot trebuie sa ajunga la o anumita maturiate 18 ani, 16 ani, 21 ani etc....aici sunt 100 de posturi deci se respecta o regula clara a democratiei

sincer nu as vrea sa ne "cernem" in avansati-incepatori, bogati-saraci, IQ240- IQ55 etc..... frumos ar fi sa demonstram ca suntem o comunitate de calitate...exact asa cum ne dorim...

daca ne uitam in trecut tin sa spun ca rezultatele de pe forum sunt mult superioare celor din viata reala lol:lol::lol: ....... castigatorii si-au meritat locul 1 din plin => ca influenta "neavizata" nu are un efect daunator....... pe cand in viata reala mereu am avut parte de castigatori care nu merita nisi macar sa intre in competitie...ce sa mai vb de faptul ca ei ne reprezinta big_smileroll

important este sa ingaduitori cu toti si sa acceptam atat lucrurile care ne avantajeaza cat si pe cele care ne dezavantajeaza.......;)

mereu se gasesc solutii de imbunatatire si solutii comentate, dar ar trebui sa ne concentram ma mult ce este intre sticle si nu la rezultatul de pe sticla cool:cool::cool:

se poate adopta si un sistem gen "dansez pt tine" lol:lol::lol:
cei 4-5 avansati sa noteze acvariile din concurs si sa le comenteze dupa care forumul sa decida castigatorii.......asa toata lumea are de castigat si toata lumea este implictata....cei din concurs au sansa sa invete de la cei avansati...... iar "oamenii simpli" sa fie implictai si implicit sa invete cate ceva.......

pt a dezvolta acvaristica "oamenii simpli" sunt cei mai importanti ei trebuie implicati cat mai mult..... caci avansati stiu ce au de facut, iar cei care au bani le este usor sa beneficieze de ajutorul acestora si a tehnologiei avansate de acum cool ....

concursul trebuie sa genereze cat mai multe castiguri in randul acvaristicii si nu doar cele 3 locuri recompensate.........

este un topic in care toata lumea are perfecta dreptate, insa rezultatul trebuie sa avantajeze toti participantii la acest forum.....


cu respect,
acelasi

?

17

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

catag A scris:

Ai dreptate, dar bine ca a auzit "al" de sus si poate poate apar modificarile mult asteptate la viitoarele concursuri si daca ar face si un concurs dedicat pentru cei avansati si incepatori ar fi mai bine, de incurajarea celor mai putin avansati.

cei mai putin avansati au nevoie de un reper...fdaca-i separi cu "cine se vor lupta" au nevoie de concurenta serioasa pentru a progresa

?

18

Re: Ce ati zice ca de la urmatoarele concursuri sa fie alta jurizare!?

Daca imi e permis:
Nu cred ca minimalizarea numarului de jurii ar fi o chestie benefica,mai multi da e mai democratic adica mai constructiv.In schimb ar trebui sa existe un formular al juriului,cel ce are dreptul si vrea sa jurizeze sa fie obligat sa puncteze toate acvariile participante cu o suita de note pt diversele criterii cum ar fi: tehnica,biotopul ales,dezvoltarea armonioasa a  vietuitoarelor+hardscape si ,de ce nu,estetica generala ce atinge latura artistica si principiile estetice,armonia culorilor originalitatea etc.
Faptul ca cel ce jurizeaza e obligat sa parcurga atatea detalii va cerne un pic cei ce vor sa jurizeze de cei ce o considera o mica gluma, si de ce nu o rubrica separata,publica unde fiecare poate sa citeasca rezultatele detaliate ale juriului despre toate acvariile, astfel cred ca va realiza de ce un punctaj si nu altul si ce anume ar putea face la urmatorul setup!
O simpla sugestie, sper ca nu sunt deplasat.