21

Re: melci maro

Urati nu sunt toti. Nu trebuie sa ne placa sau sa ne displaca la toti acelasi lucru. De scos un peste nu trebuie sa golesti un acvariu. Repet, acvaristica este un hobby nu un chin. Revin: cu tactica scoti si cel mai indarjit peste fara sa misti vreo planta. In acvariul unde tin perechea de botia melcii de substrat, aia mai mari si pomaceea isi duc veacul in continuare fara nici o problema. Si sunt de ceva timp.

Revin la ce m-a frapat. Adica cum o sa fac praf totul in acvariu? Vorbesc de Botia Histrionica, ca de asta am eu.

22

Re: melci maro

eu vorbesc de botia in general.. recunosc ca nu stiu specificul speciei tale..
eu ma refer la plante scoase din subtrat, la facut gauri in acesta.. la terorizat alti pesti mici.. si astea le zic din experienta
am zis ca este o parere personala ca sunt urati..

23

Re: melci maro

Ok. Am inteles. Botia histrionica sunt printre cele mai pasnice specii de botii. Asa sunt declarati. Cel putin la mine singurii pesti, cory au fost primii care au buletin de alt acvariu, care mai fac boacane sunt SAE. Le place sa traga de frunzele de blyxa la nebunie, ca atare plantele tinere care inca nu au formate radacini le gasesc mai mereu plutind. Doua botii au facut curat luna intr-un acvariu de 60 litri net in mai putin de doua saptamani printre nu mai putin de 50-60 melcisori spiralati mici. De obicei daca sunt exemplare singure botiile isi cam cauta de lucru cu ceilalti locuitori din acvariu dar in pereche sau mai multi isi vad de ale lor.

24

Re: melci maro

al meu era singur si avea peste 10cm.. in 5 zile l-am dus inapoi

25

Re: melci maro

ca sa revin putin  la topic.... in fiecare zi mai gasesc 2-3 melci maro, maricei unii, micuti altii. nu ii pot culege pe toti (mi-e si fff sila de altfel) si am recurs la trucul cu frunza de salata. o fierb, o pun...astept sa treaca noaptea. a doua zi surprinza, ia salata de unde nu-i lol s-au ocupat pomaceea si ancistrusii de ea, au ras-o toata. si era o frunza imensa. nici cotorul nu a mai ramas.
ce alte procedee sa folosesc?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

26

Re: melci maro

castravete