Subiect: melci maro

am cumparat acum jumatate de ora niste plante si am observat doi melci de cativa milimetri cu cochilie galben-maronie si sunt foarte foarte mici.stiu ca ati intalnit mai multe cazuri dar eu as vrea sa stiu:
sunt benefici la ceva?
ce rele produc in acvariu(in afara de faptul ca se inmultesc foarte repede)
chiar trebuie sa scap de ei?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: melci maro

haideti,va rog,nu cred eu ca nu stiti.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

3

Re: melci maro

Nici un melc nu dauneaza in acvariu doar ca unii se inmultesc foarte mult si te deranjeaza vizual si unii mai putin sau chiar deloc. Daca zici ca sunt galbui cu maro poate sa fie pomaceea.

Re: melci maro

ma gandeam.urcau la marginea apei si aveau un mica "trompeta" si stian ca pomacea au asa ceva ca sa poata respira.deci,daca ar fii pomacea,PERFECT!!!chiar imi doream 2.uite ca ii am pe gratis. big_smile

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

5

Re: melci maro

Sunt spiralati lunguiesti, totunzi aplatizati, sau rotunzi uniform ?

Re: melci maro

polar bear A scris:

ma gandeam.urcau la marginea apei si aveau un mica "trompeta" si stian ca pomacea au asa ceva ca sa poata respira.deci,daca ar fii pomacea,PERFECT!!!chiar imi doream 2.uite ca ii am pe gratis. big_smile

sunt pomacea! smile

Re: melci maro

este asemanatoare unei Anentome Helena,doar ca are cochilia mai rotunda,seamana a pomacea dar arata putin a melcul asasin la varful cochiliei.ma rog,sunt si foarte mici,am multe plante,acvariul este foarte mare si i-am pierdut din vizor si nu-i mai gasesc sad .
cand am sa-i vad am sa pun o poza cu ei.cochilia este rotunda la baza dar la varf este putin lung si asemanator unui melc asasin.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: melci maro

atunci nu e pomacea...! smile
cand ii mai prinzi, pune o poza cu ei! sau cauta pe net una asemanatoare si posteaz-o aici!

Re: melci maro

m-am mai uitat mai bine la ei,si am vazut gurita aia a lor.clar,sunt pomacea. smile

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

10

Re: melci maro

polar bear A scris:

m-am mai uitat mai bine la ei,si am vazut gurita aia a lor.clar,sunt pomacea. smile

Melcii au "gurita la fel aproape toti....zici ca au cochilia mai alungita ?!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: melci maro

se pare ca mi s-a parut.... roll
nu mai avusesem ocazia sa-i mai vad si am zis din ce am mai tinut minte.
sunt pomacea,si cochilia,acum m-am lamurit.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

12

Re: melci maro

eu am melci maro sad( am gasit astazi unu mic de tot si maro tot, l-am scos si l-am aruncat. acum 3 saptamani am luat niste plante pe care le-am spalat bine de tot, le-am bagat in albastru de metil si le-am pus in acvariu, setup nou. astazi am gasit melcul, nu am vazut altul pana acum. stiu ca se inmultesc in draci si sigur mai sunt si altii pe undeva, ce sa fac sa scap de ei? am si 2 pomaceea asa ca un "ucigas" de melci nu suna grozav..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

13

Re: melci maro

allexya A scris:

eu am melci maro sad( am gasit astazi unu mic de tot si maro tot, l-am scos si l-am aruncat. acum 3 saptamani am luat niste plante pe care le-am spalat bine de tot, le-am bagat in albastru de metil si le-am pus in acvariu, setup nou. astazi am gasit melcul, nu am vazut altul pana acum. stiu ca se inmultesc in draci si sigur mai sunt si altii pe undeva, ce sa fac sa scap de ei? am si 2 pomaceea asa ca un "ucigas" de melci nu suna grozav..

ia-ti un pumn de melci asasini...sunt mici si omoara melcii nedoriti din acvariu...fiind  mici sunt nepretentiosi si nu o sa iti faca probleme
altii ti-ar recomanda sa iei botia dar nu se merita...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14

Re: melci maro

pai si dupa ce raman fara mancare nu or sa inceapa sa atace pomaceea sau ceilalti pesti, asa micuti cum sunt? pe unde ati vazut astfel de melci?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

15

Re: melci maro

allexya A scris:

pai si dupa ce raman fara mancare nu or sa inceapa sa atace pomaceea sau ceilalti pesti, asa micuti cum sunt? pe unde ati vazut astfel de melci?

ii iei de pe nevertebrate.ro
nu ataca decat melcii nedoriti din acvariu ..atata !!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16

Re: melci maro

Eu recomand Botia. Melcii asasini se inmultesc si de papat melci maidanezi o fac cu viteza specifica. Treapta intai si frana de mana trasa.

Cauta un Botia Histrionica sau doi. Arata cool in pereche si chiar fac treaba.

http://i44.tinypic.com/2s0k4dv.jpg

17

Re: melci maro

eu nu iti recomand botia.. o sa faca praf totul prin acvariu, parere personala, sunt urati ca naiba.
nici un pumn de helene nu iti recomand, or sa extermine orice inseamna melc..
pt tine maxim 2 ar face treaba.
atat timp catai grija la curatenia in acvariu nu o sa se inmultesca excesiv.. rolul lor bnefeci este asemanator cu cel al ramelor in pamant.

polar bear, eu as putea sa pariez ca nu ai pomacei.. de cativa mm aia nu sunt pomacei.
eu zic ca ai ceva de genu physa, planorbis cornues sau melanoides tuberculata.

18

Re: melci maro

Ce aveti fratilor cu bietii melci?isi fac treba in liniste.Abia daca se inmultesc in nestire te gandesti sa iei masuri...

19

Re: melci maro

eu cum ii vad, ii arunc. botia nu as lua: 1. imi ia si pomaceea la omor; 2. este rapida rau de tot, daca vreau sa o scot, golesc acvariul inainte. ii extermin pe masura ce ii vad si daca ajung sa devina enervanti o sa incerc trucul cu frunza de salata, nu am acvariu mare asa ca ar trebui sa scap relativ repede.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

20

Re: melci maro

eu ce zic....

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise