101

Re: Pe nepregatite

doamna in cauza are burta cam rosie! peste f putina vreme o sa o faca mai neagra! Apoi nu o va mai avea deloc...! ca asa e-n viata...! dupa ce depune, ii scade burta...! Parca...?! smile

102

Re: Pe nepregatite

daca este burtoasa  se explica de ce masculul o fugareste prin tot acvariul. inseamna ca o sa ai niste puisori cat de curand big_smile

103 Editat de Cezara (2010-05-15 14:12)

Re: Pe nepregatite

smile) multumesc pentru lamuriri. Chiar ma speriasem cand vazusem ca se si inroseste burta. Am citit eu ca se innegresc cand nu le este bine si nu`mi aminteam sa zica ceva si de burtica. Chiar ma ingrijorasem. Stupid...ce aiurea e cand n`ai habar de ceva. Rusinea mea. Apai, acum zapaugul asta sa o lase`n pace, nu cumva sa faca avort spontan:)...Vestile oricum sunt mai bune. Mananca amandoi foarte bine.

Etiamsi omnes, sed non ego.

104

Re: Pe nepregatite

ia o piatra plata! dar adaca poti, nu de la malul marii! ceva tarem de granit eventual! sau o bucata de tigla de argila. si pune-o in acvariu! sa aiba ce curata si unde depune icrele!

105

Re: Pe nepregatite

Ok..am sa ma duc azi sa caut una. Saracuta...

Etiamsi omnes, sed non ego.

106 Editat de allexya (2010-05-15 20:57)

Re: Pe nepregatite

Cezara nici nu ai ajuns bine mamica ca devii si bunica big_smile:D
ma bucur sa aud ca mananca si ca sunt vioi big_smile Felicitari !!

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

107

Re: Pe nepregatite

Ohh...si cel mai tare ma bucur eu. Ma ingrijorasem tare, ca nu stiam ce are ea. I`am luat piatra, dar n`apuca sa se duca spre ea sa vada ce`i cu noul obiect, ca vine teroristu`

Etiamsi omnes, sed non ego.

108 Editat de allexya (2010-05-15 23:21)

Re: Pe nepregatite

plantute ai gasit ca sa inviorezi putin acvariul? tongue
a niste superbitati de ramirez cand devii bunica tre sa dai petrecere de botez big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

109 Editat de Cezara (2010-05-17 16:22)

Re: Pe nepregatite

Zilele astea am bagat cam multa munca, dar asta a adus un banisor in plus si daca miercuri nu sunt chemata iar la munca, miercuri amenajez tot. Sper sa iasa ceva placut vederii. Am sa incerc. Petrecere, cu doza dubla de vitamine?!:lol: Apropo, a ras mama azi de mine. De cand am acvariul am mutat hamsterita si am pus acvariul in locul ei, si de dimineata m`am dus sa`i dau niste mar si castravete lu` aia mica si le`am dat drumul in acvariu:lol:Clar nu`l las Open top:)

Etiamsi omnes, sed non ego.

110

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

Apropo, a ras mama azi de mine. De cand am acvariul am mutat hamsterita si am pus acvariul in locul ei, si de dimineata m`am dus sa`i dau niste mar si castravete lu` aia mica si le`am dat drumul in acvariu:lol:Clar nu`l las Open top:)

Puterea obisnuintei....sper sa nu incerci sa ineci hamsterita....:lol:

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

111

Re: Pe nepregatite

cezara, ce iti fac ramirezii?! ca la mine o pereche tocmai depune...!
am vrut sa fac un filmulet dar masculul se supara rau si nu mai fecunda! asa ca doar, eventua, o poza dupa ce le scot icrele!

112

Re: Pe nepregatite

Uf...imi cer scuze ca n`am mai raspuns, am tot intrat scurt zilele astea. Spre rusinea mea, in ceea ce`mi priveste copii, zilele astea am muncit zilnic (s`au gandit astia ca daca pot, de ce nu) si pur si simplu nu am avut cand sa merg sa cumpar plante. Sau daca am avut, n`aveam cand sa le mai si pun, motiv pentru care abia azi le cumpar si le pun. Ei sunt foarte bine acum. Le`am facut schimburile de apa la 2 zile cu apa statuta si aquatan. Vitamine le pun zilnic si au o pofta nebuna de mancare. Chiar ma bucura evolutia lor. Abia astept sa le cumpar azi verdeata sa`i vad si mai fericiti. Va multumesc pentru preocupare;)

Etiamsi omnes, sed non ego.

113 Editat de catag (2010-05-19 15:32)

Re: Pe nepregatite

Pune in apa sau in filtru intr-un saculet fin ceva turba sa mai scazi ph ca din cate stiu eu acolo e mare (Ph-ul), ca sigur si din cauza asta nu se simt in largul lor.

114 Editat de allexya (2010-05-19 15:33)

Re: Pe nepregatite

ce rau imi pare ca esti departe, aveam niste plantute de dat si aveau frunze mari, erau ideale pentru ramirezi si deloc pretentioase. daca ajung pe la mare (sper!!! sa conving pe cineva sa ajung la c-ta) poate ne vedem si iti dau din ale mele (dupa ce scap de belele din acvariu tongue )
ma bucur tare mult ca le merge bine si ca mananca smile mai sunt negri?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

115

Re: Pe nepregatite

Deloc...sunt colorati frumos amandoi. Si el ii mai da pace, cat de cat:))

Etiamsi omnes, sed non ego.

116

Re: Pe nepregatite

Am revenit din oras. Le`am luat verdeata. Sper sa nu zic prostii, oricum, daca zic, ma corectati voi cand voi pune poze. Am luat asa: Echinodorus Parviflorus, Bacopa Caroliniana, Cabomba Caroliniana si Sagittaria Subulata. Arata ok zic eu. Spre uimirea mea le`am asezat acceptabil, chiar frumusel din punct de vedere estetic. Am incercat cat de cat sa maschez filtrul cu Cabomba, si arata putintel ciudat, tinand cont ca e planta de spate iar la mine e cam pe la mijloc. Mai astept sa mai creasca "oleaca" si o sa`l acopere complet. Ce sa zic...am sa pun poze imediat cum se mai limpezeste apa, pentru ca momentan e tulbure de la agitarea substratului. Azi am luat si niste Chironomus, daca tot am gasit si peste ceva vreme cand se va mai stabiliza acvariul voi incepe sa le dai si viermisori. Cam atat.

Etiamsi omnes, sed non ego.

117

Re: Pe nepregatite

Ahh, si as mai avea o intrebare legata de fertilizarea in masa apei. Ce ar fi indicat sa folosesc si cum, si cand? Astept sfaturi. Multumesc

Etiamsi omnes, sed non ego.

118 Editat de catag (2010-05-19 19:22)

Re: Pe nepregatite

Pai dupa ce ai lumina cum trebuie si co2 te poti apuca sa te gandesti si la fertilizare, daca nu, mai bine las-o balta ca o sa dai in alge si nu merita.

119

Re: Pe nepregatite

Pai ok...ce iluminare sa folosesc la acvariul meu de 35 l? Momentan am un philips 830. Mi s`a recomandat sa pun 2 becuri economice osram 865, asa ar fi ok?

Etiamsi omnes, sed non ego.

120 Editat de catag (2010-05-19 19:31)

Re: Pe nepregatite

Teoretic da, practic ba, daca nu stiu puterea becurilor sau a tubului nu stiu ce sa zic tongue .