81

Re: echinodorus

viaregio13 A scris:

Scuze pt omisiune.
Acum cred ca este OK.

Parca mai vi de acasa....e altceva. Sper sa nu se supere colegii de off topic, daca mai ai ceva de adaugat vis-a-vis de plantele tale ar fi mai elegant sa deschizi un topic nou.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: echinodorus

Scuze.
Ok

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

83

Re: echinodorus

Nu-i problema, nu trebuie sa te scuzi, ziceam si eu asa.
Dar vad ca ai dat toate informatiile despre acvariul tau.....mama, profesionist de-a binelea. hmm

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: echinodorus

aM ADAUGAT SI INFORMATII PRIVIND ACVARIUL.
Pozele la timpul lor.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

85 Editat de narcis.b (2010-05-20 17:35)

Re: echinodorus

Allexia ,pt ca ai 2 tuburi,n-ar fi rau sa pui programatoare pe fiecare,astfel plantele nu vor fi inundate si "obosite" de multa lumina,ci doar 3h la mijlocul zilei.Algele le ai si pt ca nu ai ajuns la acel moment ideal in care toata aditia de nutrienti sa fie consumata,zic chiar sa reduci cu un 15% aditia de macro.Si gata treci la next level si fa-ti o bomba!

86 Editat de Andi66 (2010-05-20 17:37)

Re: echinodorus

viaregio13 A scris:

aM ADAUGAT SI INFORMATII PRIVIND ACVARIUL.
Pozele la timpul lor.

Pai tocmai ma pregateam sa intreb pe cand si ceva poze ? La ce ai tu in lista trebuie sa fie marfa...
Hai sa nu mai vorbim aici sa nu sticam topicul colegilor.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: echinodorus

ok.
Una din poze e cea cu planta neidentificata.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

88

Re: echinodorus

narcis.b A scris:

Allexia ,pt ca ai 2 tuburi,n-ar fi rau sa pui programatoare pe fiecare,astfel plantele nu vor fi inundate si "obosite" de multa lumina,ci doar 3h la mijlocul zilei.Algele le ai si pt ca nu ai ajuns la acel moment ideal in care toata aditia de nutrienti sa fie consumata,zic chiar sa reduci cu un 15% aditia de macro.Si gata treci la next level si fa-ti o bomba!

nu stiu daca pot pune pe fiecare din ele, tre sa vad cum este aranjat sistemul, eu le aprind pe ambele de la acelasi intrerupator.
15% deci.. reducere de la 1,5 ml la 1.2ml.
vreau sa imi fac bomba dar cum am zis mai sus...mi-era frica sa nu imi redecorez peretii. facand calcule de la o bomba cu tot ce trebuie(cablu, valva antiretur etc) ies cam la fel cu  sistemul de la JBL dar astept momentul propice, sa am niste bani. oricum vreau sa adaug CO2 neaparat.
cat timp ar trebui sa mentin doza scazuta de macro?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

89

Re: echinodorus

allexya A scris:
narcis.b A scris:

Allexia ,pt ca ai 2 tuburi,n-ar fi rau sa pui programatoare pe fiecare,astfel plantele nu vor fi inundate si "obosite" de multa lumina,ci doar 3h la mijlocul zilei.Algele le ai si pt ca nu ai ajuns la acel moment ideal in care toata aditia de nutrienti sa fie consumata,zic chiar sa reduci cu un 15% aditia de macro.Si gata treci la next level si fa-ti o bomba!

nu stiu daca pot pune pe fiecare din ele, tre sa vad cum este aranjat sistemul, eu le aprind pe ambele de la acelasi intrerupator.
15% deci.. reducere de la 1,5 ml la 1.2ml.
vreau sa imi fac bomba dar cum am zis mai sus...mi-era frica sa nu imi redecorez peretii. facand calcule de la o bomba cu tot ce trebuie(cablu, valva antiretur etc) ies cam la fel cu  sistemul de la JBL dar astept momentul propice, sa am niste bani. oricum vreau sa adaug CO2 neaparat.
cat timp ar trebui sa mentin doza scazuta de macro?

Poti avea plante si inca cu rezultate bune si fara bombe. Asta e strict parerea mea, cunosc persoane care au luat-o in barba cu CO2-ul, dar ma rog, tu poti incerca poate iese ceva...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

90

Re: echinodorus

ai dreptate, parca si pe forum am vazut pe cineva care fara co2 avea niste plante...
sunt unii care fara fertilizanti au plante de invidiat.
cand voi avea bani imi voi lua sistemul JBL, daca merge e ok, daca nu...pot spune ca am incercat-o si pe asta, sa nu mor proasta tongue
aveti idee de testele 5 in 1 de la JBL daca sunt ok? am vazut ca multi spun ca nu sunt bune, dau rezultate eronate, dar gaby_po23 le vinde ieftin si ma gandeam sa mi le iau. sunt cat de cat ok sau nu merita investitia?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

91

Re: echinodorus

allexya A scris:

ai dreptate, parca si pe forum am vazut pe cineva care fara co2 avea niste plante...
sunt unii care fara fertilizanti au plante de invidiat.
cand voi avea bani imi voi lua sistemul JBL, daca merge e ok, daca nu...pot spune ca am incercat-o si pe asta, sa nu mor proasta tongue
aveti idee de testele 5 in 1 de la JBL daca sunt ok? am vazut ca multi spun ca nu sunt bune, dau rezultate eronate, dar gaby_po23 le vinde ieftin si ma gandeam sa mi le iau. sunt cat de cat ok sau nu merita investitia?

Poti incerca cu cele de la Gaby, macar ca inveti cum se folosec si daca zici ca le da ieftin. Cat despre CO2 cand am spus ca am auzit de persoane care au luat-o, ma refeream la faptul ca si-au facut praf palntele pe moment.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

92

Re: echinodorus

probabil bomba a refulat in acvariu, nu? ca altfel nu imi imaginez...
pai la 25 de lei eu zic ca e ok ca pret. ca altfel e la peste 40. macar ca idee sa vad si eu ce misuna prin apa, daca e de bine sau daca am niste pesti foarte norocosi big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

93

Re: echinodorus

allexya A scris:

probabil bomba a refulat in acvariu, nu? ca altfel nu imi imaginez...
pai la 25 de lei eu zic ca e ok ca pret. ca altfel e la peste 40. macar ca idee sa vad si eu ce misuna prin apa, daca e de bine sau daca am niste pesti foarte norocosi big_smile

Nu a refulat in acvariu, nu au reusit cu dozajul sau a fost un cumul de intamplari, cert este ca au renuntat la idee si s-au intors la metodele clasice.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

94

Re: echinodorus

oameni buni nu mai speriati oamenii cu bombele care sar pe pereti si toate cele. la reteta cu gelatina nu se creeaza destula presiune incat sa puste pe pereti zahar si drojdie. si ma refer la bomba care functioneaza in acvariu. eu am bomba de 2 luni si pana acum nu am avut nici o problema si abia doar acum am pus valva antiretur deoarece am gasit la 3 lei bucata. deci inca o data la reteta cu gelatina daca gazul are unde sa mearga nu exista nici o problema de acest gen. o sa fac un experiment cu o bomba inchisa emetic sa vad la cat timp dupa prepararea compozitiei o sa sparga sticla. se va lua in calcul o temperatura ambientala medie de 22-24 grade.

intradevar nu pot nega nici reactia rapida a bombei fara gelatina ( este retata doar zahar apa si drojdie) insa aceasta decurge foarte repede si efectele sunt foarte rapide.)
scz de off-topic dar subscriu si sustin ideea ca cu un minim de atentie o bomba preparata dupa reteta cu gelatina nu este periculoasa cu respectarea unor conditii minime.
va multumesc

95

Re: echinodorus

coco A scris:

oameni buni nu mai speriati oamenii cu bombele care sar pe pereti si toate cele. la reteta cu gelatina nu se creeaza destula presiune incat sa puste pe pereti zahar si drojdie. si ma refer la bomba care functioneaza in acvariu. eu am bomba de 2 luni si pana acum nu am avut nici o problema si abia doar acum am pus valva antiretur deoarece am gasit la 3 lei bucata. deci inca o data la reteta cu gelatina daca gazul are unde sa mearga nu exista nici o problema de acest gen. o sa fac un experiment cu o bomba inchisa emetic sa vad la cat timp dupa prepararea compozitiei o sa sparga sticla. se va lua in calcul o temperatura ambientala medie de 22-24 grade.

intradevar nu pot nega nici reactia rapida a bombei fara gelatina ( este retata doar zahar apa si drojdie) insa aceasta decurge foarte repede si efectele sunt foarte rapide.)
scz de off-topic dar subscriu si sustin ideea ca cu un minim de atentie o bomba preparata dupa reteta cu gelatina nu este periculoasa cu respectarea unor conditii minime.
va multumesc

Nu contest ceea ce ai zis tu aici eu spuneam doar ca se poate foarte bine sa ai plante cu rezultate bune si fara bombe, cat despre explozii cea care a mentionat a fost colega, eu am spus doar ca am avut prieteni care sau fript cu CO2 din preparare si mod de folosire....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

96

Re: echinodorus

nu contesc pe nimeni andy , nu am asta in obicei, ( am folosit plurarul deci daca doresti poti sa te excluzi, deci nu m-am referit la cineva anume. doar stii de gluma nu
?? big_smile ). si da se poate avea rezultate si fara co2 insa timpul  de asteptare este mai mare mult mai mare.