81

Re: Va place sa cititi?

Vai tu fetelor,tu lol:lol:

82

Re: Va place sa cititi?

bogdivaio A scris:

Vai tu fetelor,tu lol:lol:

Pai... daca fetele discutau ceva...

Si voi folositi "mai baieti!" ... smile lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

83

Re: Va place sa cititi?

LUCIAAAAAAAAAAAAAAAAAA! cum ti se pare carteaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa??????????????????

?

84

Re: Va place sa cititi?

Stai! ca n-am decat 100 de pagini la bord... acum "intru in paine" de fapt... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

85

Re: Va place sa cititi?

lucia> cum stai cu cititul?

?

86

Re: Va place sa cititi?

kokos A scris:

lucia> cum stai cu cititul?

Foarte bine! aproape ca e gata primul volum... si pot sa-ti spun cu mana pe inima ca se poate recomanda cu multa caldura oricui e pasionat de ... citit, printre altele...

Alta data ar fi fost gata... na .. iti dai seama ca ajung mai greu sa ma rup de lume cateva ore... , dar si asa.. mi-am amintit de senzatia aceea.. cand citesti o carte buna.. si n-ai lasa-o din mana..

Offf ce nasol e cand suna telefonul.. sau vine cineva.. si trebuie sa ma desprind din lumea imaginara... fiindca eu nu citesc - cartile doar cu ochii.. eu mi le imaginez.. pentru mine sunt ca si niste filme...

Sper sa apuc sa o dau gata, si sa vin cu concluzia finala....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

87 Editat de Avatar (2010-04-26 18:35)

Re: Va place sa cititi?

Ultima carte: A doua moarte - Eugen Ovidiu Chirovici

Citisem in parcul mare din oras, pe-acasa, pe la plaja, o carte destul de scurta, dar cuprinzatoare, nu ma pricep la critici literare, dar mi-a placut foarte mult, si da, iti da o senzatie placuta citind o carte captivanta, n-o mai lasi din mana, vorba ta Lucia big_smile

Poate e cineva interesat, uite aici si o descriere:

"Descriere carte

Desi aduce la viata o epoca tulbure in istoria Europei, in care intrigile, tortura si intimidarea sant metodele uzuale prin care potentatii isi ating scopurile, volumul lui E.O. Chirovici se incheie intr-o nota plina de sensibilitate. Nefericirea omului, moartea sufletului sau, este pedeapsa pentru ca uita un adevar vechi de cand lumea, enuntat si de cartea de capati a umanitatii: "Iar daca dragoste nu am, nimic nu sant".

Cartea scoate la lumina un asa-numit Manuscris din Dummstein, menit sa evoce credintele care formau paradigma mentala a spatiului european medieval, cand, in numele Bisericii si sub influenta superstitiilor, se desfasura o adevarata vanatoare de vrajitoare. Sant dezvaluite, de asemenea, ritualurile de initiere ale inchizitorului, care, in exercitarea oficiului cu care a fost investit, nu apare  asa cum il infatiseaza imaginarul colectiv, sub masca tortionarului sadic, ci da la iveala o latura neasteptata a sufletului sau."

88

Re: Va place sa cititi?

Avatar A scris:

Ultima carte: A doua moarte - Eugen Ovidiu Chirovici

Citisem in parcul mare din oras, pe-acasa, pe la plaja, o carte destul de scurta, dar cuprinzatoare, nu ma pricep la critici literare, dar mi-a placut foarte mult, si da, iti da o senzatie placuta citind o carte captivanta, n-o mai lasi din mana, vorba ta Lucia big_smile

Poate e cineva interesat, uite aici si o descriere:

"Descriere carte

Desi aduce la viata o epoca tulbure in istoria Europei, in care intrigile, tortura si intimidarea sant metodele uzuale prin care potentatii isi ating scopurile, volumul lui E.O. Chirovici se incheie intr-o nota plina de sensibilitate. Nefericirea omului, moartea sufletului sau, este pedeapsa pentru ca uita un adevar vechi de cand lumea, enuntat si de cartea de capati a umanitatii: "Iar daca dragoste nu am, nimic nu sant".

Cartea scoate la lumina un asa-numit Manuscris din Dummstein, menit sa evoce credintele care formau paradigma mentala a spatiului european medieval, cand, in numele Bisericii si sub influenta superstitiilor, se desfasura o adevarata vanatoare de vrajitoare. Sant dezvaluite, de asemenea, ritualurile de initiere ale inchizitorului, care, in exercitarea oficiului cu care a fost investit, nu apare  asa cum il infatiseaza imaginarul colectiv, sub masca tortionarului sadic, ci da la iveala o latura neasteptata a sufletului sau."

Foarte interesant suna... ar trebui sa citesti cartea recomandata de Kokos, Castelul din Ronquerolles... sunt sigura ca iti va place si tie.. se regaseste cumva in descrierea de mai sus...

Ce chestie.. parca ai fi intuit...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

89 Editat de Lucia (2010-05-18 18:19)

Re: Va place sa cititi?

kokos A scris:

lucia> cum stai cu cititul?

Am terminat aseara de citit Castelul din Ronquerroles...

Am ramas cu un fel de gol... n-as fi vrut sa se termine...

O carte care cand o deschizi nu ai habar despre ceea ce contine, doar ca la sfarsit realizezi imensitatea adevarului a ceea ce e scris pe a doua pagina..

Incerc sa reproduc: " O carte pe care edituri franceze de prestigiu au incadrat-o in "O suta una capodopere ale geniului uman".. "

E o carte pe care o recomand cu tarie oricui vrea sa faca o calatorie in sine si in interiorul sentimentelor umane, care isi are fara discutie, un loc special in inima si in biblioteca mea...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

90

Re: Va place sa cititi?

A!
Am uitat sa adaug eu am gasit-o la un anticariat online.. la un pret derizoriu.. 13 lei, 2 volume...

Incredibil ce diferenta intre valoarea morala si valoarea fizica exprimata in bani............

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

91

Re: Va place sa cititi?

tocmai mi-am cumparat si eu astazi o carte: elemente de statistica elementara.

p.s. am luat intre 4/5 la examen si sa imi de-a 5 trebuia sa cumpar si o carte:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

92 Editat de Lucia (2010-05-18 21:13)

Re: Va place sa cititi?

coco A scris:

tocmai mi-am cumparat si eu astazi o carte: elemente de statistica elementara.

p.s. am luat intre 4/5 la examen si sa imi de-a 5 trebuia sa cumpar si o carte:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Mai daca a fost ieftina... s-a meritat investitia.. lol lol lol

Ai economisit energia.... folosita la invatat.. lol  lol lol

Si-apoi .. oricum de mancare nu va cere.. asta stiu 100%.. lol

Nota 5 merita .. macar atat interes lol

Si apoi.. nici nu suna rau titlul... statistica nu-i atat de groaznica.. lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

93

Re: Va place sa cititi?

poi no nici nu ma am omorat cu invatatul cu toate ca o am din anul I si am fost de cel putin 10 ori la examen pana acum. a costat cat un incalzitor bun de 150W ( 50 ron). oricum la acea materia nota mai amre de 5 nu exista. nu suna rau titlul cand nu ai de-a face cu el lol:lol::lol::lol:

94

Re: Va place sa cititi?

Lucia A scris:
kokos A scris:

lucia> cum stai cu cititul?

Am terminat aseara de citit Castelul din Ronquerroles...

Am ramas cu un fel de gol... n-as fi vrut sa se termine...

O carte care cand o deschizi nu ai habar despre ceea ce contine, doar ca la sfarsit realizezi imensitatea adevarului a ceea ce e scris pe a doua pagina..

Incerc sa reproduc: " O carte pe care edituri franceze de prestigiu au incadrat-o in "O suta una capodopere ale geniului uman".. "

E o carte pe care o recomand cu tarie oricui vrea sa faca o calatorie in sine si in interiorul sentimentelor umane, care isi are fara discutie, un loc special in inima si in biblioteca mea...

lucia > ma bucur enorm ca ti-a placut....eu inca nu am reusit sa ma apuc sa o recitesc....astept acel moment....in care sa fiu sigur ca nu ma opresc din citit pentru nu stiu cat timp pt ca intervenit ceva......

...si acum imi aduc perfect aminte de o doamna care apare undeva in capitoul doi din carte (parca intr- biserica) pentru o actiune scurta dupa care reapare la sfarsitul cartii.....a trebuit sa ma intorc la primul volum sa-mi dau seama despre cine era vorba.......ai sesizat asta?


cred ca este ce mai tare carte care am citit-o imbina in multitudine de stiluri......chiar ma bucur ca ti-a placut...........

?

95

Re: Va place sa cititi?

kokos A scris:
Lucia A scris:
kokos A scris:

lucia> cum stai cu cititul?

Am terminat aseara de citit Castelul din Ronquerroles...

Am ramas cu un fel de gol... n-as fi vrut sa se termine...

O carte care cand o deschizi nu ai habar despre ceea ce contine, doar ca la sfarsit realizezi imensitatea adevarului a ceea ce e scris pe a doua pagina..

Incerc sa reproduc: " O carte pe care edituri franceze de prestigiu au incadrat-o in "O suta una capodopere ale geniului uman".. "

E o carte pe care o recomand cu tarie oricui vrea sa faca o calatorie in sine si in interiorul sentimentelor umane, care isi are fara discutie, un loc special in inima si in biblioteca mea...

lucia > ma bucur enorm ca ti-a placut....eu inca nu am reusit sa ma apuc sa o recitesc....astept acel moment....in care sa fiu sigur ca nu ma opresc din citit pentru nu stiu cat timp pt ca intervenit ceva......

...si acum imi aduc perfect aminte de o doamna care apare undeva in capitoul doi din carte (parca intr- biserica) pentru o actiune scurta dupa care reapare la sfarsitul cartii.....a trebuit sa ma intorc la primul volum sa-mi dau seama despre cine era vorba.......ai sesizat asta?


cred ca este ce mai tare carte care am citit-o imbina in multitudine de stiluri......chiar ma bucur ca ti-a placut...........

Da e scrisa intr-un mod deosebit.. si intr-adevar a trebuit sa revin la volumul 1.
E complexa, dar scrisa intr-un mod... deosebit!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

96

Re: Va place sa cititi?

pelly67 A scris:

daca ai timp si dispozitie iti recomand seria DUNE de Frank HERBERT, sau Poarta Timpului de Robert SILVERBERG. sunt carti destul de vechi dar sigur reeditate!

Am gasit si cumparat Poarta Timpului. De indata ca reusesc sa mai fac ordine in timpul liber, ma apuc sa o citesc. Desi vazand coperta, am avut senzatia ca am citit-o smile .. ramane sa descopar... smile)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

97 Editat de caramela (2010-06-04 23:56)

Re: Va place sa cititi?

Lucia A scris:

Se pare ca cei care scriem aici... suntem cam in aceeasi generatie...  suntem printre cei care n-au uitat ce inseamna sa simti mirosul hartiei si al cernelii...
Ma bucur nespus...

Sa nu uitam de exemplu de aventurile romanesti: "Ciresarii".. lol
Si azi daca ar citi-o cineva... nu s-ar mai putea opri din citit, si dupa ce ar termina toate volumele... ar avea senzatia ca mai trebuie un volum...

...

Cam tarziu dar imi permit sa ma bag si eu.
Ai atat dreptate. Tin minte ca se gasea destul de greu in copilaria mea, iar cand totusi reuseam sa pun mana pe cate un volum din "Ciresarii" tremuram de nerabdare. Tin minte ca eram in vacanta de vara si mereu aveam scandal cu ai mei ca stateam si noaptea ca sa termin volumele. Geniale.  Din pacate copiii de azi nici macar nu ar avea curiozitatea sa le deschida.

Dupa aia m-am indragostit de tot ce inseamna James Clavell - Shogun, Tai Pan, Gai Jin, Nobila Casa.
Mai sunt cateva din colectia asta pe care nu am reusit sa le citesc si din pacate pretul cu care se vand acum e prohibitiv.
Nu stiu daca a citit cineva Castelul de Franz Kafka. Am citit-o cand eram mai tanara dar acum realizez ca se potriveste atat de bine cu perioada prin care trecem noi romanii....poate a avut un flash forward in momentul in care a scris-o:))
Mie imi palce Kafka pentru ca are un stil mai ciudat dar am inteles ca pentru oamenii normali e un stil mai greu de digerat. Eu nu ma consider normala asa ca ca pot sa imi permit sa il ador:)

Nu ii pot intelege  insa pe cei care citesc carti pe comp. Imi pare rau dar o carte nu e carte daca nu o simti intre degete daca nu simti mirosul cernelii sau a hartiei invechite, daca nu poti sa o cari dupa tine in pat, in alta camera, in geanta....
In nici un caz nu m-as putea contorsiona ore in sir cu ochii lipiti de monitor. O carte trebuie sa te relaxeze nu sa te cocoseze cand o citesti.

98

Re: Va place sa cititi?

Foarte frumos spus Caramela.... Niciodata nu e prea tarziu smile.

Cat despre pretul cartilor... asa este.... cele noi au preturi prohibitive.

Eu am gasit o solutie in a rezolva problema. Le iau de pe anticariate online.
Ultima achizitie a fost Poarta timpului, 13 RON si Mihail-Caine de circ. Pe ultima am cumparat-o fiindca a fost doar 5 lei. Mi-a fost mila sa o las acolo... Am citit-o in copilarie si din ce imi aduc aminte, am indragit acea carte.

Nu tuturor le place ideea de a cumpara de le anticariat, dar eu.... nu judec cartile dupa coperta... si apoi, raman la parerea mea, ca unele editii mai vechi sunt mult mai bine traduse si ingrijite din punct de vedere gramatical si ortografic. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

99

Re: Va place sa cititi?

Cu riscul de a supara anumite persoane, eu niciodata nu am cumparat coperta la o carte. Nu imi pasa daca au citit-o 100 de persoane sau daca e noua. Sunt oameni care au biblioteci pline cu carti lucioase si frumos copertate iar daca ii intrebi de una din aceste carti nici macar nu stiu ca o au in casa. Nu ma deranjeaza sa le cumpar de la anticariat cu toate ca trebuie sa recunosc ca pana acum nu mi-a teecut prin cap. Mersic de pont.
Din pacate in ultimii ani nici eu nu prea am avut timp de asa ceva si uite ca imi pare rau. dar cred ca o sa incerc sa renunt din timpul liber la comp pentru asta. Mi-e dor.