1 Editat de dukuletz (2010-07-27 00:32)

Subiect: Salutare!

Salutare :acv
Ma numesc dukuletz si sunt din Bucuresti. Microbul asta de acvaristica mi-am luat acum 2 luni si ceva.

In momentul de fata am doar un acvariu nano de 25L populat cu 6 neoni, 4 cory si 2 melci Pomaceea, bine plantat zic eu. Putin cam aglomerat dar o sa incerc sa mai dau din pesti smile

Va atasez o poza sa dati cu pareri  :noroc

2

Re: Salutare!

Bine ai venit printre noi. Hm...acvariul tau nu`mi displace, e chiar ok, doar ca, dupa parerea mea ar merge ceva in partea centrala, e spatiul gol mult prea mare. In rest numai bine.

Etiamsi omnes, sed non ego.

3 Editat de aqua (2010-07-27 04:39)

Re: Salutare!

bine ai venit in barca  :sok
place foarte mult plantuta rosie din colt smile
nu e deloc aglomerat acvariul dar nici bine-plantat nu e  lol
prin termenul bine-plantat se intelege un acvariu plantat 80-100%
la tine jumatate de acvariu este ocupata de bolovanul ala...dar mie imi place ..bravo  :sok

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Salutare!

Bine ai venit printre noi, speram sa gasesti aici tot ce ai nevoie(in materie de acvaristica) tu la ce te-ai gandit? In rest sa auzim numai de bine.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: Salutare!

Multumesc tuturori pentru urari!! :noroc
Buna Cezara, partea centrala sa stii ca n-o sa fie asa un gol. Astept sa creasca rotola acolo big_smile
@aqua: bolovanul ala chiar ocupa 20% deja din acvariu smile) dar imi place cum e si merita spatiul pierdut tongue
@acvariidevis: sigur forumul mi-a fost util, de aceea am si facut cont :crap

6

Re: Salutare!

Bine ai venit!
Inceputul nu e rau, nu mi se pare aglomerat dar nici bine plantat. Ai mai putea specula peluza, astfel sa pui ceva plante de talie mica. In rest acvariul arata prea bine pentru un incepator de doua luni. Tine-o tot asa si ape limpezi in continuare.  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7

Re: Salutare!

salut si bine ai venit acvariu este k imi place bolovanul ala foarte mult :sok  :sok

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

8

Re: Salutare!

Da, e deosebita roca, de unde ai luat-o ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

9

Re: Salutare!

superba roca iti place andi si tie :sok  lol

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

10 Editat de Andi66 (2010-07-27 14:25)

Re: Salutare!

Da, e frumoasa, parca n-ar fi reala, de asta sunt curios de unde a facut rost de ea.
Sper sa fie naturala.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11

Re: Salutare!

da nu stiu de ce cred ca nu este naturala mise pare prea nivelata in partea de sus si daca este plastic este cu gust dar poate este din poliester facuta si daca este asa e sfart gura tirgului  :sok

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

12

Re: Salutare!

Eu stiu ? Hai sa avem rabdare sa vedem ce ne zice colegu'...Poate mai vine cu amnunte si ceva poze.  :smoke

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

13

Re: Salutare!

:sok  sunt curios :smoke  :smoke

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

14

Re: Salutare!

roca este naturala. este din siliciu ( neo silicati) aceasta roca sa format de-a lungul anilor prin suprapunerea straturilor de loess ( nisip fin ) si conglomerate la partea superioara. in urma agentilor erozionali a fost sculptata in acest mod. daca a fost luata de langa apa, parau rau sau ceva asemanator nu ar trebui sa aiva probleme cu ea insa daca a luat-o din plin camp cu timpul sub actiunea apei ar putea sa inceapa sa se erodeze si implicit sa se dezintegreze incepand sa coloreze apa.

asemea roci se mai pot gasi si in zonele de formare a muntilor prin incretire ,datorita migrarii maselor de sol. insa atentie la zona de unde este luata. daca este luata de langa apa sigur a fost spalata de apa si va rezista in timp.

15

Re: Salutare!

:apl
Dar tot sunt curios sa aflu amanunte, eventual locul mai exact...ma tenteaza. smile

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16

Re: Salutare!

loculuri sunt mai multe. mergi unde sunt rauri de muntecare strabat cheiuri abrupte ( cheile bicazului, cheile siriului, cheile  etc. cel mai probabil pe acolo o sa le gasesti. sau langa rauri de munte formate prin incretire cum ar fi carpatii merdionali

17

Re: Salutare!

O sa incerc cu cheile...sa vedem ce iese. Sa depasim perioada asta ploioasa si ne apucam sa cautam diverse.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

18

Re: Salutare!

si app cand cauti cauta sa iei daca poti din apa astfel roca/rocile sunt finisate  frumos,fata de cele aflate pe malul apei.

19

Re: Salutare!

Poate se lasa si cu un pastrav la folie... :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

20

Re: Salutare!

Dezbateri mari pe seama roca mea smile)
DA, roca este reala, piatra piatra. Nu iese nimic din ea, dar am observat ca e cam fragil, daca cade pe jos sigur se face praf  :omfg

Roca nu am luat eu din natura ci am cumparat de la @insomnia, intrebati-l poate mai are ceva asemanator.