21

Re: Salutare!

Da mai Ducule, ce bine ca ne-ai luminat....ti-am apreciat roca si am sperat sa fie naturala. Daca ai luat-o de la insomnia, sigur nu a pescuit-o el personal din ape repezi de munte (nu de alta dar e mai tot timpul ocupat cu job-ul).
Oricum e de mare efect, daca ai vrea sa faci niste schimbari majore in acvariu si ma refer la substrat si inca ceva plante ar iesi ceva de vis.
Bafta multa in continuare ! Sa auzim numai de bine  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

22

Re: Salutare!

dukuletz A scris:

Salutare :acv
Ma numesc dukuletz si sunt din Bucuresti. Microbul asta de acvaristica mi-am luat acum 2 luni si ceva.

In momentul de fata am doar un acvariu nano de 25L populat cu 6 neoni, 4 cory si 2 melci Pomaceea, bine plantat zic eu. Putin cam aglomerat dar o sa incerc sa mai dau din pesti smile

Va atasez o poza sa dati cu pareri  :noroc

Super tare acvariul pentru un incepator. Tu citeste toate parerile dar filtreaza-le si retine ce este important. Singura modificare as face-o cu planul din mijloc, unde as pune niste plante mici gen covor vegetal, in rest este frumos si de bun gust. Bravo!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23 Editat de aqua (2010-07-27 16:00)

Re: Salutare!

daca vreti sa stiti,am si eu o roca asemanatoare in acvariu dar de dimensiuni mici in comparatie cu aia si e ruginie la culoare big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

24

Re: Salutare!

Sunt placut impresionat de acvarelul tau  :sok ..e facut cu gust si nici nu e aglomerat,specific incepatorilor...cum au spus mai sus si alti colegi,iti recomand pentru partea din fata(zona libera) plante de talie mica,gen gazon cum ar fi Marsilea hirsuta fiind o planta usor de intretinut si placuta ca aspect
Bafta in continuare!  :sok

25

Re: Salutare!

Da, vreau si eu sa mai pun ceva Pogostemon helferi sau staurogyne in fata unde mai este o zona libera neplantata. Dar inca sunt in cautare cuiva sa-mi dea cu un pret mai bun  :-

Am uitat sa va descriu la partea de hardware si fertilizare/substrat, deci:
-filtru intern Aquael fan mini
-incalzitor Resun 25W (nu este instalat fiind vara)
-lumina: 1 bec economic 14W Philips 865 instalat intr-un capac homemade din Komaplus cool

-substrat JBL Aquabasis + pietris natural din HB 2-4mm
-fertilizanti in coloana de apa: micro + PPS-PRO homemade + Easy Carbo
-bomba cu gelatina de CO2, 1 bula/5 sec, difuzor filtru de tigara smile)

Cam atat cred  :sbr

26

Re: Salutare!

dukuletz A scris:

Da, vreau si eu sa mai pun ceva Pogostemon helferi sau staurogyne in fata unde mai este o zona libera neplantata. Dar inca sunt in cautare cuiva sa-mi dea cu un pret mai bun  :-

Am uitat sa va descriu la partea de hardware si fertilizare/substrat, deci:
-filtru intern Aquael fan mini
-incalzitor Resun 25W (nu este instalat fiind vara)
-lumina: 1 bec economic 14W Philips 865 instalat intr-un capac homemade din Komaplus cool

-substrat JBL Aquabasis + pietris natural din HB 2-4mm
-fertilizanti in coloana de apa: micro + PPS-PRO homemade + Easy Carbo
-bomba cu gelatina de CO2, 1 bula/5 sec, difuzor filtru de tigara smile)

Cam atat cred  :sbr

:sok

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

27

Re: Salutare!

Se pare ca nu esti chiar incepator...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

28

Re: Salutare!

big_smile am invatat repede! Am stat sa ma documentez destul de mult inainte sa fac acvariul asta.

O intrebare: intre pogostemon helferi sau staurogyne care planta e mai usor de crescut?
Avand in vedere ca la mine in acvariu parametrii apei nu cred ca sunt perfecte, in plus vara temperatura este constanta 30C chiar cu ventilator in capac tot in jur de 29C este.

29

Re: Salutare!

big_smile am invatat repede! Am stat sa ma documentez destul de mult inainte sa fac acvariul asta.

O intrebare: intre pogostemon helferi sau staurogyne care planta e mai usor de crescut?
Avand in vedere ca la mine in acvariu parametrii apei nu cred ca sunt perfecte, in plus vara temperatura este constanta 30C chiar cu ventilator in capac tot in jur de 29C este.

30 Editat de Andi66 (2010-07-27 17:28)

Re: Salutare!

La ce ai tu acolo cred ca amandoua...desi personal imi place mai mult staurogyne si cred ca se potriveste perfect in planul doi.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

31

Re: Salutare!

dukuletz A scris:

big_smile am invatat repede! Am stat sa ma documentez destul de mult inainte sa fac acvariul asta.

O intrebare: intre pogostemon helferi sau staurogyne care planta e mai usor de crescut?
Avand in vedere ca la mine in acvariu parametrii apei nu cred ca sunt perfecte, in plus vara temperatura este constanta 30C chiar cu ventilator in capac tot in jur de 29C este.

Ai grija ca Pogostemon este foarte tentant pentru unii pesti si melci!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32

Re: Salutare!

:sok   ia sticle de 500ml si umplele cu apa si bagale la congelator si in fiecare seara baga cite una sau cel mult doua in acvariu asa inghetate si mai stabilizezi putin temperatura apei. spala sticla si curatai eticheta :sok

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

33

Re: Salutare!

dukuletz A scris:

big_smile am invatat repede! Am stat sa ma documentez destul de mult inainte sa fac acvariul asta.

O intrebare: intre pogostemon helferi sau staurogyne care planta e mai usor de crescut?
Avand in vedere ca la mine in acvariu parametrii apei nu cred ca sunt perfecte, in plus vara temperatura este constanta 30C chiar cu ventilator in capac tot in jur de 29C este.

Daca temperatura nu scade cu mai mult de un grad in urma functionarii ventilatorului, sunt 2 cauze:
1. Ventilatorul nu este destul de puternic
2. Ventilatorul nu este amplasat corespunzator.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: Salutare!

Lol miruna, nu-mi place metoda, si cred ca daca fac asa intr-un acvariu asa de mic sigur se va creea o zona cu apa foarte rece si una cu apa calda => gris sau alte boli la pesti  :omfg

Ventilatorul e amplasat in capac sa bata in acvariu, exact unde am si spraybar de la filtru, deci practic bate aerul deasupara jetului de apa.
Eu cred ca totusi temp la mine in camera este destul de mare in plus deasupra capacului unde trage aerul ventilator este un spatiu destul de mic, deci scade si curentul.

35

Re: Salutare!

sticla cu apa inghetata sta deasupra in caz de urgenta o faci si pe asta mie imi sarise apa de 30grade si am fost nevoit sa fac pana la remedierile serioase si nu am avut probleme. ape limpezi

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

36 Editat de Baracuda (2010-07-28 11:36)

Re: Salutare!

dukuletz A scris:

Lol miruna, nu-mi place metoda, si cred ca daca fac asa intr-un acvariu asa de mic sigur se va creea o zona cu apa foarte rece si una cu apa calda => gris sau alte boli la pesti  :omfg

Ventilatorul e amplasat in capac sa bata in acvariu, exact unde am si spraybar de la filtru, deci practic bate aerul deasupara jetului de apa.
Eu cred ca totusi temp la mine in camera este destul de mare in plus deasupra capacului unde trage aerul ventilator este un spatiu destul de mic, deci scade si curentul.

Prin amplasare corecta inteleg ca aerul vehiculat de ventilator trebuie sa "mature" suprafata apei, nu sa bata perpendicular pe ea. Dirijind curentul de aer spre sparybar, nu realizezi mare lucru. Ideal este ca jetul de aer introdus din exteriorul acvariului sa bata si pe lampile pentru iluminat (sursa majora de caldura).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37

Re: Salutare!

Asa-i este, nu e prea eficient acum dar pe lateral capacului nu am cum sa pun ventilator asa ca ramane asa. Oricum plantele vad ca suporta bine asa, creste frumos. Iar pesti sunt ok. Nu-mi fac griji  :sbr

38

Re: Salutare!

O noua aranjare, un nou stil  :fok

Re: Salutare!

Frumos amenajat acvariul, ar mai merge niste vegetatie.   "Acvariul trebuie sa fie bine plantat, cu o apa foarte curata si cu fundul de culoare mai inchisa. Zonele umbrite nu trebuie sa lipseasca. Plantele vor fi sadite in asa fel, incit sa permita pestilor care se aduna in cirduri, sa aiba un spatiu suficient de inot." Pentru neoni.

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

40

Re: Salutare!

da o schimbare frumoasa si un inceput promitator ape limpezi

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/