Re: Salut.... Incepator 200L

in principiu e bine sa-i bagi de mici impreuna....asa daca ii bagi mari(scalarii) sigur vor avea un comportament agresiv ...vor sta cuminti pana se vor acomoda cu mediul dupa care vor incepe sa atace...asta ptr ca nu sti cum au fost crescuti inainte...parerea mea!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

42

Re: Salut.... Incepator 200L

e nu cred ca ii mai bag atunci .... si "cred" ca am o prob cu buturuga.. sa pus pe ea ca un fel de mucegai alb sau nu stiu cum sa ii zic ... e normal sa se intample asta !? si ce sa fac ca sa scap de prob daca intradevar este o problema ?

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

43 Editat de Baracuda (2010-09-28 10:23)

Re: Salut.... Incepator 200L

sxs A scris:

e nu cred ca ii mai bag atunci .... si "cred" ca am o prob cu buturuga.. sa pus pe ea ca un fel de mucegai alb sau nu stiu cum sa ii zic ... e normal sa se intample asta !? si ce sa fac ca sa scap de prob daca intradevar este o problema ?

In majoritatea cazurilor radacinile de vita de vie fac acest "mucegai" din cauza prelucrarii incomplete inainte de a fi introduse in acvariu. Il poti aspira cu un furtun, nu este foarte aderent la radacina. Oricum va disparea in maxim o saptamina, probabil ca este si mincat de melci si/sau unii pesti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

44 Editat de sxs (2010-09-28 19:20)

Re: Salut.... Incepator 200L

astazi am populat si acvariul ....aici sunt cateva poze !

This is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning...................

45

Re: Salut.... Incepator 200L

Foarte frumusel acvariul si pestisorii! smile  :fok

Eu una, nu i-as mai amesteca cu alte specii de pesti, dar bine-nteles este alegerea ta.

Numai sanatate si bucurii sa ai alaturi de ei! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

46

Re: Salut.... Incepator 200L

ce lemn este ala?
ce lemne gasiti voi in magazine.. :pls
in fine, mucegaiul se duce cu pomaceea.. 2-3 cateva zile si gata. apoi nu o sa mai apara..

47 Editat de Baracuda (2010-09-29 10:31)

Re: Salut.... Incepator 200L

merlin21 A scris:

ce lemn este ala?
ce lemne gasiti voi in magazine.. :pls
in fine, mucegaiul se duce cu pomaceea.. 2-3 cateva zile si gata. apoi nu o sa mai apara..

Am mai discutat despre firma care comercializeaza astfel de radacini, ei au venit cu radacinile si la Pet Expo 2010. Se vind la kilogram, cele medii ajung la un pret de 30 ron.
Aquarium Prest (sediu principal - Constanta): Tel. 004 0734 468 087 - Ieftinca Daniel; e-mail: aquariumprest@yahoo.com; www.aquariumprest.ro
Sediu Bucuresti (S.C. Zinnia Distributie SRL): Tel. 0722 511 439 - Bogdan Vlad; e-mail: office@zinnia.ro

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

48

Re: Salut.... Incepator 200L

Asta este o astfel de radacina

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

49

Re: Salut.... Incepator 200L

Mersi Radu.
Eu intelesesm din discutia noastra ca doar atunci au adus la pet expo si prin reef.
Multumesc.

50 Editat de Baracuda (2010-10-04 15:21)

Re: Salut.... Incepator 200L

merlin21 A scris:

Mersi Radu.
Eu intelesesm din discutia noastra ca doar atunci au adus la pet expo si prin reef.
Multumesc.

Asta este, ai pierdut timp. Poate ai noroc si gasesti o radacina pe gustul tau (e cam greu, esti f. selectiv wink ), m-as bucura.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!