Re: BINE V-AM GASIT!!!

Gata problem solved! Am dat scalarii si gurami si am ramas doar cu 5tetrazoane 6 rummynosetetra 2 platy si echipa de curatenie 1cory 1 ancistrus 1 pleco si ceva melci.
Nu prea mai e loc de alti pesti  dar parca 1 ramirez voalat as cumpara ca am pus ochii pe unul la un pet shop.

42 Editat de Baracuda (2010-11-22 14:41)

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

Gata problem solved! Am dat scalarii si gurami si am ramas doar cu 5tetrazoane 6 rummynosetetra 2 platy si echipa de curatenie 1cory 1 ancistrus 1 pleco si ceva melci.
Nu prea mai e loc de alti pesti  dar parca 1 ramirez voalat as cumpara ca am pus ochii pe unul la un pet shop.

   In afara citorva pesti deosebit de agresivi pina si cu reprezentantii aceleiasi specii, restul pestilor se tin in general in grupuri de mai multi indivizi. Spun asta pentru ca, la faptul ca ai numai cite un Cory, un Ancistrus si un Pleco, vrei sa achizitionezi un singur Ramirez!?.
   P.S. Pleco va creste foarte mare, sfatul meu este sa se numere printre pestii la care vei renunta, in favoarea formarii de grupuri din celelalte specii, in masura in care acvariul tau iti permite asa ceva.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

43 Editat de just_sllick (2010-12-01 15:52)

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Pleco e primul pe lista aceea cum ai zis si tu,insa cand va mai creste (la cei 6 cm ai lui momentan  nu este o problema) La corydoras as renunta pentru ca ideea de pesti sanitar mi-am scos-o de ceva vreme (la mine e pestele flamand mai bine zis,rar punand botul pe ceva mancare in ciuda tuturor eforturilor mele)
Cand ziceam de ramirez m-am referit la o pereche scuze de neintelegere,oricum mai mult de 2 nu are rost fiind si teritoriali masculii.
Oricum am renuntat la idee si ma indrept spre labeo bicolor ca imi place cum arata si e de origine asiatica ca si tetrazoanele. Scap si de platy in curand pentru a face loc la 3 micuti SAE (intariri in lupta cu algele) tot asiatici ,iar daca mai inlocuiesc si rummy nose tetra cu alt card poate imi fac um acvariu asiatic. Asta am in gand acum insa nu cred ca pestii vor aprecia efortul sau se vor simti mai bine daca sunt din aceeasi regiune. Si daca fac asta parca vad ca trebuie sa fac curatenie si la plante ceea ce inseamna sa renunt la jumatate din ele.
S-ar merita oare? Un acvariu complet asiatic?

44

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Nu am sa ma pronunt in legatura cu restul ideilor tale, dr de labeo am sa iti zic ceva. A avut un prieten unul micut, cam la 5 cm asa si i`a facut praf cardul de neoni. Se agata de ei si`i scutura. Poate este un caz izolat, poate nu. Mai intreaba si vezi si alte pareri, ar fi pacat de micii rummy sa`i sacrifici.

Etiamsi omnes, sed non ego.

45

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:

Pleco e primul pe lista aceea cum ai zis si tu,insa cand va mai creste (la cei 6 cm ai lui momentan  nu este o problema) La corydoras as renunta pentru ca ideea de pesti sanitar mi-am scos-o de ceva vreme (la mine e pestele flamand mai bine zis,rar punand botul pe ceva mancare in ciuda tuturor eforturilor mele)
Cand ziceam de ramirez m-am referit la o pereche scuze de neintelegere,oricum mai mult de 2 nu are rost fiind si teritoriali masculii.
Oricum am renuntat la idee si ma indrept spre labeo bicolor ca imi place cum arata si e de origine asiatica ca si tetrazoanele. Scap si de platy in curand pentru a face loc la 3 micuti SAE (intariri in lupta cu algele) tot asiatici ,iar daca mai inlocuiesc si rummy nose tetra cu alt card poate imi fac um acvariu asiatic. Asta am in gand acum insa nu cred ca pestii vor aprecia efortul sau se vor simti mai bine daca sunt din aceeasi regiune. Si daca fac asta parca vad ca trebuie sa fac curatenie si la plante ceea ce inseamna sa renunt la jumatate din ele.
S-ar merita oare? Un acvariu complet asiatic?

Dupa parerea mea, acvariile biotop pentru realizarea carora, se respecta in detaliu regulile de amenajare, reprezinta una din dovezile de mare maiestrie acvaristica. In cazul tau, ar fi indicata realizarea unui biotop al ciprinidelor asiatice pe care le ai deja in acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BINE V-AM GASIT!!!

Cezara am citit despre ei si da pot fi agresivi. Dar din cate am vazut in special cu specia lor nu se suporta si se lasa cu scandal urat daca ai mai multi ,in special masculi. Problemele apar cand cresc in general dar fata de alti pesti eu sincer nu auzisem pana acum. Ce ma socheaza e ca neonii sunt destul de rapizi nu-mi inchipui cum ii prindea (poate erau mai prostavani ei  :stupid ) plus ca sunt pesti de card. Oricum la rummy noze daca ma decid sa fac un acvariu complet asiatic va trebui sa renunt.

Re: BINE V-AM GASIT!!!

bradraqua A scris:

Dupa parerea mea, acvariile biotop pentru realizarea carora, se respecta in detaliu regulile de amenajare, reprezinta una din dovezile de mare maiestrie acvaristica. In cazul tau, ar fi indicata realizarea unui biotop al ciprinidelor asiatice pe care le ai deja in acvariu.

cred ca o sa mai ma gandesc un pic si o sa iau o decizie in privinta asta... problema plantelor ma descurajeaza stiind ca trebuie sa modific cam jumate din setup

48

Re: BINE V-AM GASIT!!!

just_sllick A scris:
bradraqua A scris:

Dupa parerea mea, acvariile biotop pentru realizarea carora, se respecta in detaliu regulile de amenajare, reprezinta una din dovezile de mare maiestrie acvaristica. In cazul tau, ar fi indicata realizarea unui biotop al ciprinidelor asiatice pe care le ai deja in acvariu.

cred ca o sa mai ma gandesc un pic si o sa iau o decizie in privinta asta... problema plantelor ma descurajeaza stiind ca trebuie sa modific cam jumate din setup

Intr-un spot publicitar difuzat de curind la TV, un tinar regizor roman spune: "nu poti urca o scara cu miinile in buzunare". Tu deja ai scos o mina din buzunar, scoate-o si pe a doua si... urca! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: BINE V-AM GASIT!!!

bradraqua A scris:

Intr-un spot publicitar difuzat de curind la TV, un tinar regizor roman spune: "nu poti urca o scara cu miinile in buzunare". Tu deja ai scos o mina din buzunar, scoate-o si pe a doua si... urca! smile

Merci de sfat si de incurajare. Weekendul asta imi lansez noul nano la apa si apoi incep sa fac planul de bataie pentru acvariul mare.

Ca tot am ceva nelamurire pentru nano o sa cer un pic de ajutor.
O sa fie un acvariu de 40/20/20 luat de la un coleg de pe alt forum cu capac si bec philips 865 12w (sau vad eu ce gasesc prin magazin) filtru ceva mic sa nu faca mare scandal, special pentru creveti red chery.

Sper ca,crevetii sa se inmulteasca rapid iar excesul fie donez fie ii bag in acvariul mare sa aiba si barbusii un pic de actiune ca tare le place sa vaneze in grup.

As dori un substrat negru ca sa puna crevetii in valoare,desi o sa-l plantez  dar nu stiu ce.
Adica exista unul negru natural nu vopsit cum am mai auzit?