41

Re: Cantitatea de NO3...

Ar fi interesant sa aflam si alte pareri legate de interactiunea mediamentelor cu fertilizantii cu exemple concrete,

Eh, aici ai pus punctul pe I si virgula la TZ wink.
Aceasta "discutie" nu poate avea loc tocmai din cauza ca nu se cunosc IN TOTALITATE componentele anorganice si/sau superelementele secrete (secret de fabricatie) ale medicamentelor si a fertilizantilor. Aceasta "discutie" nu ar face decit sa emita noi si noi pareri si mai ales PRESUPUNERI.

De aceea il citez din nou pe Ciprian :
Un principiu sanatos ar fi sa nu se inroduca 2 sau mai multe medicamente odata, ci pe rand, dupa ce ai vazut ce efect a avun/sau nu a avut primul. Altfel, din ,,ghiveciul,, rezultat nu se va intelege nimic. Iar vindecarea, daca rareori apare, nu va putea fi atribuita niciunui medicament.


Cu modestie recunosc ca, nu stiu care este compusul de baza al "aqua/tripa/xxxxxx/flavina".

Cu aceeas modestie recunosc ca nici eu nu am stiut, dar m-a ros curiozitatea, am sapat pe net, nu am reusit sa dibui, intrucit se pare ca este un mare secret de fabricatie smile) dupa care spasit am inrebat pe un forum de aiurea de pe planeta asta. Raspunsul a venit promt de la un "dezvaluitor de secrete" si anume, vitamina B2, un compus anorganic despre care cred ca nu se poate spune ca ar fi unul "simplu"
In conditiile astea, crezi ca poti afirma cu siguranta ca poti sti TOT ce reactioneaza chimic in acvariu?

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

42 Editat de Baracuda (2010-12-01 15:01)

Re: Cantitatea de NO3...

Tocmai pentru ca nu stiu tot, spre deosebire de altii, am decenta sa tin cont de indicatiile inscrise de producator pe diferite produse/medicamente, avind convingerea ca aceste indicatii nu se adreseaza in exclusivitate cetatenilor americani...
   In alta ordine de idei, ar fi interesant de aflat, care din participantii la aceste discutii au cochetat cu postura atotstiutorului, care emana teorii de necontestat.

  "Ai scris de parca eu as fi gindit  Iata ce inseamna sa ai mai multe cuvinte in gura si sa sti sa le folosesti la momentul oportun!" - Am mari indoieli ca persoana care a facut aceasta afirmatie stie cu adevarat sa-si sustina propriile puncte de vedere, mai ales ca a dovedit in nenumarate ocazii ca se doreste un maestru al discursului elevat!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

43

Re: Cantitatea de NO3...

Vad ca iti place sa ai ultimul cuvint, fie ca tine wink
Nu stiu ce ai de impartit cu unul sau cu altul, eu doar am subliniat din ceeace a scris un principiu care ar trebui promovat/asumat, si anume moderatia in actiuni, neamestecul mai multor substante organice al caror comportament nu poate fi prevazut de cei cu cunostinte ceva mai reduse in chimia organica, evitarea actiunilor haotice de genul "am bagat substanta, este bine? "

Din punctul meu de vedere, aceasta discutie s-a inchis.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

44

Re: Cantitatea de NO3...

"Din punctul meu de vedere, aceasta discutie s-a inchis."
Gind la gind, cu bucurie!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Cantitatea de NO3...

Avand in vedere ca am lamurit problema smile), parerea mea e sa se inchida subietul pentru ca s-au tras cateva concluzii importante si nu are rost sa degenereze:
1. Prospectele sunt pentru idioti si americani.
2. NU mancati margarina.
3. Fertilizantii nu au nici o interactiune cunoscuta cu medicamentele in era farmacologiei moderne, avand in vedere faptul ca sunt studiate in o vreme inainte de a fi eliberate pe piata cu prospectul ca atare.  Iar combinarea mai multor medicamente contra aceleiasi boli, este cunoscut de cand lumea, NU SE FACE!
Multumesc de lamuriri tuturor