Re: Radu va saluta pe toti!!

Urmatorul pas dupa subtrat este: achizitionarea plantelor..nu stiu cum se livreaza acestea sau ce tipuri am nevoie sau daca am nevoie de un neon special neaparat...am un neon de 43 cm iar pe internet am gasit neoane pt acvarii de 44-45 cm...neonul l-am cumparat cu tot cu suportul acestuia(sau nu stiu cum se numeste)
Revenind la plante..nu am mai avut niciodata plante in acvariu nu stiu nimic despre ele..doar ce am citit pe forum si alte site-uri^^

22

Re: Radu va saluta pe toti!!

Intai, ai grija cu substratul, cum a spus colegul, e mai bine pentru plante sa cumperi un substrat fertilizant pe care il vei pune primul in acvariu, urmand pietrisul ales de tine. Nu cauta neaparat Manado, poate nu`ti place culoarea. Poti alege orice tip de pietris, recomandat cu dimensiunea de 2-3mm, atat timp cat are culoare naturala ( exclus gaben, roz, albastru ) si neaparat sa il speli bine inainte de a`l aseza. Plantele le poti comanda de la colegii nostri gradinari. La sectiunea Vanzari, te uiti, cauta plantele pe internet inainte de a le comanda, nu cumva sa iei plante ale caror cerinte te depasesc, cel putin la momentul actual. Ocupa`te de astea, si ne mai auzim. Numai bine! :sbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Radu va saluta pe toti!!

Jbl Manado cred ca mi se potriveste perfect cu ce am acolo..si din moment ce vreau sa fac ceva sa il fac cum trebuie si cum imi place..

Mai am o intrebare: Ramirezi+Scalari+Neoni e bine?   scalari+neoni stiu ca e bine la fel si neoni+ramirezi dar nu stiu daca ramirezii se impaca cu scalarii

24 Editat de Horia (2010-11-30 13:44)

Re: Radu va saluta pe toti!!

guppymaster A scris:

Jbl Manado cred ca mi se potriveste perfect cu ce am acolo..si din moment ce vreau sa fac ceva sa il fac cum trebuie si cum imi place..

Mai am o intrebare: Ramirezi+Scalari+Neoni e bine?   scalari+neoni stiu ca e bine la fel si neoni+ramirezi dar nu stiu daca ramirezii se impaca cu scalarii

Primul punct daca iti iei Manado sa ai grija cu el ca si eu asemenea altor colegi cand am curatat geamul cu magnetul ala de geam nu am vazut, si nu am stiut ca Manado are fier in asa masura incat sa fie atras si sa imi zgaraie geamul. Cand am vazut imediat am scos magnetul si l-am inlocuit cu o trusa de curatat destul de ieftina care are cam ce trebuie pentru gradinarit iar magentul s-a dus in locuri mai primitoare big_smile. Deci mare grija!

Iar al doilea punct cu pestii daca ar fi matematica ar merge (daca a=b si b=c rezulta ca a=b=c lol ) dar e altceva si sincer eu nu stiu ce sa zic ca nu am avut ramirez aici o sa te lumineze Cezara sau Leica Bogdan, ambi fani ramirezi big_smile

Iar de plante pune la punct conditiile: lumina, substrat, fertilizant si o sa ai o adevarata jungla amazoniana in care fishi fishi tai vor fi foarte bucurosi :sbr

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

25

Re: Radu va saluta pe toti!!

Sunt eu iubitoare de ramirezi, dar din pacate as minti daca as spune da sau ba, pentru ca n`am testat compatibiliatatea scalarilor cu ramirezi. Din cate stiu ambele specii sunt destul de teritoriale. Luptele ramirezilor nu duc pana la ranire, ei joaca mai mult la intimidare, dar intr-o lupta cu un scalar mai voinic s`ar putea sa si`o ia...

Etiamsi omnes, sed non ego.

26

Re: Radu va saluta pe toti!!

Va lumineaza Leica Bogdan ca doar ce i-au murit doi ramirezi. Stai de vorba cu el.

Re: Radu va saluta pe toti!!

ma mai gandesc daca voi asocia scalarii cu ramirezii..pana acum nu am vazut nici un ramirez in niciun petshop in care am intrat asa ca nu i-am vazut inca in realitate

28 Editat de Horia (2010-11-30 23:10)

Re: Radu va saluta pe toti!!

Daca vrei asa de mult iti pot cauta eu in Constanta si cand vin in Galati ne intalnim si ti-i dau

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Radu va saluta pe toti!!

Multumesc mult Horia, dar deocamndata il voi popula doar cu neoni si scalari^^

30 Editat de guppymaster (2010-12-01 22:02)

Re: Radu va saluta pe toti!!

Astazi am cumparat de la Focsani substratul Tetra Plant Complete Substrat si un pietris de la Hagen(sper ca am facut o alegere buna) ..(nu am gasit jbl manado nici aquabassis) ,un termometru + un aspirator de substrat chinezesc

nu le voi pune acum pentru ca nu am plante ^^

31 Editat de Horia (2010-12-02 00:59)

Re: Radu va saluta pe toti!!

Salut Radu sunt de parere ca ai facut un lucru bun (doar nu e pe lume doar JBL big_smile ). Pune-l in acvariu si nu uita de sfaturile primite (vezi panta) si inca un lucru important citeste CICLUL AZOTULUI te scapa de neplaceri big_smile. Referitor la celelalte achizitii eu am 2 termometre (JBL + China) sa fiu sigur si vad ca nu se pacalesc intre ele, iar de sifon atat timp cat tie iti e practic inseamna ca e ok.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Radu va saluta pe toti!!

Va salut din nou!! Am termina lucrul la acvariu.(am tinut cont de toate sfaturile voastre ..zic eu). mai am de schimbat guppy si xifo pe neoni:D   astazi am bagat si pestii in acvariu
pesti: 1 scalar..2 xifo.. 12 guppy(cum ziceam vreau  sa raman doar cu scalarul si sa mai adaug inca o femela,  cativa neoni si cred ca 2 corydoras...ma gandeam si la o pereche de ramirezi..
plante:Cumparate de la Mariuszzet(un baiat de nota 10 :sok  :sok  :sok caruia ii multumesc foarte mult :noroc )
    Ceratophyllum demersum
    Limnobium laevigatum
    Hygrophila angustifolia
    Limnophila sessiliflora
    Ceratophyllum
    Echinodorus osiris
    Glossostigma
    Cabomba carolina
    Ludwigia cuba
    Blyxia japonica
    Ceratopteris siliquosa
   Ceroptiris cornuta
Poze!(facute cu telefonul :fcry )

33 Editat de guppymaster (2010-12-04 18:49)

Re: Radu va saluta pe toti!!

am uitat sa spun:aseara am facut o bomba CO2 DIY dar nu merge...
am urmat reteta urmatoare:
5,5cani apa
1.5 cana de zahar
20g gelatina
0,5 lingurita de drojdie(asa am gasit pe forum)
zaharul cu gelatina le-am lasat peste noapte la frigider iar dimineata am adugat drojdia cu 2.5 cani de apa(s-a format doar putina spuma..nici vorba de presiune in sticla)
nu cred ca este de la instalatie ..am verificat-o de cateva ori in apa si nu iesea nici o bula de aer ..nici sticlele nu sunt sparte
am urmat aceasta schema dar fara valva antiretur

34 Editat de remus242004 (2010-12-04 19:15)

Re: Radu va saluta pe toti!!

de cat timp ai pus drojdia???
...ar treui sa inceapa intre 1 si 2 ore...daca nu merge...fi sigur ca rasufla pe undeva!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Radu va saluta pe toti!!

am pus drojdia la 8-9 dimineata si ma gandeam ca e reteta devina nu stiu ce sa zic...

Re: Radu va saluta pe toti!!

reteta iti garantez ca este buna...(daca ai folosit-o intocmai)...asta o folosesc si eu de mai bine de 5 luni...vezi ca rasufla pe undeva sigur....scufunda instalatia in ceva cu apa si creeaza presiune pe sticle.....si o sa vezi ca rasufla pe undeva

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: Radu va saluta pe toti!!

Multumesc de raspuns ! in seara asta nu am timp ,maine sigur o mai verific odata...sau fac alta instalatie am folosit lipici "Picatura" pentru ca nu am silicon si am inteles ca nu este bun ..

38 Editat de Horia (2010-12-04 20:03)

Re: Radu va saluta pe toti!!

Felicitari  :apl  Chiar ai scimbat radical pe acolo bravo :apl. Daca vrei as bagi corydoras vezi ca ai varianta panda si leopard care sunt foarte frumosi (eu vreau sa imi cumpar big_smile)

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

39

Re: Radu va saluta pe toti!!

Horia primul este Corydoras Adolfoi nu Panda! Adolfoi este foarte greu de găsit.
Corydoras Panda arata asa....

40

Re: Radu va saluta pe toti!!

pelly67 A scris:

Horia primul este Corydoras Adolfoi nu Panda! Adolfoi este foarte greu de găsit. Corydoras Panda arata asa....

Scuze de inducere in eroare am cautat o poza  de panda si nu am mai fost atent. Din nou scuze  big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic