181

Re: mamica de caras bolnav

Lucia A scris:
allexya A scris:

never mind lol i-am dat astazi o tableta bakto cu fishtamin si gata tongue e rezolvat baiatu'

Ai facut bine!
Asa as fi facut si eu.
E importanta cura asta de antibiotic acuma...


lol Ce figura John asta al tau...

Ce orar de "toaleta" si-a facut... lol

Cu multa placere si cu mult drag ajut in limita cunostintelor mele.. smile
Nu-ti fa griji si ganduri pe tema asta..:)

Sanatate sa avem cu totii ca subiecte de discutat ne gasim noi... lol

Ma bucur ca am facut bine, nu as fi vrut sa il chinui mai mult smile mai are inca vreo 15-20 zile de antibiotic si gata, termina.
L-am mai analizat, a inceput sa ii creasca si coada big_smile Dar tot cu ea in vant sta, pare insa ca are mai mult echilibru, inoata singurel chiar si fara coada. de la fishtamin sa fie..? ca perioadele coincid..

Cutzu al tau operat cu se simte? a trecut cu bine de problema?

Doamne ajuta, sanatate sa fie ca trecem peste tot usor usor.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

182

Re: mamica de caras bolnav

Ma bucur sincer ca incepe sa se vada un progres in privinta coditei lui! smile
Abia astept sa-l peste vreo 2 saptamani...

Multumesc pentru intrebare!
Nasty, cutica, ne-a dat niste emotii... pe cat de bine s-a simtit in primele zile de dupa operatie, pe atat de tare ne-am socat, cand la o saptamana am dus-o la control si am aflat ca celulele canceroase au evoluat si dezvoltau mai rapid decat inainte.
Dupa cum probabil stii deja, eu nu mi-am pierdut speranta, si in urma administrarii a tot felul de cocktail-uri cu vitamine se pare ca acele papiloame dispar.
Inca nu putem rasufla usurati, dar se pare ca totusi... organismul ei/ea lupta.

E o catelusa foarte puternica si sper ca invinge! Nicio clipa nu s-a lasat doborata.
Incep s-o admir pentru ca poate ca si noi oamenii ar trebui sa luam exemplu de la fiintele astea necuvantatoare, ca si John al tau si Ness...
Nicio clipa nu ne-a aratat durerea pe care a dus-o. Azi la 3 saptamani de la operatie, abia se mai observa taietura mare...
Doar taieturile secundare se vindeca mai greu, asta si din cauza ei, fiindca nu e cuminte..:)
Eu in continuare sper sa depaseasca acest episod din viata ei, asa cum o face si John! smile.. iar pentru noi sa ramana o amintire neplacuta.

In concluzie imi pastrez speranta si optimismul fiindca doar asa am primit rezultate pozitive. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

183

Re: mamica de caras bolnav

Ce mai face micutul John, care mai e starea lui?

Etiamsi omnes, sed non ego.

184

Re: mamica de caras bolnav

ce sa mai faca John, da din voaluri si alearga bulele de oxigen, imi da batai de cap sa nu se "umfle" iara cu aer lol cel putin pe partea stanga ii creste coada si a devenit mai sidefat, i s-a mai vindecat pielea si sper sa inceapa sa ii dea solzii

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

185

Re: mamica de caras bolnav

Va era dor de cel mai "hard to kill" fishie? lol
eh tin sa va anunt ca este bine, sanatos, a inceput sa ii creasca coada cu totul (mai mult pe o parte dar parca incepe sa recupereze si pe cealalta), solzii ii are aproape toti crescuti, este vioi, mananca cat 7 dar continua sa stea in cap (acrobat il fac  :omfg )
nu am mai avut nici o problema cu el, pentru ca a capatat puteri i-am scos filtrul bolborositor si pompa de aer si are acum filtru in toata legea care in sfarsit face fata nevoilor unui carasel vesnic hamesit.

pozele imi cer scuze ca au calitatea aceasta dar lipsa luminii isi spune cuvantul chiar si cu un aparat cat de cat bun.

peste 5 zile termina tratamentul cu fishtamin+bakto tabs, abia astept sa ii fac un meniu special si poate, cine stie pana de craciun capata si un ciot de codita, cadou de la Mosu' tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

186

Re: mamica de caras bolnav

Ma bucur sa il vad in fiecare zi putin mai intreg. Ce stii tu, el e breakdancer lol  lol Numai bine lui Johnny boy si tie.

Etiamsi omnes, sed non ego.

187

Re: mamica de caras bolnav

mai sunt 2 zile de bakto tabs, a trecut asa de greu luna asta, cel putin mie asa mi s-a parut. desi saracul tot rau arata, este mai bine, se recupereaza relativ greu dar sper ca sigur.

Lucia ce mai faci? nu am mai avut nici o veste de la tine, ti-am trimis un mail acum cateva saptamani, nu l-ai primit? ce mai face Nasty, este mai bine, cocktailurile de vitamine si-au spus cuvantul? sper sincer ca da...

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

188

Re: mamica de caras bolnav

Buna seara Allexya

sincer ma bucur din suflet ca este bine, daca a luptat pana acum o va face si mai departe,multa rabdare si mergi mai departe :fok .

189

Re: mamica de caras bolnav

allexya A scris:

mai sunt 2 zile de bakto tabs, a trecut asa de greu luna asta, cel putin mie asa mi s-a parut. desi saracul tot rau arata, este mai bine, se recupereaza relativ greu dar sper ca sigur.

Lucia ce mai faci? nu am mai avut nici o veste de la tine, ti-am trimis un mail acum cateva saptamani, nu l-ai primit? ce mai face Nasty, este mai bine, cocktailurile de vitamine si-au spus cuvantul? sper sincer ca da...

Multumesc de intrebare Allexya! smile
Din pacate sfarsitul asta de an este coplesitor... foarte epuizant, asa ca n-am apucat sa mai scriu cate ceva.
Nasty.. e bine, numai ca nu este cuminte.
Si-a tot scos copcile, si prefera sa se trateze singura. Am lasat-o fiindca poate ca ... stie ea mai bine... smile

Sa stii ca am urmarit postul, l-am vazut pe John, i-am vazut codita ( smile ) si ma bucur enorm pentru voi.
Odata cu insanatosirea lui scapi si tu de o corvoada... si o sa ai si mai mult timp sa te ocupi de bijuteria cealalta de acvariu... Daca se inmulteste cate o plantuta si trebuie sa le raresti, poti sa redecorezi cu ele acvariul lui John. In cazul in care ajung salata... sa nu uiti sa-i dai si friptura.. smile

Doar 2 zile de baktotabs?... chiar ca a trecut repede timpul...
Abia astept sa-l vad in toata splendoarea lui.. Deja a facut niste progrese; e pe drumul cel bun.
Voi urmari in continuare, sa-l vad recuperat complet! Abia astept!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

190

Re: mamica de caras bolnav

multumesc mult Lucia pentru vorbele bune :kiss la fel si tie iuliana  :kiss

ma bucur tare mult ca nasty e mai bine, imi dau seama ca o data cu sfarsitul anului scade timpul liber.. ai grija sa nu se linga mult  sad a mea a fost operata si s-a lins si si-a desfacut rana..

uite chiar ai dreptate smile pot sa ii dau si lui John din plantutele de la cel mare :d acum in sfarsit am scapat de alge si pot sa ii fac ceva frumos.
nu inteleg insa de ce sta cu capul in jos sad sta asa tot timpul, mai inoata colo colo dar tot asa ajunge.

am sa te rog frumos sa imi spui ce sa ii dau de mancare  hmm ca sunt in pom cu alimentatia caraseilor. stiu de salata, mazare o data pe saptamana, o zi pauza obligatoriu.. dar in rest cam nimic.

ce mai fac restul vietuitoarelor tale? matzele, cateii? big_smile cum suporta inceputul de iarna geros?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

191

Re: mamica de caras bolnav

Ieri am terminat cu bakto tabs smile in sfarsit tratamentul a luat sfarsit
acum urmeaza alimentatia normala, trebuie sa ii aduc aminte ca este caras si ca e vegetarian lol cred ca saracul a cam  uitat tongue

deci ce stiu eu despre alimentatia carasilor:
- o data pe saptamana mazare fiarta pana se face aproape piure (nu stiu insa cate boabe sa ii dau?)
- o data pe saptamana (presupun ca dupa ziua de mazare?) pauza de hrana
- fara fulgi
- mancare tip granule dar lasate putin in apa sa iasa aerul (orice fel de granule?)
- pastile de spirulina (am inteles ca merg si cele pentru pleco?)
- salata oparita, spanac (toata ziua poate manca doar asta?)
- plante din acvariul mare cand tund lol lol desigur cele cu frunza subtire

si cam atat tongue

ce nu estiu este: de care ori pe zi trebuie hranit? eu in  general imi hranesc pestii doar o data pe zi smile se aplica si la carasei?
in cursul aceleiasi zile, daca il hranesc de mai multe ori pe zi, ii dau acelasi tip de hrana sau 2 mese, 2 feluri de mancare?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

192

Re: mamica de caras bolnav

La granule, o idee ar fi sa cumperi din acelea care se scufunda, ca sa nu stai mereu sa le inmoi tu.

Etiamsi omnes, sed non ego.

193

Re: mamica de caras bolnav

Buna Allexya

am si eu 4 carasei, dar sigur cand am probleme apelez la Lucia.Parerea mea este sa-l iei usor,mai ales ca a trecut prin atatea,vezi ca de obicei mananca pana fac poc(sunt mari gurmanzi si niste cersetori)Are Lucia niste postari referitoare la alimentatie,din cate tin minte zicea de (morcov,telina,patrunjel(cred ca radacina) fierte si rase,prin razatoarea mica,mar si banana crude doar de 2 ori pe saptamana ,varza,salata,spanac  oparit ,castravete crud ras etc).Totusi parerea mea este pana iti raspunde sa-i dai bobite sau fulgi,1-2 mese. Daca folosesti legume si fructe s-ar putea sa  creasca aciditatea apei si la ce rani a avut el sa nu o iei de la inceput.Daca ai timp ,poate-i mai faci o poza sa-l mai vedem si noi pe norocosul John.

194

Re: mamica de caras bolnav

multumesc iuliana smile
oricum este tare tare mofturos la legume lol ca in reclama, ar trebui sa ma apuc sa fac sarmale lol lol
i-am dat astazi o pastiluta de spirulina, a luat-o a molfait-o putin si apoi a scuipat-o, nu l-am mai putut convinge sa o manance.
toata viata lui a fost hranit cu micro granule din alea rosii, dimineata la pranz si seara. amaratul nu stie ca e vegetarian  hmm

am sa mai fac astazi niste poze smile a mai crescut putin codita tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

195

Re: mamica de caras bolnav

O la la!.. Ce de postari...  smile

Imi pare nespus de rau ca timpul meu ajunge atat de concentrat ca un cub k..rr.. si nu mai apuc sa intru atat de des, pe cat ar trebui.

Allexya draga...
Caraseii sunt pesti ca si toti ceilalti.
De mancat mananca orice, in principiu sunt omnivori. Doar ca au nevoie din cand in cand de putina diversitate in hrana, si mai putine proteine de origine animala.

Oricat de mult imi plac cartofii prajiti, nu cred ca as rezista sa mananc zilnic timp de o saptamana doar cartofi prajiti. big_smile

Cam asta se aplica si in cazul lor...

In general hrana din comert care este pentru carasi e buna, doar ca ar trebui aleasa aceea care se scufunda.
O alta diferentiere o face marca, adica numele producatorului.
Bine-nteles ca din ce am gasit pana acum la noi, Hikari este numarul 1 (din punctul meu de vedere). Cea pe care scrie "sinking goldfish pellets".

Spun asta, fiindca am avut surpriza sa cumpar diverse tipuri de hrana de la mai multi producatori, este scris "sinking" si de fapt sa pluteasca ca niste pene la suprafata apei. lol  lol
Asa ca pentru mine Hikari e Nr. 1. Ce e scris pe ambalaj, acel lucru il si contine.

E indicat sa-i dai si legume crude (dupa cum spunea si Iuliana).
Ai mei adora castravetele crud, dat prin razatoare, salata verde (pe care ma chinui s-o maruntesc in fasiute cat s-o poata ei papa), mazarea... Am incercat morcov radacina, dar fiert.. si nu-l mananca decat daca sunt lihniti..  Atunci i-am pacalit si l-am bagat intr-o mancare cu gelatina.

Poti incerca absolut orice leguma mananci si tu.
Daca e de consistenta prea tare, atunci trebuie oparita sau fiarta si eventual decojita.
Ai sa vezi tu ce gusturi are el... smile

Fructe
Marul de exemplu ... l-au cam.. scuipat, fiindca nu-s educati cum trebuie.. lol
In schimb capsunile s-au bananele le adora, si adevarul este ca si mie imi est mai comod cu ele fiindca sunt destul de moi. Le-am dat nectarine, piersica.. etc.

Fructele in schimb se administreaza ca si delicatesa cca. o data pe saptamana (maxim de 2 ori), din cauza continutului ridicat de zahar.

Legumele fiindca au tendinta de a murdari apa, ma stradui sa le dau inainte cu o zi de schimbul de apa, dupa ziua de post. Vineri post, sambata legume, duminica schimb apa. Eu asa reusesc sa le impac pe toate....

Cat despre numarul hranirilor eu am ajuns la concluzia ca, totusi e mai bine sa fie hraniti de 2 ori pe zi, desi mai bine de un an le-am dat doar o singura data pe zi.
Le dau portie mai mica de 2 ori pe zi, dimineata si seara.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

196 Editat de allexya (2010-12-15 18:57)

Re: mamica de caras bolnav

wow dar chiar mananca de toate lol

multumesc Lucia, chiar nu stiam ca pot sa infulece de toate. al meu e un mare MARE  nazuros, nu mananca mai nimic, cred ca a prins gustul bakto tabs lol spirulina nu, aveam niste pelete prin casa, nici d-astea. salata, nici nu se uita la ea (am probleme cu salata, oricat as fierbe-o pluteste si el nu prea cauta mancarea, sta toata ziua intr-un colt, daca nu ii ajunge la gura, nu mananca)

i-am dat banana, eh pe asta a mancat-o lol bine i-am dat putina de tot. daca ai tai nu sunt educati cum trebuie, al meu este un mare derbedeu lol

am sa plec in cautare de Hikari. pana atunci ma descurc cum pot cu mica "pramatie" lol

ah intrebare: de ce sta numai cu capul in jos si coada in sus (vezi pozele de mai sus)? sad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

197

Re: mamica de caras bolnav

Faptul ca sta cu capul in jos, indica o problema a vezicii inotatoare.
Memo al meu, este asa din prima zi.
Oricat ma stradui, are si perioade destul de proaste...
E posibil ca din vre-un motiv sa-i fi fost afectata acea vezica inotatoare, si chiar daca cauza s-a vindecat, sa ramana asa.
Practic nu se mai pot echilibra ...

Dar zici ca sta intr-un colt?
Sper ca nu e semn de apatie.. ca asta n-ar fi semn bun.

Nu cerceteza acvariul? Nu cauta de mancare?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

198

Re: mamica de caras bolnav

Ah! Am uitat sa mentionez la postul anterior, ca in general se spune ca dimensiunea stomacului unui carasel este cat dimensiunea unui ochi de al lui.
Desi caraseii nu au stomac. Ei au doar o prelungire a intestinului pe post de stomac.
Si atunci, de acolo si problema cu hranirea in exces, care poate duce la constipatie, sau alte complicatii.

Atunci ca si punct de reper, volumul de hrana, trebuie sa fie aproximativ cat ochisorul lui.

Si tot la hrana, am uitat sa adaug ca : se pot hrani si cu larve de tantar rosu, sau rame congelate, sau tot felul de insecte si larve congelate din comert, doar ca se administreaza in cantitate redusa.
Tot ca si fructele, se administreaza pe post de deliciu, fiindca acestea sunt bogate in proteine de origine animala, pe care ei nu le digera in totalite.
Asta inseamna ca ajung in final in acvariu si contribuie la incarcatura poluanta.
Desi .. ei le gasesc delicioase....  smile ... mie nu...  :ang

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

199

Re: mamica de caras bolnav

Dar el s-a vindecat de tot?
Mie mi se pare ca pe cap i-au ramas niste pete...
S-au e din cauza unghiului din care e facuta fotografia?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

200

Re: mamica de caras bolnav

Asa deci... sta doar intr-un colt si numai cu capul in jos. este asa de ceva vreme, stii de cand ti-am zis ca am facut schimbul de apa si tot il tragea in sus ceva. si nu, nu cerceteaza dupa mancare, se misca dar nu este foarte vioi. daca nu ii dau bobita unde este el, nici nu se duce dupa ea. n-are echilibru, cand vrea sa se duca dupa ceva pe fund se rasuceste, se misca de cateva ori pana nimereste. astazi plutea langa el o frunza de salata, nu a bagat-o in seama.

pare intr-adevar apatic, insa in rest nu are nici un semn fizic. mananca de mancat, digera, excreta (eu zilnic ii fac curatenie, macar cat sa aspir excrementele de pe fund, macar 1-2litri de apa proaspata tot primeste zilnic). insa nu cerceteaza, nu sta ca un pestisor normal.

pe cap nu are nimic, este ca si pana acum. semne de fungus nu are, adica pufi, perisori sau mucus. si nici infectie bacteriana nu arata a avea. ca siguranta, voi pune maine poze noi.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....