201

Re: mamica de caras bolnav

adevarat ca astazi am gasit o pata alba pe capul lui. urmeaza si poze dupa schimbul de apa. il las pana maine sa vad ce se intampla cu pata, daca nu dispare/ daca creste il bag iar in tratament antifungic.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

202

Re: mamica de caras bolnav

poze cu bolnaviorul

astazi chiar a papat pastiluta de spirulina big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

203 Editat de Lucia (2010-12-16 22:53)

Re: mamica de caras bolnav

Pata aceea alba.... este doar o pata?
Adica nu cumva este ca o descuamare a pielii?
Sau este ca un blister? (o punguta cu lichid)

Desi din ceea ce vad eu, imi pare a fi in profunzime...

P.S. Pastila de spirulina poti s-o rupi si in bucatele mai mici.
Nemo al meu, datorita formei lui ovoidale, are gurita mult mai mica decat ceilalti, si atunci trebuie sa rup pastilele, ca sa fiu sigura ca papa si el ceva.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

204

Re: mamica de caras bolnav

pata pare a fi ca o descuamare, nu este vezicula cu lichid, este ca un.. off nici nu stiu sa explic... este o pata alba pe piele din care iese ceva ca si cum s-ar descuama pielea, ca un fir de vata.
si are doar acolo, pe cap, nicaieri altundeva.

maine ma duc sa caut si mancarica speciala, pana acum nu l-am tinut decat pe spirulina si niste pelete.

ce pot face cu salata sa nu mai pluteasca? el nu se duce dupa ea si din mana nu mananca, fuge. nu stiu cum sa i-o dau

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

205 Editat de Lucia (2010-12-16 23:12)

Re: mamica de caras bolnav

Salata eu o oparesc, si o tai fasiute lungi.
Sau poti taia fasii lungi pana la cotorul frunzei fara sa le desprinzi.
Introduci frunza in bazin, si pui o piatra peste cotor.
El va merge si se va servi in voie... smile
Bine-ntels ca e posibil, sa ai frunzulite .. in tot bazinul.. smile

Revenind la ceea ce are pe cap. Imi e sa nu fie o infectie bacteriana. El nu are sistemul imunitar complet refacut. Desi te ocupi cu multa atentie, si mare grija de el, din pacate inca este predispus la boli.
Trebuie urmarit, iar daca este cazul intervenit.

Si eu acu cateva zile, m-am trezit cu o ciupercuta pe codita lui Nemo.
Asa ca i-am tratarisit.. ce sa fac cu ei? Uneori imi vine sa le dau cate o bataita.. ca-s plini de surprize, din pacate neplacute.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

206

Re: mamica de caras bolnav

Mie imi arata mai mult a infectie fungica decat bacteriana. insa vreau sa vad cum evolueaza, poate nu e nimic, poate totusi se va lupta el cu boala, nu as vrea sa ii torn imediat medicamente.

buna ideea cu salata. eh oricum zilnic fac curatenie, ce mai conteaza cateva frunze ici si colo lol

off copii astia lol te chinui sa le fie bine si sa ii aperi de toate si tot vin cu o traznaie tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

207

Re: mamica de caras bolnav

allexya A scris:

Mie imi arata mai mult a infectie fungica decat bacteriana. insa vreau sa vad cum evolueaza, poate nu e nimic, poate totusi se va lupta el cu boala, nu as vrea sa ii torn imediat medicamente.

buna ideea cu salata. eh oricum zilnic fac curatenie, ce mai conteaza cateva frunze ici si colo lol

off copii astia lol te chinui sa le fie bine si sa ii aperi de toate si tot vin cu o traznaie tongue

Da, asa este. Poate sa fie si fungica cum spui tu.

... Foarte bine spus cu traznaile.. smile
Imi aduc aminte, cum ma prezentam acasa cu cate un genunchi julit... Si nu stia mama, sa ma certe, sau sa ma oblojeasca prima data.. smile Cam asa si cu ei.. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

208

Re: mamica de caras bolnav

astept sa vad cum evolueaza altceva chiar nu stiu ce sa fac. saracul, cred ca niciodata nu va mai fi cum a fost sad problema cu vezica, sistem imunitar scazut... sad va avea nevoie de inrgijiri speciale mai mereu

lol exact exact lol iti vine sa ii dai doua, dar ti-e mila in acelasi timp lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

209

Re: mamica de caras bolnav

Eu sper sa-si revina.
Poate ca momentan si lipsa inotatoarei dorsale, ii afecteaza echilibrul in modul acesta.

Trebuie tinut sub observatie.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

210

Re: mamica de caras bolnav

offf

am ajuns tarziu,a fugit Lucia,mai cunosc eu un pestisor care face boacane.Dar sa revin la subiect ,buna Allexya ,ce ziceai de pata alba ca iese ceva de acolo???Nu zic ca nu aveti dreptate dar niste poze mai clare ar fi de mare ajutor.Am avut si eu ceva de genul asta si sincer sper sa nu fie ce cred eu(dactylogyrus)cred, ca ma gandesc prea departe.La inceput a fost un punct din care iesea ceva alb si pe urma a anceput distractia,sincer sper sa nu fie :pls ,sper sa ma insel.Este doar o parere la cate a tras asta ar mai lipsi.

211

Re: mamica de caras bolnav

iuliana as vrea sa fac poze mai bune, ma voi stradui maine sa imi iasa cat mai ok

Dactylogyrus nu este boala branhiala? i se fixeaza pe branhii si i se acumuleaxa o cantitate mare de mucus? asa am citit acum.. al meu e ok inafara de punctul acela alb. ma gandeam ca din el poate sa iasa puf ca la infectia fungica insa recunosc iuliana ca mi-a trecut prin cap sa nu fie vreun parazit

maine poze, mut acvariul la geam sa al lumina mai buna.
la cate a tras... m-ar mira sa nu o dea si in d-astea lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

212

Re: mamica de caras bolnav

da asa este,boala branhiala ,dar la mine asa a aparut.Celui mic ii iesise un punct pe cap din care ieseau niste chiesti albe,nu stia nimeni ce avea,am fost nevoita sa extrag din caputul lui si sa-l duc la microscop,asa am aflat ce are.Dar sper din suflet sa nu aiba asa ceva.Am niste poze, din vremea cand era bolnav postate la Sifonel,vezi daca seamana, sau nu stiu.Din suflet vreau sa nu aibe sa fiie cu totul altceva(mai usor).Poate sa fie si din cauza ranilor pe care le-a avut,nu stiu sa vedem si niste poze maine.Multa sanatate

213

Re: mamica de caras bolnav

si la tine a fost rau, s-a tratat greu? s-a tratat..? ma duc acum sa ma uit la poze
mersi mult de info  :kiss

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

214

Re: mamica de caras bolnav

Da a fost greu si nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte,dar si el este un luptator.Cineva a zis atunci ca in locul meu, ar fi renuntat ca mai bine (il arunc)un monstru.Da de tratat se trateaza mai greu, dar se trateaza si acum mai am din acel medicament.Povestea a inceput in decembrie 2009 si in august am reusit sa-i dau de cap,tratamentul se face la 6ore de doua ori pe zi este destul de tare medicamentul.Dar sper sa nu aiba :pls

215

Re: mamica de caras bolnav

m-am uitat la pozele tale, pare si in acelasi timp nu pare a fi acelasi lucru... m-am uitat acum si la John (apropo, exceptional nume Sifonel  :apl  :flove ) si este ca o chestie lunga si subtire care e prinsa acolo. maine am sa incerc sa o pozez si eventual sa o scot.

stai linistita si mie mi-au zis toti sa il arunc, sa il uit in frigider ca nu are sanse. si al meu era oribil de grav, fara solzi..si uite ca a trait big_smile sunt niste luptatori caraseii.

si cum  zicea si Lucia, bagi numai produse de calitate, ai grija de ei ca de ochii din cap, si tot au probleme sad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

216

Re: mamica de caras bolnav

asa este ,astept si eu sa vad pozele in cursul zilei de maine. Multa sanatate si o seara buna va urez.

217

Re: mamica de caras bolnav

multumesc iuliana la fel si tie si lui Sifonel si prietenilor lui  :kiss

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

218

Re: mamica de caras bolnav

astazi i-am dat niste castravete. pentru ca oricum nu merge dupa mancare am pus mai mult sa le invarta filtrul, bazandu-ma pe curenti sa ii duca mancarea la gura. am impresia ca e tont rau de tot, ii pleaca pe la gura mancarea si atunci incepe sa se agite ca nebunul, se rasuceste in apa de nu stiu cate ori, da agitat din toate alea si tot nu mananca nimic. parca ar fi orb sau.. nu stiu, nebun!
mi-e tare greu sa il hranesc..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

219

Re: mamica de caras bolnav

Buna Allexya

nu, nu este nimic din ce crezi,dar parerea mea este sa il hranesti decat cu mancare care se lasa la fundul acv,pana-i mai creste amarata de codita. El este dezorientat,slabit si nu-si poate gasi nici echilibrul.Cand isi va reveni ai sa ai tot timpul sa-l inveti sa manance si altceva,eu asa zic.Ce-i mai face bubita din cap???Poze???

220

Re: mamica de caras bolnav

Buna seara Allexya

ce mai face micul John???