21 Editat de rudy2279 (2009-05-12 15:24)

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Suspensia din apa e cu siguranta de la substartul tetra. Nu ai procedat cu ti-am sugerat si daca vei citi si instructiunile Tetra o sa iti dai seama. In princiupiu stratul de nisip asa cu ti-am mai spus trebuie sa fie in jur de 8 cm pentru a nu permite particulelor sa se ridice in apa. Acel substrat de la tetra este format din argila foarte fina. Daca urmaresti filmuletul cu atentie iti explica procedura ,asta daca intelegi engleza http://www.trilulilu.ro/cucudorel2/da1ce51da99aa1 .Argila se poate ridica in apa si atunci cand plantezi plantele.
O alta observatie : acel pietris care l-ai asezat peste nisip in afara ca este estetic nu te ajuta cu nimic, ba din contra va retine toata mizeria in el si va fii greu de curatat.
Daca nu ai grosimea nisipului asa cu am descris mai sus , de aceasat problema cu argila nu vei scapa prea usor, poate cu multe schimburi de apa. Filtrul nu o prea retine deoarece este prea fina. Legat de filtru spuneai undeva ca ai pus si carbon in el. Carbonul se pune in filtru doar in cazul poluarii apei sau in urma unui tratament si asta pe termen scurt, cateva zile.Carbonul activ iti va retine substante necesare plantelor, de aceea se foloseste numai cand este absoluta nevoie.
  Un acvariu se amenajeaza in primul rand cu rabdare , urmarind cateva principii de baza... enumerate mai sus. Oricum bafta. sad

http://www.youtube.com/user/rudy2279#p/a/u/0/EiNPfu9SBEM

22

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Multumesc mult de sfaturi! Intr-adevar nu am pus nisip destul de gros...cred ca vreo 2 cm...ma gandeam ca o sa iasa de sub rama aia a acvariului si o sa se vada urat...dar saptamana viitoare o sa-l refac.am scos carbonul din filtru si am pus un strat de burete fin.Ati putea sa -mi spuneti ce sa mai pun in el...sau e destul de bun si sa -l las asa....

I reject your reality and substitute it for my own !

23

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Ce marca e filtrul tau ?
In principiu e deajuns doar buretele.
Ma bucur ca ai ajuns la concluzia ca trebuie refacut acvariul.Mai bine il faci o data si bine.
Nisipul nu se va vedea urat daca trece peste rama, iar daca totusi nu iti place lipesti pe sticla o fasie de folie neagra sau ce culoare se potriveste la tine. Daca te apuci de treaba atunci retine : substrat tetra in jur de 1,5 cm, peste vii cu nisipul de minim ,minim 5-6 cm, umpli cu apa curata acvariul de jumate, sadesti plantele cu grija , apoi umpli de tot, il lasi asa vreo jumatate de ora , apoi golesti acvariul si il umpli iarasi, poti sa faci operatiunea asta de vreo 2 ori ca nu strica. Prin aceasta metoda scapi de eventualele impuritati care se ridica oricum din substrat in apa. Daca a treia apa e curata atunci o lasi asa o zi pentru declorinare (poti sa bagi deja aerisitorul si incalzitorul). Dupa 24 de ore introduci daca vrei BACTOZIM, o capsula in filtru si vreo 2 direct in apa ( deschizi capsula si pui acel praf direct in apa). Sa nu introduci niciodata bacteriile in apa proaspata ca le omori.
Si inca ceva renunta daca vrei ,pentru binele ecosistemului tau la pietrisul acela.
Restul stii deja ......multa rabdare......:D

http://www.youtube.com/user/rudy2279#p/a/u/0/EiNPfu9SBEM

24

Re: Primul acvariu facut de mine:D

ms mult...de indicatii precise:d k .Asa o sa fac smile desi nu as renunta la pietrisul ala...k imi place tare....orikum nici plantele nu le-am sadit bine dupa cum se pare...le am pus inainte sa pun apa...am pus substratul le am pus in substrat si apoi pietris in jurul lor si apoi cel mare...:D dar acum stiu.Ms mult inca o data si ne mai auzim cand termin treaba.Filtrul este fluval 4 plus.
O zi buna si un weekend placut!

I reject your reality and substitute it for my own !

25

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Buna Froda! Cum fiecare isi da cu "pareri" la parerea (repetitia a fost intentionata) despre acvarii uite ca am si eu ceva de zis. Despre apa "tulbure"... Cred de fapt ca nu e de la substrat ci de la sistemul de filtrare! Acest aspect "laptos" al apei este dat de numarul mare de infurzori si bacterii (care in general sunt oxido-reducatoare, deci eficiente intr-un bazin). Eu unu' sunt adeptul filtrelor exterioare, "home made" asa cum mentionai mai sus. Sunt usor de confectionat, usor de intretinut si foarte eficiente (insa lasa putin de dorit la aspect, insa se poate masca usor). Am vazut multe filtre interne care nu sunt atat de eficiente - retinand doar particulele grosiere datorita granulatiei buretilor (granulatie prea mare). Aceste bacterii au nevoie de un "substrat" fie un burete mai dens, fie pietris cu granulatie mai mica... Tot ele sunt cele ce dau "limpezimea" acvariului prin reducere si oxidarea resturilor biologice, insa atunci cand nu "gasesc" acest substrat ca sa-l "colonizeze" se raspandesc in masa apei! In rest, ce sa-ti spun... ma bucura faptul ca sunt printre "noi" si "acvariste"!!! Succes in contiunare!

26

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Ms mult de tot! Ma bucur si eu k nu va stresez ku intrebari tampite si ku greseli de incepator...:D cand am facut aprovizionarea mi s-a parutcam scump pt bugetul de atunci un filtru extern si am luat unul intern pt ca am considerat ca va face fata la 200 litri ai mei.Dar am in plan sa mai fac un acvariu mai marisor inca nu e proiectat si atunci o sa ma interesez si o sa fac unul extern.Voi incerca sa rezolv maine cu substratul ca nu am apucat pt ca am fost plecata weekendul acesta ...si apoi sa vedem...am scos tot si din filtrul acela...am lasat decat buretele lui:D

I reject your reality and substitute it for my own !

27

Re: Primul acvariu facut de mine:D

pardon...am pus un sfert burete fin(de l aun burete de bucatarie)

I reject your reality and substitute it for my own !

28

Re: Primul acvariu facut de mine:D

cam dupa cat timp pot pune in acvariu puii de molly?Ii tin separati de 2 saptamani.

I reject your reality and substitute it for my own !

29

Re: Primul acvariu facut de mine:D

froda A scris:

cam dupa cat timp pot pune in acvariu puii de molly?Ii tin separati de 2 saptamani.

Pai in 2 saptamani apa a apucat sa se "stabilizeze", deci nu ar fi nici un pericol! Cat despre filtrul extern "home made" vreau sa-ti spun ca nu este scump deloc!!! Ti-am spus doar ca este mai inestetic (dar cu materialele din ziua de azi cred ca problema "mascarii" sau design-ului nu ar fi o problema)... Daca te intereseaza pe viitor, iti pot da mai multe detalii. Un alt avantaj al acestui filtru este ca nu trebuie curat in fiecare saptamana!!! Au fost perioade cand l-am curatat la o luna - o luna juma'. Iar despre buretele de bucatarie... este bun - este destul de poros cat sa permita fluxul apei dar si destul de fin cat sa retina microparticulele dar si sa fie populat de colonii de bacterii reducatoare!

30

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Multumesc pentru bunavointa. Mi-ar prinde bine un ajutor in ceea ce priveste construirea unui filtru extern. Am cateva proiecte in minte dar as vrea sa stiu mai multe de la cineva care a facut deja unul si e multumit de el.

I reject your reality and substitute it for my own !

31

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Am refacut substratul dupa cum mi-a zis ruddy si plantele vad ca au crescut putin si se comporta bine si o sa vadcum o sa mai scot din specii din acvariu ca am cam multe.Si mai voiam sa spun ca am mai facut un acvariu de 36 litri pe care il am cu mine la camin in care am un scalar matur ,8 neoni,3filighera ,2 zebre si o molly care a facut pui luni.sper sa reziste puiutzii pana ajung vineri acasa sa -i pun in acvariul cel mic pt ca aici ii tin intr-un borcan si nu au aer...le schimb zilnic o treime din apa...sa o mai oxigenez....

I reject your reality and substitute it for my own !

32

Re: Primul acvariu facut de mine:D

si puii cei de 2 saptamani nu i-am pus inca in acvariu pt ca am incercat inatai invers...am mai pus 2 molly care cred eu ca trebuie sa faca pui in acvariul in care ii tin pe ei si mi-au omorat unul...cred ca inca sunt mici ...ii mai tin acolo ...

I reject your reality and substitute it for my own !

33

Re: Primul acvariu facut de mine:D

scalarul meu:) care e cam trist...nu prea l-am vazut sa manance:(

I reject your reality and substitute it for my own !

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Ai incercat sa-i dai ceva mancare congelata?

35

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Nu.decat fulgi tetra.Am auzit k aia ar fi cei mai buni...

I reject your reality and substitute it for my own !

36 Editat de Laurentiu A (2009-05-28 15:08)

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Sunt buni dar esti de acord cu mine ca mai trebuie sa si diversifici putin alimentatia.

Eu folososc mancare uscata in combinatie cu cea congelata. Atentie ! nu in acelasi timp ambele tipuri.
Ori congelata ori uscata. Dimineata dai un cub de congelata si seara uscata, asta e un exemplu.

37

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Atunci asa o sa fac...o sa iau simancare congelata.sambata ca mai devreme nu pot iesi din scoala.ms mult de sfat;)

I reject your reality and substitute it for my own !

38

Re: Primul acvariu facut de mine:D

M-am hotarat sa construiesc un filtru extern. Am gasit si ceva indicatii doar ca eu prefer ceva pe baza de tavite in care sa se puna materialul filtrant. Are cineva idei despre cum pot face asta? M-am gandit sa fac o cuva de sticla (pe post de recipient), iar ca tavite sa folosesc plexiglass (ca sa-l pot gaurii, taia si imbina dupa bunul plac). Imi poate da cineva indicatii legat de cateva date tehnice? (dimensiunea filtrului in functie de gabaritul acvariului aproximativ 200L, cate pompe imi trebuiesc si ce debit, etc...)
Multumesc

I reject your reality and substitute it for my own !

39

Re: Primul acvariu facut de mine:D

nimeni ?:(

I reject your reality and substitute it for my own !

40

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Eu zic ca te complici. Mai bine strangi bani si iti cumperi.