81 Editat de Marius Gabriel (2010-12-14 03:17)

Re: primul acvariu...

Exista asa ceva si la noi?....jos palaria.http://www.youtube.com/watch?v=URF8zJ61idk&NR=1

Re: primul acvariu...

Salut, dupa o noua reconfigurare am reusit sa aduc acvariul in stadiul acesta

Re: primul acvariu...

Salut, dupa o noua reconfigurare am reusit sa aduc acvariul in stadiul acesta:

84 Editat de Marius Gabriel (2010-12-15 02:31)

Re: primul acvariu...

Pozele au fost facute imediat dupa reconfigurare.Astept parerile voastre.

85 Editat de Marius Gabriel (2010-12-29 23:28)

Re: primul acvariu...

Salut,azi am facut ceva teste cu JBL EASY TEST 5in 1si arata cam asa:
      -NO3   :25
      -NO2  :0,5
      -GH    :>7 d
      -kH   :3d
      -PH   :7,6
Ce pareri aveti?

Re: primul acvariu...

Am cumparat si o priza programabila astfel ca timpul de iluminare se realizeaza intre orele 8-20 cu 2 ore pauza intre 12 si 14 .Fertilizare cu Ferropol si Ferropol 24

Re: primul acvariu...

Cateva poze dupa ce a suferit cateva modificari

Re: primul acvariu...

Servus,am o intrebare ptr voi: sunt prea banal,prea lipsit de experienta de primesc zero pareri din partea voastra? E cam nasol sa vorbesti de unul singur si traiam cu impresia ca toata lumea este bine venita aici. sad

89

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Servus,am o intrebare ptr voi: sunt prea banal,prea lipsit de experienta de primesc zero pareri din partea voastra? E cam nasol sa vorbesti de unul singur si traiam cu impresia ca toata lumea este bine venita aici. sad

Stai liniștit, ești bine venit! Perioada este mai delicata fiindcă sunt sărbătorile și cei mai mulți nu au timp de forum....sa te ti dupa 03.01.2011 cand lumea revine ....la posturi :sok
Cat despre acvariu....ești pe drumul cel bun! :sok
Sărbători fericite și multa sănătate!

90

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Servus,am o intrebare ptr voi: sunt prea banal,prea lipsit de experienta de primesc zero pareri din partea voastra? E cam nasol sa vorbesti de unul singur si traiam cu impresia ca toata lumea este bine venita aici. sad

   Ai avut parte de nenumarate comentarii pe marginea acvariului tau, nu vad de ce te-ai suparat din cauza "pauzei" luate de colegi. Ai putintica rabdare... monser! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

91

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Salut,azi am facut ceva teste cu JBL EASY TEST 5in 1si arata cam asa:
      -NO3   :25
      -NO2  :0,5
      -GH    :>7 d
      -kH   :3d
      -PH   :7,6
Ce pareri aveti?

Easy Test 5in1 nu este foarte exact, insa iti poti face treaba cu el... valorile tale sunt destul de ok, eventual incearca sa mai scazi ph-ul prin aditie de co2.

Multi vad, putini cunosc !

Re: primul acvariu...

Sa traiti,am inteles bradraqua  :ang .sTTTk acei parametrii erau fara aditie de co2(pauza bomba)

93

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Sa traiti,am inteles bradraqua  :ang .sTTTk acei parametrii erau fara aditie de co2(pauza bomba)

   Sanatate si spor la... acvaristica! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: primul acvariu...

Am o problema,de cand am inceput sa folosesc Ferropol 24(adica de pe 30-12-2010)mi-au murit 2 scalari aparent fara probleme si un sanitar.Mentionez ca pestii erau vioi si mancau.Lumina se aprinde la ora 8 si tot atunci se face si fertilizarea(o picatura de Ferropol la aproximativ 50 l net)
Testele sunt cam aceleasi ca in postarea 86 cu o mica diferenta a PH-ului care a mai scazut pana la7.2.Mancare multa  - nu.Gresesc undeva,ce se intampla?

95

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Am o problema,de cand am inceput sa folosesc Ferropol 24(adica de pe 30-12-2010)mi-au murit 2 scalari aparent fara probleme si un sanitar.Mentionez ca pestii erau vioi si mancau.Lumina se aprinde la ora 8 si tot atunci se face si fertilizarea(o picatura de Ferropol la aproximativ 50 l net)
Testele sunt cam aceleasi ca in postarea 86 cu o mica diferenta a PH-ului care a mai scazut pana la7.2.Mancare multa  - nu.Gresesc undeva,ce se intampla?

   Dupa parerea mea, moartea pestilor nu are legatura cu fertilizantul, decit in situatia in care, acesta ar contine ceva toxic/letal in locul (pe linga) substantelor mentionate de producator. De asemenea ar trebui varificat termenul de valabilitate (daca exista), si aflat daca in cazul expirarii, produsul poate deveni toxic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: primul acvariu...

Valabilil pana in 2015

97

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Valabilil pana in 2015

   Daca este valabil pina in 2015 si tie iti mor pestii in 2010-2011, aproape sigur nu este de vina Ferropol-ul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: primul acvariu...

Servus,butelia din imagine este ok?.Are 12l dar ultima inspectie a fost facuta in 2005.Astept ceva pareri ptr ca bomba pe care o folosesc ma lasa cand mi-e lumea mai draga.Mersi fain

Re: primul acvariu...

..a si pozele. lol

100 Editat de sTTTk (2011-01-08 13:34)

Re: primul acvariu...

Marius Gabriel A scris:

Sa traiti,am inteles bradraqua  :ang .sTTTk acei parametrii erau fara aditie de co2(pauza bomba)

eu am inteles testele tale, doar iti recomandam sa mai scazi ph-ul folosindu-te de co2 wink
butelia ar trebuii dusa la un centru specializat(de exemplu cel din pieptanari) si facuta o revizie, verificare la ei; daca este ok o umplii si o folosesti.
multa bafta :smoke
corect merlin...acum am vazut ca a scris : ultima revizie facuta in 2005, ar trebuii sa fie buna, o verificare oricum nu strica  wink

Multi vad, putini cunosc !