61

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Pai tu cand cumperi un peste nu intrebi ce peste e, sau normal ar trebui sa scrie pe acvariu cum se numesc. big_smile

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

62

Re: Primul acvariu facut de mine:D

m-am gandit ca ar putea fi ceva xifo sau platy,dar nu am mai vazut xifo sa aiba coada asa... cel de la petshop era plecat asa k mi i-a dat o doamna care habar nu avea,iar altcineva mi-a zis ca sunt platy ce s etransforma in xifo...asta chiar k nu am mai auzit -o.(unii din ei au coada normala dreapta,adica rutunda ca o molly)

I reject your reality and substitute it for my own !

63

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Femelele de xifo au coada normala iar masculi au  o extensie mai lunga la coada, o sa incerc sa iti pun 2 exemple de xifo dintre masculi mei. Si se mai corcesc plati cu xifo sau moli.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

64

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Pozele sunt cam varza dar tot se intelege ceva.... Asta e primul mascul

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

65

Re: Primul acvariu facut de mine:D

si acesta e urmatorul exemplar care mie imi place foarte mult doar k mai mult primeste bataie si sta ascuns in casutza lui..:(. Primeste bataie de la primul mascul care l-am postat.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

66

Re: Primul acvariu facut de mine:D

big_smile Din astia mai vazusem,dar cum i-am luat eu pe ai mei nu.Au extensia aia mai pe la mijloc... si nici nu e asa ascutita...oricumsunt pasnici si arata frumos in acvariul al a mic:D si aia cu puncticele albe is frumosi...:)

I reject your reality and substitute it for my own !

67

Re: Primul acvariu facut de mine:D

cel cu puncticele albe am aflat ca ar fi hemigrammus nanus si cel rosu e platy cu spitz(denumirea de spitz ar fi de la coada...) Si acum mai am o intrebare...vreau sa mi incarc acvariul cu mai multe plante...ce imi recomandati? as vrea sa si ceva plante pitice ,chiar muschi sau riccia...ce ma sfatuiti? cum se planteaza muschiul? riccia nu zboara ce creste chiar daca e prinsa cu plasa?

I reject your reality and substitute it for my own !

68

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Pestele din a doua poza este Cherry Barb - Puntius titteya.

69

Re: Primul acvariu facut de mine:D

ms mult:) am cautat si eu pe google si asa este:)

I reject your reality and substitute it for my own !

70 Editat de froda (2009-07-09 03:23)

Re: Primul acvariu facut de mine:D

mici modificari in acvariu ,ceva plantutze noi , 5 sae, 2 crevetzi, 9 endlerii de la ciprian (ms mult de tot),din care nu vad decat vro 5...sper sa fie si restul ascunsi,  1 colissa lalia si cam atat. Voiam sa vedeti cum arata acum:D. Am completat ulterior cu apa daca urma sa-mi spuneti asta... big_smile

I reject your reality and substitute it for my own !

71

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Am constatat ca nu prea ma pricep la aquascaping. desi ma credeam mai breaza, nu mi-a iesit chiar cum speram...

I reject your reality and substitute it for my own !

72

Re: Primul acvariu facut de mine:D

De cand am cei 5 sae ,adik de vreo saptamana , numai am nici firicel de alga in acvariu, nici pe plante ,nici pe sticla ,backgound,tot....Sunt super multumita de ei big_smile Ii iubesc:D

I reject your reality and substitute it for my own !

Re: Primul acvariu facut de mine:D

stai linistita,arata bine acvariul tau,bineinteles ca intotdeauna se poate mai bine.Apropo ,de unde ai luat SAE si la ce pret? ms

74

Re: Primul acvariu facut de mine:D

ms mult...:D.I-am luat de la un pet din Pitesti la 12 lei parca....

I reject your reality and substitute it for my own !

75

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Am adus in sfarsit acvariile impreuna si am pus in cel mic mollyle si guppy si in cel mare endlerii ,scalarii ,platy si restul...initial voiam sa separ viviparii,dar mi se par prea multi in cel mic...si sfatul lui ciprian a fost sa nu fie endlerii la un loc cu guppy ca se pot corci...asa ca i-am lasat in cel mare ; cu tot cu platy;)

I reject your reality and substitute it for my own !

76

Re: Primul acvariu facut de mine:D

cat de mari ai sanitaii ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

77 Editat de froda (2009-07-22 12:46)

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Am 5 hoplo: 2 maturi (aprox 15 cm), 3 un pic mai mici (10 cm)
3 cory: 2 cred ca-s Bronze Cory (4 cm) si unul alb cu ochi rosii (6 cm), nu stiu cum se numeste.
3 Synodontis eupterus (de la 4 cm la 8 cm)

I reject your reality and substitute it for my own !

78 Editat de froda (2009-07-22 16:40)

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Imi mor "ventuzele"... Am avut un pleco de vro 5 cm care a disparut subit dupa ce am adus o femela de ancistrus de vro 10 cm. Dupa cam 3 saptamani mi-a murit si femela. Am observat ca din ea ieseau niste bilute galbene de 2mm diametru (banuiesc ca icre). Cat timp traia ancistrusul am mai cumparat un pleco de 5 cm pe care l-am pus intr-un acvariu de 12L unde cresc puii de moly si guppy. La vro 2 saptamani dupa moartea ancistrusului a murit si pleco din acvariul mic. Nu stiu care e cauza. Cu pestii n-am avut probleme majore pana acum. In timp mi-au murit cativa neoni bolnavi de gris, o zebra portocalie a stat pe o parte aproape 2 zile dupa care mi-a murit (in perioada in care mi-a murit si femela de ancistrus, am presupus ca mi-a infestat apa ca era moarta cam demult cand am gasit-o) si inca un neon disparut. Alte evenimente majore n-am avut.
Aveti ceva idei legate de moartea "ventuzelor" ?

I reject your reality and substitute it for my own !

79

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Rodamin A scris:

si acesta e urmatorul exemplar care mie imi place foarte mult doar k mai mult primeste bataie si sta ascuns in casutza lui..:(. Primeste bataie de la primul mascul care l-am postat.

frumos acel xipho volant insa intradevar nu trebuie sa ti 2 masculi xipho in acvariu
dak vrei asa tine 3 fiindca nu se mai bat

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

80 Editat de froda (2009-08-26 19:58)

Re: Primul acvariu facut de mine:D

Hey! poate va era dor de mine:D sau poate nu...dar tot o sa pun cateva poze sa vedeti ca mi-au mai crescut pestisorii..sunt bine merci ,sanatosi frumosi.Am mai si cumparat cativa si daca tot am facut inventarul va zic si voua: 6 scalari(doar unul matur), 2 gurami albastri,unul galben, 2 colissa, 16 neoni, 5 hoplo, 5 corry,unul alb, 2 synodontis eupterus( care s-au facut imensi), 5 hemigrammus nanus , 6 zebre negre si 3 portocalii, 5sae, 6 filigera, 3 pomaceea ,multi negri,3 creveti. E clar ca nu prea au ce cauta toti impreuna... dar nu am probleme...si pana ma mut asa or sa ramana. As vrea sa mi ziceti daca sunt prea multi in 200 litri..de fapt vreo 160 l cred ca sunt.Si acum cateva poze.

I reject your reality and substitute it for my own !