1 Editat de Dan P (2013-05-14 16:23)

Subiect: 480 l Ciclide Americane

Buna

sunt nou pe forum si as dori sa va prezint acvariul meu:

Este un Eheim de 240l brut dotat cu incalzitor Aquael, un filtru de JBL 1500 Cristal Profi si un filtru Resul 1200l. Am neoane JBL solar si natur (daca nu ma insel). Decorul este format din pietre artificiale Ekol taiate in jumatate, iar nisipul este le la Hornbach. Plantele nu stiu exact ce specie sunt insa se preteaza excelent la africani. Sunt singurele care au scapat.

Momentan este populat cu 6 Caeruleus relativ mari cca 12 cm, 4 Melanochromis Auratus (1 mascul mare si trei femele tinere), 3 Red Zebra (1 mascul si 2 femele) 3 Ancistrusi de vreo 5 cm si 8 Jack Dempsey pui cca 3-4 cm.

Pana sa ma apostrofati vreau sa va spun ca e o situatie provizorie si ca africanii vor pleca treptat pe masura ce cresc americanii.
Intentionez sa transform acvariul pentru americani urmand sa fac un upgrade al un acvariu cat o sa pot de mare wink
Fac asta dupa ce cativa ani am tinut africani si sincer m-am cam plictisit de ei . La um moment dat aveam deja vreo 40 de bucati si in majoritatea timpului erau ascunsi pe sub pietre. Ma uitam la acvariu si nu vedeam nici un peste. Situatia se schimba doar la masa cand nu stiau cum sa mai iasa in fata. Odata satui nu ii mai vedeai. :scry

Legat de Jack Dempsey (multumesc Albinik  :noroc ) sunt incantat peste masura de ei. Parca nu vor decat sa interactioneze cu tine. Sunt ca niste catelusi care vor sa te vada si sa se joace cu tine non stop. Cum ma apropii de geam vin aproape bucurosi (chiar si cand sunt satuli). Stiu ca au nevoie de mult mai mult spatiu pe care am de gand sa il ofer cat de curand posibil. As vrea sa ii tin in grup si eventual daca gasesc sa iau si vreo 2-3 Electric Blue.

Sper ca va place si astept parerile voastre.

2

Re: 480 l Ciclide Americane

Aveti aici spre comparatie vechiul setup! :scool

3

Re: 480 l Ciclide Americane

Sincere felicitari pentru ce ai de gind sa faci!!! :noroc  Ciclidele americane ocupa primul loc si in preferintele mele. Sint sigur ca majoritatea celor care cresc africani, nu au avut niciodata americani, in consecinta nu stiu nimic despre ei. Sunt pesti extraordinar de frumosi si spectaculosi. Mult succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: 480 l Ciclide Americane

Superb set-up big_smile, Felicitari

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

5

Re: 480 l Ciclide Americane

Eu am vazut prima data Jack Dempsey la un crescator pe cand aveam vreo 8-9 ani (adica de mult, acum am 34). Am fost impresionat extrem de pestii respectivi insa pana de curand nu am stiut exact ce sunt. Acum vreo luna am vazut vreo 8 exemlare adulte la un pet shop in Brasov si am avut un moment de evrika. Dupa ce am aflat cu se cheama am inceput sapaturile si am gasit pui la Albinik (multumesc inca o data si recomand cu incredere :fok ).
Eu de obicei prefer sa iau pestii de mici, pentru a cunoaste toate stadiile de crestere si comportamentul lor. Sincer sunt extrem de incantat de micutii Dempsey. Sunt mancaciosi sanatosi si extrem de vioi. In cateva zile vreu sa le mai fac o sedinta foto ca au crescut si au inceput sa se coloreze.

Legat de setup astept sa se depuna algele uniform si pe cele doua "roci" din mijloc pentru a fi un fundal uniform. Avand in vedere ca sunt identice cu cele din laterale cu siguranta in cateva saptamani vor fi lafel.
Plantele cresc destul de repede si probabil in vreo 2-3 saptamani vor arata mult mai natural.

Daca aveti sugestii sau critici nu ezitati! :pls

6

Re: 480 l Ciclide Americane

Sunt ingrozitor de greu de pus in valoare prin poze acesti pesti.
Cel putin acum cat sunt mici si sunt ca Speedy Gonzales.

Enjoy!! :ang

7

Re: 480 l Ciclide Americane

Si bomboana de pe tort!

8 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:32)

Re: 480 l Ciclide Americane

:fmad

9

Re: 480 l Ciclide Americane

As mentioned above, the Jack Dempsey cichlid can adapt to a wide range of different water conditions. The preferred pH range is however 7.0-8.0, and the dGH should be kept between 9 and 20. :noroc


Sursa de aici : http://jackdempseycichlid.com/general/information-about-care-for-jack-dempsey-cichlid-fish/

Re: 480 l Ciclide Americane

Salut,
Dan, frumos acvariu ,ma bucur sa revad decorul ,imi place cum l ai pus in valuare :sok

bafta,

11 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:31)

Re: 480 l Ciclide Americane

:fmad

12 Editat de Dan P (2011-05-27 11:16)

Re: 480 l Ciclide Americane

Multumesc Andrei. Bafta si tie cu noul proiect.

Merlin chestiunea care am vrut eu sa o prezint e ca se suprapun valorile acceptate de cele doua grupe de pesti. Parerile sunt oricum foarte impartite pe net. Oricum si africanii si americanii mei sunt foarte sanatosi si vioi.

Dupa cum am spus africanii urmeaza sa plece pe masura ce cresc americanii. Momentan daca i-as da ar ramane acvariul gol lac cat sunt de mici biocellatii  :omfg Dupa ce pleaca totul se va incadra doar in preferintele lor.  :sok

Nu ma supar si orice sfat e binevenit. :kiss

13

Re: 480 l Ciclide Americane

Un mic update.

Donez din africani daca este cineva interesat. :noroc

14

Re: 480 l Ciclide Americane

Americanii au ramas aproape singurei in acvariu!
Dupa vacanta revin cu ceva poze. cool

15

Re: 480 l Ciclide Americane

Tinerii mei cresc vazand cu ochii.

Dupa ce au trecut printr-o perioada de stres maxim data de filtrul intern Resun, si-au revenit si am constatat ca cei mai mari sunt pereche.
Au depus icre pe interiorul unei pietre artificiale insa cred ca din cauza spatiului redus sau a varstei, masculul nu le-a fertilizat.
Intre timp am mai dat din fostii locatari si am adaugat doi Pleco. Fac o curatenie in acvariu ceva de speriat insa "produsele auxiliare" sunt pe masura. Desi au vreo 10 cm trebuie sa aspir mizeria la cateva zile.

Sper sa am timp si de niste poze de curand.

16

Re: 480 l Ciclide Americane

Poze noi!!

17

Re: 480 l Ciclide Americane

Multumesc de aprecieri ^:)^ . Sper ca in curand sa-i mut intr-un acvariu cat mai mare.

18

Re: 480 l Ciclide Americane

Inca un calup mai reusit zic eu... :ang

Re: 480 l Ciclide Americane

Desi nu ma pricep la ciclide, acvariul si pestii dpdv lol  vizual arata superb! Ma bate gandul sa incerc si eu ceva de genu ... intr-un viitor. Desi ma deranjeaza ca nu le plac plantele  lol

20

Re: 480 l Ciclide Americane

:apl  foarte frumos acvariu.
felicitari