21 Editat de alynn (2011-07-03 15:59)

Re: acvariu nou

m-am gandit si eu ca este xipho,dar eu n-am vazut niciodata un xipho cu dunga neagra verticala la inceputul cozii,plus ca xipho nu ataca pestii guppy

ignoranta doare cel mai tare:)

22

Re: acvariu nou

asa e

23

Re: acvariu nou

da da coada o are ca asta numai ca burta este argintie si spatele portocaliu

24 Editat de alynn (2011-07-03 16:05)

Re: acvariu nou

da,e xipho(mascul).si eu am,si-i tin cu guppy dar nu i-a atacat niciodata,deci eu zic ca nu xipho iti ataca guppy
http://www.lagalaxie.com/Aquariophile/ananas2.jpg
asta de care ziceai tu

ignoranta doare cel mai tare:)

25

Re: acvariu nou

pai l.am vazut eu , si pe xipho rosu cu ochii rosii nu il lasa in pace, dar guppy am vazut ca au ramas fara coada si m.am gandit ca asta e vinovatul, din moment ce il vad ca ii ataca .
alt peste nu il vad in stare, ca mai am un caras un scalar negru si 2 pesti platy fix

26

Re: acvariu nou

da ca ala

27

Re: acvariu nou

seanpaul A scris:

pai l.am vazut eu , si pe xipho rosu cu ochii rosii nu il lasa in pace, dar guppy am vazut ca au ramas fara coada si m.am gandit ca asta e vinovatul, din moment ce il vad ca ii ataca .
alt peste nu il vad in stare, ca mai am un caras un scalar negru si 2 pesti platy fix

   Deci Xipho nu ataca pestii, ii mai ciuguleste dar inofensiv, scalarul in schimb da smile

28

Re: acvariu nou

Deci Xipho nu ataca pestii, ii mai ciuguleste dar inofensiv, scalarul in schimb da smile

Scalarul il am de 2 zile, deci nu avea cum sa le manance coada.

29

Re: acvariu nou

da,poate amandoi is masculi si e normal sa nu-l lase in pace
cum zice mai sus,Ancistrus,xipho nu ataca alti pesti

ignoranta doare cel mai tare:)

30

Re: acvariu nou

Buna seara. As avea o problema: azi v-am spus de pestele spada ca imi mananca pestii din acvariu , asa ca l-am mutat intr.un bol de 5-6L.
Cand am ajuns acasa pe la 22 l.am gasit cam molesit. M-am gandit ca o fi de la apa si l.am pus in acvariul mare, dar nu mai misca si se lasa dus de curentul facut de filtru si statea cu burta in sus si mi-am dat seama ca o sa moara.
Acum nu stiu de ce a murit. Inainte sa-l mut era foarte activ(daca imi manca pestii....)Daca puteti sa ma ajutati cu niste pareri,raspunsuri.... Multumesc

31

Re: acvariu nou

seanpaul A scris:

Buna seara. As avea o problema: azi v-am spus de pestele spada ca imi mananca pestii din acvariu , asa ca l-am mutat intr.un bol de 5-6L.
Cand am ajuns acasa pe la 22 l.am gasit cam molesit. M-am gandit ca o fi de la apa si l.am pus in acvariul mare, dar nu mai misca si se lasa dus de curentul facut de filtru si statea cu burta in sus si mi-am dat seama ca o sa moara.

   Am o intrebare: ai facut acomodarea pestelui in noul mediu ca la carte? Sunt sigur ca nu...

32

Re: acvariu nou

ca la carte ce inseamna?

33

Re: acvariu nou

Ancistrus A scris:
seanpaul A scris:

Buna seara. As avea o problema: azi v-am spus de pestele spada ca imi mananca pestii din acvariu , asa ca l-am mutat intr.un bol de 5-6L.
Cand am ajuns acasa pe la 22 l.am gasit cam molesit. M-am gandit ca o fi de la apa si l.am pus in acvariul mare, dar nu mai misca si se lasa dus de curentul facut de filtru si statea cu burta in sus si mi-am dat seama ca o sa moara.

   Am o intrebare: ai facut acomodarea pestelui in noul mediu ca la carte? Sunt sigur ca nu...

As mai adauga o intrebare: Apa din bol era luata din acvariu sau ai pus direct apa de la robinet sau din alta sursa?

34

Re: acvariu nou

pai am pus apa in bol de la robinet si am lasat sa iasa clorul vreo 3-4 ore

35

Re: acvariu nou

seanpaul A scris:

ca la carte ce inseamna?

   Adica pana sa introduci pestele intr-un mediu nou, il pui intr-un recipient (punga) in care torni cate putina apa din nou mediu (acvariu) in care il vei baga, putina apa (5% din recipient) la interval de 20-25 minute, cam de 4-5 ori... la mine o acomodare dureaza si 2 ore, depinde de pesti.

seanpaul A scris:

pai am pus apa in bol de la robinet si am lasat sa iasa clorul vreo 3-4 ore

   E clar...

36

Re: acvariu nou

deci de asta a murit?

Re: acvariu nou

seanpaul A scris:

pai am pus apa in bol de la robinet si am lasat sa iasa clorul vreo 3-4 ore

salut. tocmai ai aflat ce e de facut daca vrei sa omori un peste....

apa de la robinet se lasa 48 ore la aerat in vase cu suprafata mare, pt a permite eliminarea clorului. poti folosi aceasta apa doar pt a schimba partial apa din acvariu (15-20%). nu pui pesti direct in ea, ca se intampla dezastre.

Pescar hoinar

38

Re: acvariu nou

seanpaul A scris:

deci de asta a murit?

100%

39

Re: acvariu nou

LupuMoralist A scris:

apa de la robinet se lasa 48 ore la aerat in vase cu suprafata mare, pt a permite eliminarea clorului. poti folosi aceasta apa doar pt a schimba partial apa din acvariu (15-20%). nu pui pesti direct in ea, ca se intampla dezastre.

   Sau combini apa cu conditioner, ex: JBL Biotopol, si ai apa de schimb/acomodat instant wink

40

Re: acvariu nou

ok. va multumesc pentru ajutor , invat cate putin:D