Re: acvariu nou

Buna!
Sincer am cam ramas fara cuvinte,nu esti decat un asasin de pesti,urmatorii pe lista cred ca vor fi Neonii,pe care Scalarul ii va face praf si vor mai urma,dar cel mai mila, imi este de carasel .Macar,documenteazate si tu inainte, s-au mai intreaba decat sa faci prostie dupa prostie .

42 Editat de dexlink (2011-07-04 01:44)

Re: acvariu nou

seanpaul A scris:

ok. va multumesc pentru ajutor , invat cate putin:D

Nu vreau sa sune rautacios, dar e mai bine sa intrebi si respectiv sa inveti inante si nu sa faci experimente pe pielea bietilor pestisori. Nu prea e normal sa intrebi numai cand ii vezi cu burtile in sus  :stupid

Si eu sunt la inceput, dar nu pana acum nu am avut ghinionul sa-mi moara vre-un peste, iar asta doar pentru ca mai intai am intrebat sau am citit si apoi am luat decizii!

Succes!  :sbr

43

Re: acvariu nou

dexlink A scris:

Si eu sunt la inceput, dar nu pana acum nu am avut ghinionul sa-mi moara vre-un peste, iar asta doar pentru ca mai intai am intrebat sau am citit si apoi am luat decizii!

   @dexlink toti am avut un inceput in acvaristica, si mortalitati in randul vietuitoarelor au existat, chiar daca nu recunoastem... dar in cazul tau este ceva extraordinar sa spui asa ceva, si sa ai imaginea aia la avatar :omfg

44

Re: acvariu nou

va multumesc pentru sfaturi

45

Re: acvariu nou

As avea si eu o intrebare: pot sa pun doi pesti betta intr-un acvariu?(sau se mananca?) Multumesc

46

Re: acvariu nou

seanpaul A scris:

As avea si eu o intrebare: pot sa pun doi pesti betta intr-un acvariu?(sau se mananca?) Multumesc

daca's masculi, da!:D

47

Re: acvariu nou

da ce? :stupid  ca se inteleaga omu

ignoranta doare cel mai tare:)

48

Re: acvariu nou

alynn A scris:

da ce? :stupid  ca se inteleaga omu

adica se omora.....

49

Re: acvariu nou

pai singur acolo... mi-e mila parca:D

50 Editat de alynn (2011-07-14 00:01)

Re: acvariu nou

da.doar singur, eventual cu niste melci,sa vezi ce se intampla cu ei :melc

ignoranta doare cel mai tare:)

51

Re: acvariu nou

Cam cat traieste carasul,scalarul si bosemania ?

52

Re: acvariu nou

seanpaul A scris:

Cam cat traieste carasul,scalarul si bosemania ?

Ai cautat pe internet si nu ai gasit nimic?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

53

Re: acvariu nou

Am gasit intr.o zi(dimineata) un peste poecilia mort si un platy(doar coada a mai ramas din platy). Si as vrea sa va intreb ce l-a mancat?(am scalar, 3 carasi, 2 guppy,un bosemania,xipho rosu cu ochii rosii)

54

Re: acvariu nou

Si ar mai fi ceva: am 2 guppy si unul dintre ei sta pe fundul acvariului si nu stiu ce are. Ma puteti ajuta?

55 Editat de alynn (2011-07-20 18:43)

Re: acvariu nou

nu poti tine toate aceste specii intr-un acvariu deoarece nu-s compatibile,informeaza-te sa vezi care cu care e compatibile,pe urma decizi tu la care dintre ei renunti

ignoranta doare cel mai tare:)

56

Re: acvariu nou

Iti adresasem o intrebare in data de 18 iulie, nu mai este nevoie sa-mi raspunzi, am inteles ce inseamna pentru tine documentarea pe cont propriu, din moment ce ai asociat in acelasi acvariu, speciile de pesti mentionate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57

Re: acvariu nou

Pai sunt incepator. De unde sa stiu . Pe internet nu da nimic concret, fiecare isi da cu parerea. Atunci forumul  asta pentru ce a mai fost facut ?? Daca la toate intrebarile ma pui sa caut pe internet. Daca nu ai chef sa raspunzi , nu mai raspunde;

58

Re: acvariu nou

sunt o gramada de lucruri despre fiecare peste in parte,doar sa stii sa cauti si sa nu-ti fie lene sa citesti:)

ignoranta doare cel mai tare:)

59

Re: acvariu nou

seanpaul A scris:

Pai sunt incepator. De unde sa stiu . Pe internet nu da nimic concret, fiecare isi da cu parerea. Atunci forumul  asta pentru ce a mai fost facut ?? Daca la toate intrebarile ma pui sa caut pe internet. Daca nu ai chef sa raspunzi , nu mai raspunde;

   Ai dreptate, iti cer scuze, se pare ca tu beneficiezi de un Google personalizat, care iti ascunde majoritatea informatiilor importante! lol
   P.S. Linisteste-te, nu te mai stresez cu nici un comentariu!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

60 Editat de Ancistrus (2011-07-20 19:30)

Re: acvariu nou

seanpaul A scris:

Am gasit intr.o zi(dimineata) un peste poecilia mort si un platy(doar coada a mai ramas din platy). Si as vrea sa va intreb ce l-a mancat?(am scalar, 3 carasi, 2 guppy,un bosemania,xipho rosu cu ochii rosii)

seanpaul A scris:

Si ar mai fi ceva: am 2 guppy si unul dintre ei sta pe fundul acvariului si nu stiu ce are. Ma puteti ajuta?

   Sincer eu nu am gasit inca ce acvariu ai, ce filtru ai, cum schimbi apa si la cat timp, ce mancare le dai si cum / cat, si foarte important ce si cate plante ai? Chestii care pot rezolva mistere gen: "pestii mei au inceput sa moara subit... oare de ce?", ca sa nu mai spun ce incompatibili sunt pestii (s-a spus deja big_smile). 
PS: "bosemania" nu exista ca peste, in schimb exista Melanotaenia boesemani, pestele fiind cunoscut ca melanotenia pe la noi, sau rainbowfish prin alte tari.