1

Subiect: un nou aranjament

salut sunt micha!v-am prezentat mai demult acvariul,dar i-am facut un nou aranjament.acvariu63 l,filtru extern ex400.+ 1aquael intern,lumina2 tuburi t5 de 24w(osram965+aquqmedic plantgrow}.plante; anubiasi, echinodorusi.rotala rotundifolia,mossuri,criptochorine,lotus red,hidrochotile,blixa,bacopa si marsilea. pesti;7 neoni, 7razbora, 2sae, 2cori. rcs,melci. co2 butelie+difuzor ceramic! astept pareri! am uitat,substrat ada africana+aditie micro, macro,easycarbo.

2

Re: un nou aranjament

micha A scris:

salut sunt micha!v-am prezentat mai demult acvariul,dar i-am facut un nou aranjament.acvariu63 l,filtru extern ex400.+ 1aquael intern,lumina2 tuburi t5 de 24w(osram965+aquqmedic plantgrow}.plante; anubiasi, echinodorusi.rotala rotundifolia,mossuri,criptochorine,lotus red,hidrochotile,blixa,bacopa si marsilea. pesti;7 neoni, 7razbora, 2sae, 2cori. rcs,melci. co2 butelie+difuzor ceramic! astept pareri! am uitat,substrat ada africana+aditie micro, macro,easycarbo.

Bravo, frumos si cu potential! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: un nou aranjament

salut foarte frumos acvariul am o intrebare cate kg de pietris ADA ai pus, cam cat ai dat pe el(pe pietris) si de unde lai luat .mult noroc in continuare

4

Re: un nou aranjament

punga de 9kg=80 lei, redus de la160lei. au la reef, piata muncii! ada africana si malaya!

5 Editat de costi8 (2011-08-05 10:40)

Re: un nou aranjament

micha A scris:

,substrat ada africana+aditie micro,

substratul ADA lai folosit fara combinatia Power Sand ?
in ce consta fertilizarea micro? tot ADA ?

pentru o buna dezvoltare in bine a bazinului tau trebuie sa folosesti toata linia ADA ,asa cum o recomanda ei, si mare grija cu fertilizarea, substratul ADA are cam de toate cele prin el ,asa ca in prima faza mai usor s-au chiar deloc pentru inceput.mare atentie la lumina si CO2 trebuie sa urmaresti plantele care sunt un bun indicator. ADA dupa parerea mea e foarte greu de lucrat cu el, daca nu ii acorzi atentie maxima,,,, (:| .....nu stiu ce sa zic :smoke

bafta cu bazinul :noroc  :noroc

6

Re: un nou aranjament

Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar peste tot, unde am citit despre substraturile ADA, exista mentiunea: "dificil de folosit, nu este recomandat incepatorilor!" Implica un inalt grad de dificultate, in ceea ce priveste perioada de ciclare a acvariului. Procesul este foarte laborios si cere cunostinte si experinta maxima. Nu este cazul de fata dar am impresia ca multi folosesc aceste substraturi din snobism, fara sa stie mai nimic despre ele, intocmai celor care "se apuca" de Discusi, la "pleazneala".
   Nu fac reclama altui forum (de fapt nici nu prea vizitez) dar din intimplare, atunci cind am cochetat cu ideea folosirii ADA, am dat peste asta:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/10905.page
   Nu spun ca reprezinta "topul" evaluarii ADA dar respectivul acvarist spune citeva lucruri interesante, din care reiese clar:  ADA nu este la indemina oricui!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: un nou aranjament

costi8 A scris:

substratul ADA lai folosit fara combinatia Power Sand ?

   Eu ma gandesc ca trebuie mai mult decat "Power Sand", aici este o prezentare de cum se foloseste substratul ADA, si cam ce se mai baga cu el, chiar daca este vorbit in rusa se pot vedea recipientele din care foloseste prezentatorul (de la minutul 1):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=H2NrUSOolCI[/youtube]
PS: Eu stiam ca ca substraturile de la ADA sunt special concepute pentru "Nature Aquarium"... deci sigur nu sunt pentru orice acvariu, sau acvarist wink

8

Re: un nou aranjament

Ancistrus A scris:
costi8 A scris:

substratul ADA lai folosit fara combinatia Power Sand ?

Eu ma gandesc ca trebuie mai mult decat "Power Sand

fara indoiala, ca in afara de Power Sand mai trebuie si altceva,nu are rost sa stam acum sa le enumeram pentru ca sa mai discutat despre asta,dar macar pe acesta daca l-ar fi introdus colegul nostru pentru a avea un substrat care sa lucreze .

9

Re: un nou aranjament

solul este simplu.setapul este de vreo 6 luni singurul dezavantaj al acestui sol este tulburarea lui atunci cind vrei sa muti plantele.

10

Re: un nou aranjament

evolutie!

11

Re: un nou aranjament

Frumos! Imi place cum arata,plantele merg de minune chiar daca nu folosesti linia completa ADA, si la substratul lor pui un surogat care evident nu respecta indicatia si traditia acestui fertilizant...Culoarea e frumoasa evident si datorita Plant Grow-ului.Oricum arata bine!

12

Re: un nou aranjament

mersi!

Re: un nou aranjament

Foarte misto! Desi colegii au carcotit la faptul ca folosesti linia ADA, vad, sau cel putin asa pare in poze, ca ai reusit sa stapanesti si sa imblanzesti leul big_smile. Succes in continuare!  :apl

14

Re: un nou aranjament

de la Ada folosesc doar solul pentru ca l-am gasit la50% reducere! in rest sa traiasca pipiplantul lui Cristi! multumesc pentru aprecieri!

15

Re: un nou aranjament

micha A scris:

de la Ada folosesc doar solul pentru ca l-am gasit la50% reducere! in rest sa traiasca pipiplantul lui Cristi! multumesc pentru aprecieri!

   Felicitari, frumos acvariu! Ori esti prieten foarte bun cu Cristi Ionescu, ori ai uitat sa pui un emoticon ilustrativ dupa "pipiplant", altfel...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: un nou aranjament

mai pun niste poze recente cu acvariul de70 litri si cu un nano de10 litri!

17

Re: un nou aranjament

Foarte frumos si plante sanatoase.  :fok

18

Re: un nou aranjament

Foarte frumos acvariul! :sok

19

Re: un nou aranjament

Super acvariu, felicitari! Pozele de la postarea 10 sunt deosebite :apl

20

Re: un nou aranjament

pelly67 A scris:

Super acvariu, felicitari! Pozele de la postarea 10 sunt deosebite :apl

ce inseamna un aparat bun!