21 Editat de dinescu tiberius (2011-11-12 02:03)

Re: o incercare

da!!!! smile) de la maritimo.... am observat ca erau unele specii cu "gris" ... ramirezii nu erau bolnavi dar am auzit ca ei filtreaza toate acvariile cu un filtru imens pe care il tin in spate

22

Re: o incercare

Cresterea temperaturii este cel mai bun remediu, fara sa adaugam chimicale, impotriva grisului... incearca sa faci ce a spus bobi si vei vedea in cateva zile daca a avut sau nu dreptate.
P.S.: Sunt sigur ca vei aprecia sfaturile lui.   wink

23 Editat de mirceajifcu (2011-11-11 19:20)

Re: o incercare

bobi A scris:

mircea nu cred ca esti in stare sa-mi combati sfaturile. tonul si modul pe care o faci imi aminteste de mult regretatul ancistrus, de a carui dor ma topesc pe zi ce trece. sfatul pe care i l-am dat colegului este unul pe care eu si multi altii l-am testat cu succes.

Si acum hai sa o luam asa, punctiform, ca sa vezi ca eu sunt in stare sa-ti combat sfatul, spre deosebore de tine. Din putina chimie pe care eu o cunosc, apa fierbe la 100 de grade, s-ar putea ca prin partile vestice ale Europei sa nu fie asa. Daca scoate pestii si ii trateaza intr-un acvariu carantina, ce faci cu sporii care circula liber in masa apei din acvariu infectat? CInd o sa introduca pestii inapoi, te intreb pe tine, ca tot erai mare prieten cu guru ancistrus, si voi dati sfaturi complete, argumentate si fara echivoc, unde vor ajungii blestematii de spori? Si ca sa inchei intr-o nota optimista, nu-mi explici si mie te rog, ca si la un nestiutor, de ce nu se recomanda tratarea pestilor bolnavi in acvariul original? deciclarea sa fie raspunsul...habar n-am ....te rog indura-te si lumineaza-ma

1. Era vorba de o metafora cand am zis de "fiert pestii", imi cer scuze ca ti-am suprasolicitat creierul si nu ai inteles-o si te-ai apucat sa imi arati ca stii chimie  lol cu un fapt din fizica. Inseamna ca acvaristica pentru tine e ... un fel de geografie, ca tot vorbim de pietre, substraturi etc.
2. Eu am urmat acest sfat la vremea aceea si nu a ajutat cu nimic. Pe langa asta, au aparut cazuri noi de boala, asa ca am facut ce stiu eu mai bine, tratament medicamentos, exact ca in toate microsistemele cu o epidemie. Deciclarea am evitat-o prin oprirea unuia din filtre, cel pentru filtrare biologica si schimbarea imediat dupa tratament a mediilor filtrante din cel folosit si am pus o sticluta de JBL filter start.
3. Sunt sigur ca esti invidios ca nu ai reusit sa devii si tu prieten cu ancistrus si se vede ca omul te-a marcat din moment ce nu poti traii fara sa il pomenesti. E normal ca un om mare sa marcheze lumea, chiar si dupa "moarte" (apropo de raposatul ala ce l-ai folosit)  lol . Dar spre dezamagirea ta, colegul al carui nume l-ai pomenit inca activeaza pe forum.
Acum ca esti luminat, poti merge in lume sa imprastii cunostiintele  lol  lol ... Succes.

Re: o incercare

Baracuda A scris:
mirceajifcu A scris:
bobi A scris:

sa cresti temperatura in acvariu pina la 30 grade

Daca tot dai un sfat, da unul calumea, nu sa fiarba pestii aiurea. Ai acvariu carantina? In care sa scoti pestii sa ii tratezi? Eu am luat tratament de la ichtyo si a trecut imediat. Si eram la inceput si am facut direct in acvariu direct, dar nu se recomanda. De preferat e sa ii muti intr-un acvariu mai mic cu incalzitor si o pompa de aer si sa ii tratezi 3 zile sau cat zice in prospectul medicamentului.

Mircea, pe linga tonul nepoliticos folosit, iti aduc aminte de o expresie romaneasca: "a da cu mucii in fasole"! lol
   Bobi este unul dintre cei mai experimentati acvaristi de pe acest forum si crede-ma ca stie ce vorbeste. In cazul bolii numita Ichtioftirioza (gris), primul tratament recomandat este cresterea temperaturii (peste 28 grade), atit parazitul, cit si "terontii" acestuia fiind distrusi de temperatura ridicata.
   Tratamentul intr-un acvariu spital nu este recomandat, in acvariul principal raminind "chistii" si "terontii" rezultati din procesul de inmultire al parazitului.
   Pun pe seama precipitarii tale, faptul ca, in calitate de medic veterinar, recomanzi tratamentele medicamentoase, in locul tratamentelor naturale, mult mai putin daunatoare si stresante.
   P.S. Am postat aproape in acelasi timp cu bobi dar nu renunt la postul meu. Referitor la tratamentele care se fac in acvariul spital, spre deosebire de cele care se fac in acvariul comunitar, exista un subiect mai vechi, promovat de un alt "mare" acvarist pe nume A. Normal, disparut dintre noi... si pe care l-am combatut la momentul respectiv in ineptiile sale.
   Mircea, sincer imi esti tare simpatic dar eu zic sa ramii, cel putin deocamdata, in sfera... pescuitului, unde se pare ca ai obtinut ceva rezultate! lol

Multumesc pentru recunoasterea mea ca pescar, desi la un moment dat s-a incercat desfiintarea mea daca imi aduc aminte bine  lol. Poate tonul folosit nu a fost foarte fericit, pentru ca eu sunt adeptul tratamentelor medicamentoase. Eu am avut gris si nu a functionat "fierberea" pestiilor din pacate si a trebuit sa apelez la medicamente. Nu am pus pestii in acvariu carantina, desi mi s-a spus ca trebuie sa ai un acvariu carantina pentru tratamente, deoarece fiind o parazitoza, ca in majoritatea cazurilor, trebuie tratat nu doar animalul bolnav, ci si mediul in care traieste. Asa ca eu am tratat toti pestii.

25

Re: o incercare

Esti tare! :pp

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

26

Re: o incercare

bobi A scris:

Esti tare! :pp

:apl

Re: o incercare

bobi A scris:

Esti tare! :pp

:noroc

28

Re: o incercare

mirceajifcu A scris:
Baracuda A scris:
mirceajifcu A scris:

Daca tot dai un sfat, da unul calumea, nu sa fiarba pestii aiurea. Ai acvariu carantina? In care sa scoti pestii sa ii tratezi? Eu am luat tratament de la ichtyo si a trecut imediat. Si eram la inceput si am facut direct in acvariu direct, dar nu se recomanda. De preferat e sa ii muti intr-un acvariu mai mic cu incalzitor si o pompa de aer si sa ii tratezi 3 zile sau cat zice in prospectul medicamentului.

Mircea, pe linga tonul nepoliticos folosit, iti aduc aminte de o expresie romaneasca: "a da cu mucii in fasole"! lol
   Bobi este unul dintre cei mai experimentati acvaristi de pe acest forum si crede-ma ca stie ce vorbeste. In cazul bolii numita Ichtioftirioza (gris), primul tratament recomandat este cresterea temperaturii (peste 28 grade), atit parazitul, cit si "terontii" acestuia fiind distrusi de temperatura ridicata.
   Tratamentul intr-un acvariu spital nu este recomandat, in acvariul principal raminind "chistii" si "terontii" rezultati din procesul de inmultire al parazitului.
   Pun pe seama precipitarii tale, faptul ca, in calitate de medic veterinar, recomanzi tratamentele medicamentoase, in locul tratamentelor naturale, mult mai putin daunatoare si stresante.
   P.S. Am postat aproape in acelasi timp cu bobi dar nu renunt la postul meu. Referitor la tratamentele care se fac in acvariul spital, spre deosebire de cele care se fac in acvariul comunitar, exista un subiect mai vechi, promovat de un alt "mare" acvarist pe nume A. Normal, disparut dintre noi... si pe care l-am combatut la momentul respectiv in ineptiile sale.
   Mircea, sincer imi esti tare simpatic dar eu zic sa ramii, cel putin deocamdata, in sfera... pescuitului, unde se pare ca ai obtinut ceva rezultate! lol

Multumesc pentru recunoasterea mea ca pescar, desi la un moment dat s-a incercat desfiintarea mea daca imi aduc aminte bine  lol. Poate tonul folosit nu a fost foarte fericit, pentru ca eu sunt adeptul tratamentelor medicamentoase. Eu am avut gris si nu a functionat "fierberea" pestiilor din pacate si a trebuit sa apelez la medicamente. Nu am pus pestii in acvariu carantina, desi mi s-a spus ca trebuie sa ai un acvariu carantina pentru tratamente, deoarece fiind o parazitoza, ca in majoritatea cazurilor, trebuie tratat nu doar animalul bolnav, ci si mediul in care traieste. Asa ca eu am tratat toti pestii.

Stai linistit ca se incearca in continuare desfiintarea ta ca pescar! lol M-ai omorit de tot, pina la urma, cum ai facut tratamentul, nu am inteles nimic, ori in acvariul spital, ori in acvariul comunitar?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: o incercare

Baracuda A scris:

Stai linistit ca se incearca in continuare desfiintarea ta ca pescar! lol M-ai omorit de tot, pina la urma, cum ai facut tratamentul, nu am inteles nimic, ori in acvariul spital, ori in acvariul comunitar?

Tratamentul l-am facut in acvariul comunitar. Un "profesionist" de la shop mi-a recomandat sa scot pestii  lol in acvariu carantina, lucru pe care nu l-am facut evident, am oprit doar filtrul extern si l-am lasat pe cel intern (pt filtrare mecanica) si apoi i-am inlocuit vata si am pus pe el JBL Filter Start. Cert e ca temperatura ridicata nu a ajutat. Probabil radacina de Ichtyo ce m-a invadat sa fi fost importata din tarile calde:lol:.

Re: o incercare

presupun ca m-ai intrebat  pe mine unde am facut tratamentul.. l-am inceput in acvariul comunitar am bagat 2 incalzitoare de 200w pentru  ca nu pot sa ridic cu unul apa mai mult de 28 -29 de grade.. nu situ dc.... il voi supraveghea sa mentin temperatura la 30 de grade 72  de ore, sper sa fie cu succes si  voi posta curand rezultatul
multumesc pentru sprijin!

31

Re: o incercare

Atentie mare,la temperatura asta trebuie si o aerare pe masura!
Mircea,exista o explicatie: n-ai avut gris smile poate altceva,caci nu stiu pe nimeni care sa fi incercat fara rezultate favorabile...sau ar mai fi o explicatie,termometrul tau indica cu erori mari

Re: o incercare

Gris a fost sigur, punctele de pe corp, frecatul de substrat si de toate cele si stresul unui acvariu nou si neciclat, suprapopularea au fost toate prezente. Existat totusi radacini care nu cedeaza doar la temperatura, altfel nu ar fi existat medicamente de la toate firmele daca in toate cazurile ar fi fost atat de simplu. Oricum, omul stie acum toate variantele  lol si mai stie ca pe acest forum acest hobby se face cu pasiune  :stupid . Acum sa speram ca la el va functiona varianta ieftina a tratamentului.

33

Re: o incercare

mirceajifcu A scris:

Gris a fost sigur, punctele de pe corp, frecatul de substrat si de toate cele si stresul unui acvariu nou si neciclat, suprapopularea au fost toate prezente. Existat totusi radacini care nu cedeaza doar la temperatura, altfel nu ar fi existat medicamente de la toate firmele daca in toate cazurile ar fi fost atat de simplu. Oricum, omul stie acum toate variantele  lol si mai stie ca pe acest forum acest hobby se face cu pasiune  :stupid . Acum sa speram ca la el va functiona varianta ieftina a tratamentului.

:sok  ^:)^

34

Re: o incercare

La mine doar tratamentul termic nu a dat niciodata rezultate, iar ultima data nici cel cu Sera Costapur nu a dat (se intampla chiar la ramirezi). Am rezolvat problema imediat cu Sera protazol, a doua zi nu mai era nici urma de gris.

Re: o incercare

am revenit cu cateva poze noi dupa ce am reamentajat acvariul.. dar momentan temperatura este de 30 de grade iar powerhead-ul si incalzitorul din fata sunt puse provizoriu, cu un singur incalzitor de 200w nu puteam sa ridic temperastura mai mult de 28.5 grade asa ca am pus 2 de 200w

Re: o incercare

nu prea se observa 'grisul' pe ramirez,doar daca va uitati atenti .. inca nu stiu sa folosesc noul aparat.. doar ce l-am procurat astazi . incurand o sa revin cu poze mai clare

Re: o incercare

Promitator inceputul! Au inceput sa treaca simptomele de gris sau sunt la fel?

38 Editat de dinescu tiberius (2011-11-13 00:14)

Re: o incercare

cam 14 ore sunt de cant apa are 30 de grade .. inca nu au disparut chiar sunt mai multe.. sa vedem si maine.
daca va uitati atenti se vad punctele albe

Re: o incercare

parca fara blitz se vede maibine

40 Editat de Ancistrus (2011-11-13 00:20)

Re: o incercare

Cu ramirezu' ala mi-ai pus ochii la incercare la maxim, numai puncte vad acum lol... asta este un peste plin de "puncte" de la mama natura, incearca sa pozezi alt peste de aproape, ca sa se vada ceva...