41 Editat de dinescu tiberius (2011-11-13 15:50)

Re: o incercare

am mai invatat sa unblu cu noua camera si am resit cateva poze mai bune, acum sa va arata una putin mazgalita pentru a va ajuta putin
inca mai se observa acele pete dupa 36 de ore in care apa a avut 30 de grade

Re: o incercare

.

Re: o incercare

.

44

Re: o incercare

Se vad punctele de "gris" ca doar sunt albe, doar ca se vad greu pe ramirez :fok, adica ai vrut sa arati grisul de pe pestii tai, dar ai ales gresit ramirezul ca "exponat de prezentare", asta am vrut sa spun mai devreme.

Re: o incercare

da.. dar pe alti pesti nu se observa nimic...si am incercat sa fac o poza mai clara pentru a se observa.. chiar daca ramirezul este plin de puncte si culori... acum cel mai important este sa dispara punctele:))

46

Re: o incercare

In primul rand sa dispara, bineinteles big_smile, mai sus ma refeream mai mult la colegii care nu stiu cum arata "grisul", sa-l poata repera din timp, adica sa stie dupa ce sa se uite, si sa nu reactioneze la fiecare pata de culoare aparuta nou pe pesti.
   Sanatate maxima, si tie si pestilor :sok

Re: o incercare

Hai sa mai asteptam sa vedem daca totusi am dat cu mucii in fasole cand l-am contrat pe colegul bobi... Poate, poate trece. Daca nu trece, ridici temperatura la 50 de grade, pui niste lapte si zahar pe grisul ala si il servesti cu cacao  :sok ...
Sau ai varianta sa mergi la shop si sa iei ceva ieftin / simplu contra ichtyo si sa ii dai in cap.

48

Re: o incercare

mirceajifcu A scris:

Daca nu trece, ridici temperatura la 50 de grade, pui niste lapte si zahar pe grisul ala si il servesti cu cacao  :sok ...
.

lol  lol Da aici sa sti ca te contrazic! Reteta era cu Scortisoara! lol  lol  :noroc

Re: o incercare

presupun ca e si gustoasa  reteta... dar cam costisitoare wink

50

Re: o incercare

Am gasit aici un articol foarte interesant, pentru cine are chef sa il citeasca http://www.aces.edu/dept/fisheries/educ … ctions.pdf
La pagina 4 veti gasi cum se face tratamentul termic.
Pe langa faptul ca cel medicamentos este mult mai rapid, este si mult mai usor.

51

Re: o incercare

mirceajifcu A scris:
Baracuda A scris:

Stai linistit ca se incearca in continuare desfiintarea ta ca pescar! lol M-ai omorit de tot, pina la urma, cum ai facut tratamentul, nu am inteles nimic, ori in acvariul spital, ori in acvariul comunitar?

Tratamentul l-am facut in acvariul comunitar. Un "profesionist" de la shop mi-a recomandat sa scot pestii  lol in acvariu carantina, lucru pe care nu l-am facut evident, am oprit doar filtrul extern si l-am lasat pe cel intern (pt filtrare mecanica) si apoi i-am inlocuit vata si am pus pe el JBL Filter Start. Cert e ca temperatura ridicata nu a ajutat. Probabil radacina de Ichtyo ce m-a invadat sa fi fost importata din tarile calde:lol:.

   Inteleg ca a ramas un loc, unde temperatura ridicata nu a ajuns? Locul a fost filtrul extern? Daca da, nu mai comentez, daca nu, imi cer scuze pentru neintelegere!
   Importanta in tratarea unei boli este identificarea corecta a bolii, in cazul acesta poate fi vorba despre Oodinium, care se aseamana vizual cu Ichthyophthirius, dar parazitii sint mai mici. Atasez o poza, in care se vede parazitul Oodinium limneticum, foarte asemanator cu Ichthyophthirius.
   Cind ai spus "radacina de Ichtyo", cred ca ai vrut sa spui "tulpina"!? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: o incercare

Am incercat cu ridicarea temperaturii cateva zile si dupa aceea am inchis filtrul extern si  am facut tratamentul cu Exit. Problema rezolvata. Acum ca am facut bine sau rau, principalul e ca am scapat de animalul care imi chinuia animalele  lol 
PS: Da, am vrut sa zic tulpina  lol

53

Re: o incercare

mirceajifcu A scris:

Am incercat cu ridicarea temperaturii cateva zile si dupa aceea am inchis filtrul extern si  am facut tratamentul cu Exit. Problema rezolvata. Acum ca am facut bine sau rau, principalul e ca am scapat de animalul care imi chinuia animalele  lol 
PS: Da, am vrut sa zic tulpina  lol

Mircea, esti un deliciu, cum stii tu sa iesi din incurcatura! lol Data viitoare (se va ma intimpla sigur), fii mai spontan/rapid, vei capata un plus de credibilitate! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

54 Editat de dinescu tiberius (2011-11-16 22:48)

Re: o incercare

Am reusit in final sa scap de "Gris" insa doar cu temperatura ridicata cred ca dureaza mult mai mult de 3-4 zile.... am lasat teperatura la 30 de grade timp de 106 ore si pestii inca aveau puncte albe pe ei... cu siguranta se vindecau si asa doar ca necesita mai mult timp in unele cazuri, asa ca am folosit punktol de la jbl si a2-a zi au disparut toate punctele albe doar ca exista riscul sa deciclezi acvariul... acum depinde de fiecare .
MUltumesc pentru sfaturi mi-au fost de mare ajutor

Re: o incercare

as vrea sa schimb Ludwigia repens din spate de la buturuga.. ce credeti s-ar potrivi mai bine?

56 Editat de bogdivaio (2011-11-16 23:33)

Re: o incercare

Eu as pune ceva mai spre rosu, gen: Ludwigia Rubin, Alternanthera reineckii,etc.

Re: o incercare

ce parere aveti de Alternanthera splendida?

58

Re: o incercare

Eu as incerca, sincer, proserpinaca palustris cuba. O tufa mare arata extraordinar, in momentul de fata e preferata mea smile

Re: o incercare

as mai vrea sa inlocuiesc marsilea cu pavula

Re: o incercare

cateva modificari .... am mai adaugat  in amblele parti heteranthera zosterifolia, si incerc sa gasesc  cateva fire de Alternanthera reineckii .. sper ca in final sa iasa ceva frumos... puteti veni cu idei noi . eu sincer nu mai stiu ce sa modific