61

Re: Acvariul meu

Lucia A scris:

Din punct de vedere estetic a fost cam salbatic...

   Din punct de vedere estetic ai fost amabila ca ai spus "salbatic", practic nu vedeai nimic in acvariu... arata ca o crescatorie de plante smile

Re: Acvariul meu

Hai mai Cristi, hraneste si tu gura targului cu niste poze noi, sa mai carcotim si noi, fanii tai. Vad ca ti-ai facut un fan nou, sergiu :X, care incearca cu disperare sa iti castige iubirea si tu nimic  lol .

Re: Acvariul meu

nu-i adevarat mircea; ideea e ca suntem cate degete la mana mai activi pe aici!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

64

Re: Acvariul meu

Am facut acum o poza cu telefonul... "It's a jungle out there" big_smile
   Nu dati cu pietre, nu am telefon Apple, dar o sa fac si poze cu o camera foto, modesta si asta wink

PS: Cum se vad ochii la cory, zici ca ma pandesc lupii lol

65

Re: Acvariul meu

Faina jungla  :apl

66

Re: Acvariul meu

Pop Remus A scris:

Faina jungla  :apl

   Mersi Remus :hug

Re: Acvariul meu

Jungla este în floare  felicitări colega  :sok dar din peisaj au dispărut frumoși tai discusi.Ce sa întâmplat ...

68

Re: Acvariul meu

Discusii nu ii mai am de la Craciun, au plecat spre alt acvariu smile

Re: Acvariul meu

nu te gandesti deja la ceva tunsori pentru aerisire ? si ce fel de muschi e cel de sus din stanga ? nu se prea intelege din poza daca e java sau chirstmas; oricum e superb!

spor!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

70

Re: Acvariul meu

Mersi, sus in stanga am o buturuga mare invadata de Microsorum pteropus "Windelov"

Re: Acvariul meu

Frumos acvariul  :apl  Dintre toate acvariile este cel mai aproape de imaginea din mediul natural al pestilor  :fok

Re: Acvariul meu

mama ei de treaba si cu subtilitatea asta; eu it cer in mod elengant ce-ti ramane tie dupa tunsoare si pare ca si cum te-as sfatui de bine, tu ma refuzi politicos si acum vine si Marius si te lauda si-mi strica toate cartile smile) in ritmul asta ma las de intrigi pe net in curand smile)

serios vorbind sunt tare curios sa vad bazinul tau cand gasesti o camera mai de doamne-ajuta! (si eu am aceeasi problema chiar si cu cel mai performant telefon mobil de pe piata la capitolul poze tot mai ies aiurea cate-o data).

ce e interesant e ca n-ai mers pe scenariul clasic cu plantele inalte in fundal si cu poiana aerisita in fata, ci, asa cum spune si Marius, ai mers pe copie de biotop natural!

felicitari si la mai multe poze!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

73

Re: Acvariul meu

Pai singurele tunsori care le fac sunt cand mai tai din frunze la crispatula (sunt multe), in rest asa l-am lasat smile Iti dau cu cea mai mare placere windelov :fok
   Este "salbatic" nu biotop, adica am plante din Asia si pesti din America de Sud big_smile

PS: Acum un an arata cam asa (am vrut initial sa-l fac acvariu de asiatici):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iMTlgZ2CocY&feature=plcp[/youtube]

74

Re: Acvariul meu

Era foarte frumos si cu dwarfii aia.....
Acum ce pesti mai ai ? (sau ce vrei sa iei)

P.S.
Astept PM cu o donatie de crispatula.  big_smile  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvariul meu

e superb acvariu  :apl  - dar cum reusesti sa "le dai lumina" si plantelor din stratul inferior ? eu " zapacesc" pestii aia in incercarile mele disperate sa arate "bine"  acvariu  :stupid .
Cred ca experienta isi spune cuvantul  :fok

Scopul scuza mijloacele! Oare?

76

Re: Acvariul meu

Acum am 15 Corydoras sterbai, vreo 7-8 Corydoras "Panda", 12 Hemigrammus ocellifer, 6 Megalamphodus sweglesi... si in rest ancistrusi lol
   Crispatula nu a mai scos pui de cand i-am schimbat lumina, cam de la Craciun. I-am promis si colegei @aryna ca-i dau macar 1 fir tanar... dar inca nu am de unde.

machiaveli A scris:

cum reusesti sa "le dai lumina" si plantelor din stratul inferior ?

   Nu le dau, ce ajunge si la ele este suficient (in cazul plantelor mele) big_smile

Re: Acvariul meu

am pus deja Cryptocoryne crispatula pe lista mea de bagat in acvariu smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

78

Re: Acvariul meu

Hai Cristi cu poze actuale, lasa nostalgia vremurilor trecute  lol

P.S. Chair nu inteleg mirarea asta, Cryptocoryne Crispatula e o planta easy, creste aproape in orice conditii, de fapt in general plantele din familia Cryptocoryne cresc si in asfalt daca le mai uzi din cand in cand lol

79

Re: Acvariul meu

bogdivaio A scris:

Hai Cristi cu poze actuale, lasa nostalgia vremurilor trecute

   Chiar daca nu era o poza buna, era actuala.

bogdivaio A scris:

Chair nu inteleg mirarea asta, Cryptocoryne Crispatula e o planta easy, creste aproape in orice conditii, de fapt in general plantele din familia Cryptocoryne cresc si in asfalt daca le mai uzi din cand in cand lol

   Asa este... cine nu a auzit de boala cryptocorynelor, nu a auzit de plante pana acum... nu ma refer la tine Bogdan :- Stiu ca C. crispatula este o planta easy, si pe toate drumurile, de aia numai eu o am pe tot forumul lol

80

Re: Acvariul meu

Ei Crsti, my bad nu am vazut poza facuta cu telefonul care nu este apple  lol ...arata salbatic, gen lasat la voia intamplari dar banuiesc ca asta ai si urmarit  big_smile

Mai si eu am avut Crispatula la un moment dat in acvariul de 60 litri dar am renuntat la ea pentru ca m-am saturat s-o tot tund, imi umbrea tot prin acvariu.  lol

Ancistrus A scris:

Stiu ca C. crispatula este o planta easy, si pe toate drumurile, de aia numai eu o am pe tot forumul lol

Aici nu-mi permit sa te contrazic deloc!  lol