441

Re: Acvariul meu

Tocmai ce am terminat de schimbat substratul, am scos pe cel din piertis si am pus manado 20 litri. Cu ocazia asta am si taiat si replantat marsilea hirsuta.
Imi place culoarea pe care o are manado  :flove

442

Re: Acvariul meu

Frumos,cred ca abia astepti sa-ti creasca marsilea......iar despre manado?.....un pic cam usor in apa la inceput,dar dupa ce se imbiba bine .....  :sok  :sok parerea mea ca ii mult mai bun decat pietrisu....

443

Re: Acvariul meu

Ai pus ceva sub manado sau l-ai lasat chior?

444

Re: Acvariul meu

Arata bine acvariul wink big_smile

445

Re: Acvariul meu

Multumesc de aprecieri  ^:)^ !
Inainte sa-l pun in acvariu manado a stat doua saptamani in galeti cu apa sa se mai aseze la inceput apa avea oarece miros ( de sulf sau ceva de genu') si ieseau multe bule din el, am tot schimbat apa pana cand a devenit curata si fara miros.
Sub manado nu am pus substrat fertilizant de teama ca atunci cand umblu la plante o sa iasa in apa si ma trezesc cu el in filtru  big_smile .

446

Re: Acvariul meu

La momentul asta am ramas doar cu un ancistrus si o duzina de rcs. Am cateva femele care sunt gata sa dea nastere la o noua generatie de creveti.
Plantele isi fac de cap...dar in saptamana asta parca au fost prea de tot.
no3 15, fe-0,4 ma asteptam sa fie ceva probleme din cauza substratului manado dar gh ramane sub 20 ceea ce e bine (zic eu). Cat despre faptul ca manado ar trage nutrientii din apa nu se dovedeste, am pus aceeasi doza de pps (2 ml zilnic) si se pare ca nu am carente de no3, nu stiu ce zice po4 ca nu am test dar o sa-mi iau in curand. Producatorul spune ca manado ar trage nutrientii in exces ceea ce ar fi bine doar ca unii acvaristi au ales sa mareasca doza de nutrienti ca sa-i dea substratului sa pape niste exces, gresit zic eu, testele nu mint.

447

Re: Acvariul meu

Cu nutrientii am inteles povestea... dar spune repede ce ai bagat in apa: sifon sau apa minerala ?  :apl
Frumos, Marius... asteptam si poza de ansamblu.  smile

448

Re: Acvariul meu

Cred ca foloseste ceva apa minerala Borsec   wink

449

Re: Acvariul meu

visiniu A scris:

Frumos, Marius...

Multumesc !

visiniu A scris:

Cu nutrientii am inteles povestea... dar spune repede ce ai bagat in apa: sifon sau apa minerala ?  :apl

lup cosmin A scris:

Cred ca foloseste ceva apa minerala Borsec   wink

Doar co2 de la bombele mele  :fok 4 bps nonstop.

450 Editat de MariusMinu (2012-09-22 14:21)

Re: Acvariul meu

visiniu A scris:

asteptam si poza de ansamblu.  smile

Abia astazi am avut timp sa-i trag o poza (doua ) big_smile

451

Re: Acvariul meu

Bravo Marius! Foarte frumos! Am o curiozitate: cum resusesti sa numeri cele 4 bule pe secunda? Mircea Jifcu era campion pina acum, reusea sa numere vreo 10-12/secunda! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

452

Re: Acvariul meu

Frumos Marius.
Dl. Radu, eu cred ca Marius filmeaza dupa care reda cu incetinitorul ca sa numere bulele.  :fok

453

Re: Acvariul meu

Technics A scris:

Frumos Marius.
Dl. Radu, eu cred ca Marius filmeaza dupa care reda cu incetinitorul ca sa numere bulele.  :fok

   La asta chiar nu m-am gindit! lol Ca sa vezi ce inseamna chinul asta cu numaratul bulelor, nu-l poti face decit daca ai aparat de filmat. Propun producatorilor de numaratoare de bule, atasarea cite unei camere de filmat, la fiecare numarator! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

454 Editat de MariusMinu (2012-09-24 16:39)

Re: Acvariul meu

Multumesc de aprecieri  ^:)^
Cat despre numaratul bulelor exista o explicatie : am 2bps in reactorul extern si 2bps in difuzorul DIY. Am devenit expert in ''bombe'' lol
PS.Am pus ghilimele sa nu ma trezesc cu cine stie ce musafiri (nepoftiti).

455

Re: Acvariul meu

Foarte frumos smile

456

Re: Acvariul meu

Citesc   cam de fiecare data ce apare nou pe aici dar nu intervin niciodata. O singura data am intervenit si se pare ca trebuie sa mai intervin o data: azi am citit toate postarile...sa vad  unde este mentionata butelia de co2 si nu e nicaieri smile)) Atunci am zis ca poate mi se pare mie acvariul marisor, dar e mai mic. Nu este, 160L brut.....

Daca acvariul asta este intretinut cu co2 la bomba, esti idolul meu  ^:)^  ^:)^
Nu ma gandeam in viata mea ca la asemenea volum se poate tine un acvariu cu co2 de la bomba si sa arate asa bine.
Presupun ca cel mai mare secret este dizolvarea co2ului in apa.

457

Re: Acvariul meu

Secretul nu este dizolvarea co2-ului in apa desi este de mare ajutor acest lucru.
Secretul este sa ai un echilibru intre fertilizare cu co2-macro-micro si lumina. Bun... care este treaba, daca ai co2 putin, apa mai dura automat ai ph mare (eu am 7,4) si cu toate astea am inmultit rotala macrandra, alternanthera, bacopa caroliniana, plante care nu prea au ce cauta in ph peste 7 si duritate 20. Cum am reusit acest lucru ? Dupa grele lupte cu algele am inteles ca trebuie sa reduc lumina, am lasat doar doua neoane dar plantele inca faceau alge, asa ca am ridicat lampa la 10 cm si situatia a inceput sa revina la normal, am plusat si am ridicat lampa la 15 cm (asa o am de aproape doua luni) deci 0,5 w/l si plantele perleaza de nici mie nu-mi vine sa cred. Easy carbo 1 ml zilnic. Este adevarat ca si reactorul extern pe care l-am construit urmarind postarile domnului Radu  ^:)^ si ale lui Bitanu  ^:)^ m-a ajutat destul de mult, apa cu kh mare m-a obligat sa bag mai mult co2 in acvariu, asa ca mi-am luat inima in dinti si am trecut la constructia reactorului. La momentul asta ma chinui oarecum cu co2 la relantiu ca sa zic asa, cred ca un acvariu de 240 l mi-ar permite sa-i dau drumul la gaz. Pe timp de vara faceam o jumatate de portie in sticla de 1,5l.(bineinteles aveam 2 x 1,5 l), iarna cand este mai frig fac direct in sticla pet de 5 l. Consumul este acelasi indiferent ca este vara sau iarna 2 kg de zahar si un pliculet de drojdie pe luna.
Multumesc de apreciere Ady Vladutz  ^:)^  Iti urez succes !

458

Re: Acvariul meu

Pop Remus A scris:

Foarte frumos smile

Mersi Remus !

459

Re: Acvariul meu

Foarte frumos  :sok , felicitari

Where My Shrimps At?

460

Re: Acvariul meu

Da, intr-adevar faci magie cu ce ai la dispozitie. Umbla vorba ca macar pH-ul il dai jos cu ceva tanini si acizi humici in apa. Restul de duritati nu vor scadea decat cu osmoza inversa dar macar pH-ului sa-i dai la gioale smile