461

Re: Acvariul meu

Va multumesc de aprecieri !
Daniel la un moment dat ( acum vreo 2 luni) am pus 2 mopani in acvariu si ph scazuse la 7,2 dar perlonul din filtrul intern se facea maro in cateva zile, dupa vreo 2 saptamani ph a inceput sa urce la 7,4 asa ca am renuntat la lemne mai ales ca incepuse sa se inmulteasca si plantele. Nu am in filtru turba sau alte substante care sa scada ph-ul.

462

Re: Acvariul meu

O crestere impresionata a plantelor fata de data trecuta  :sok  :sok ........
Foarte frumos...felicitari  :apl  :apl

463

Re: Acvariul meu

Cum ai amplasat difuzorul diy? L-ai pus in asa fel incal curentul filtrului sa imprastie bulele scoase de difuzor sau lasi bulele sa ajunga direct la suprafata?

Am pus treaba in functiune, difuzorul meu de lemn scoate cam aceleasi bule pe care le scoate al tau cu vata si le-am pozitionat sub curentul filtrului.

464

Re: Acvariul meu

Marius ai un acvariu superb!

465

Re: Acvariul meu

Multumesc de aprecieri   ^:)^

Am facut si un filmulet cu sapuniera mea in care se vede unde este amplasat difuzorul de co2. Setarea este undeva la jumatate, mai am de treaba pana la final.
http://www.youtube.com/watch?v=eIwcW33u … e=youtu.be

466

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Consumul este acelasi indiferent ca este vara sau iarna 2 kg de zahar si un pliculet de drojdie pe luna.

Si eu care credem ca folosesc mult (600 gr) zahar smile)
Ce fel de lemn folosesti la difuzor ?(nu am citit tot jurnalul ,asa ca imi cer scuze daca ai mai postat raspunsul) .

Superbe plantele mai ales ca mergi cu bomba la 160 l .

Baracuda A scris:

Mircea Jifcu era campion pina acum, reusea sa numere vreo 10-12/secunda! lol

lol lol lol

467

Re: Acvariul meu

Multumesc de apreciere !
Eu folosesc vata cea mai ieftina bagata presat intr-un tub de plastic (provine de la mustiucul de la etilotest dar am inteles ca merge bine si cu o seringa taiata), colegul Ady Vladutz foloseste lemn de tei. Pe langa acel difuzor de co2 mai am si un reactor extern DIY pus pe returul de la filtru. :noroc

468 Editat de ady vladutz (2012-09-26 17:43)

Re: Acvariul meu

Am folosit prima oara lemn de tei.
Acum folosesc lemn de fag. Este mai dens si ies bulele mai fine.

469

Re: Acvariul meu

Am incercat si eu cu lemn de tei dar nu am reusit sa obtin un rezultat cat de cat multumitor. Este o tehnica speciala sau doar tai lemnul si il infig in furtun? Lemnul trebuie uscat sau verde?

470 Editat de ady vladutz (2012-09-26 23:42)

Re: Acvariul meu

Nu este nici un fel de tehnica speciala......fac bucati de lemn uscat in genul pietrelor de aer cu o gaura in mijloc.
Prin gaura respectiva introduc un T cu robinetpe care il fixez cu Picatura.
Cel care il folosesc acum l-am folosit si in acvariul de 20L , are vre-un an de zile. Folosesc lemnul de fag deoarece este cel mai dens care poate fi folosit in acvaristica si ies bulele cele mai fine.
http://imageshack.us/a/img541/1306/difuzorco2hm.jpg

Uploaded with ImageShack.us

A mai fost o discutie asemanatoare
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … mn-de-tei/
O sa incerc saptamana viitoare sa fac un filmulet.

471

Re: Acvariul meu

Multumesc pentru informatii si pentru link  :noroc

472

Re: Acvariul meu

foarte interesant!

473

Re: Acvariul meu

Am luat si eu cativa pesti, sunt niste guppy micuti (corciti cu endleri)  hmm cam asta se gaseste pe aici, mai ales ca animaxul si-a luat talpasita din oras. Ce ma bucura este ca nu au treaba cu crevetii. Poate reusesc maine sa le fac o poza.
Am vazut si cativa guppy frumusei dar cam mari, parca-i si vedeam halpanind puietul de creveti :frog

474

Re: Acvariul meu

Guppy sunt curiosi din fire, vor manca puii de crevete ca pe delicatesa. Nu o vad o alegere buna. Rasbora sunt pesti care se haranesc doar frontal sau la suprafata. As merge spre specia asta daca ai mai mult drag de creveti.

475

Re: Acvariul meu

Si eu am incercat la un moment dat cu guppy in acvariul de creveti si ii cam alearga. La fel si neonii sad. Pana acum singurii care nu au avut treaba cu crevetii sunt tantarii si fire tetra, sa nu zic de cory pitici de mai multe feluri care se bat cu crevetii pe mancare  lol .

476

Re: Acvariul meu

Daca vad cel mai mic semn ca ar atenta la creveti ii duc inapoi. Sunt constient ca puii de creveti vor fi mancati de majoritatea pestilor (cu exceptia otto, sae, ancistrus) dar puii stau in plante, in partea de jos si pestii inoata in  partea de mijloc-sus a acvariului. Am luat doar 5 pesti sa vad cum se comporta. In caz de esec trec la pestii de care ati spus voi. Multumesc!

477

Re: Acvariul meu

Marius am facut si eu aceeasi greseala sa populez cu guppi.....m-am umplut de gaze din alea mici iar puii de creveti reusesc sa supravietuiasca doar in moss si plante foarte dese unde guppi nu au acces.

Acum ma chinui sa scap de guppi si sa raman doar cu crevetii si sa mai adaug ceva mancatori de alge plus Boraras Urophtalmoides sau Boraras Brigittae din care mai am 5 bucati si care in trecut nu au avut nici o treaba cu crevetii.

478

Re: Acvariul meu

Eu am avut o femela de endler care singura ataca si manca crevetii maturi, depinde si de pesti, unii mai tembeli, altii mai cuminti smile

479

Re: Acvariul meu

Nu am vazut sa atace crevetii maturi, ii ignora in general. Asa se intampla si cand am avut endleri, dar cum spune si Ancistrus, depinde si de personalitatea pestelui.

480 Editat de MariusMinu (2012-10-02 11:32)

Re: Acvariul meu

Am uitat sa spun, am luat numai masculi deci pestii nu se vor inmulti. Mai la inceputul setarii am avut si eu niste gaze pe substratul acvariului, dar apoi au disparut. Pe sticla mai sunt ceva viermisori mici (foarte putini) si de aia am luat pestii, sa-i manance. Ma gandeam si eu la Boraras brigittae (tantari cum le zice Mircea) dar nu stiu pe unde gasesc.

Femela poate sa atace un crevete matur dar astia de i-am luat eu sunt mai micuti si fricosi (deocamdata  big_smile )