481

Re: Acvariul meu

La guppy femelele sunt mai agresive cu crevetii, de cand am renuntat la ele si am pastrat doar masculii numai am nici o problema cu crevetii.

482

Re: Acvariul meu

Technics A scris:

La guppy femelele sunt mai agresive cu crevetii, de cand am renuntat la ele si am pastrat doar masculii numai am nici o problema cu crevetii.

Ma gindesc ca amaritii de masculi, ar trebui castrati, sa nu sufere de tulburari psihice, din cauza abstinentei lol Ma minunez pe zi ce trece, ce sunteti in stare sa faceti, de dragul crevetilor, de la popularea acvariului cu pesti microscopici, pina la frustrarea speciilor din punct de vedere al dreptului la reproducere lol Cred ca admirati  si sustineti guvernul chinez, in demersul sau asemanator, de limitare al natalitatii lol Cornele, ce te-ai face inconjurat numai de barbati? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

483

Re: Acvariul meu

Marius ti-am lasat pe PM o sursa pentru tantari.

484

Re: Acvariul meu

ady vladutz A scris:

Marius ti-am lasat pe PM o sursa pentru tantari.

Numai tu si Marius au acces la sursa asta?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

485

Re: Acvariul meu

Baracuda A scris:
Technics A scris:

La guppy femelele sunt mai agresive cu crevetii, de cand am renuntat la ele si am pastrat doar masculii numai am nici o problema cu crevetii.

Cornele, ce te-ai face inconjurat numai de barbati? lol

Cred ca m-as adapta imprejurarilror  :-
P.S. am uitat sa specific ca sitiatia este temporara pana cand o sa fie gata acvariul dedicat lor  tongue

486

Re: Acvariul meu

Nici eu nu ii tin prea mult, vreau sa iau boraras brigittae.

487

Re: Acvariul meu

Baracuda A scris:
ady vladutz A scris:

Marius ti-am lasat pe PM o sursa pentru tantari.

Numai tu si Marius au acces la sursa asta?

Este un tip care activeaza pe alt forumm pe care poate il cunoasteti. Nu mi-am permis sa fac public un link catre alt forum.
Cand spun activeaza ma refer la faptul ca doar face anunturi periodice cu ce stocuri de pesti mai are. Nu participa la alte discutii omul fiind ocupat cu afacerea si alte cele probabil. In general poate aduce cam orice . Pestii care ii are in general sunt la niste preturi OK .
Este un personaj foarte respectat in unele locuri , am cumparat de cateva randuri de la el si am fost foarte multumit de expediere, ambalare si marfa. De la el am avut de exemplu laetecarele.

488

Re: Acvariul meu

ady vladutz A scris:
Baracuda A scris:

Numai tu si Marius au acces la sursa asta?

   Referirea dl. Radu era la faptul ca poate toti am avea ceva de castigat daca am cunoaste sursa, nu neaparat sa spui pe ce forum se plimba, ce deodorant foloseste etc... strict de acvaristica! smile

489

Re: Acvariul meu

Sursa este de fapt un user care activeaza pe alt forum, automat linkul face trimitere catre acel forum.

490

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Sursa este de fapt un user care activeaza pe alt forum, automat linkul face trimitere catre acel forum.

   Marius, sursa nu trebuie neaparat dezvaluita ca link, poate fii spusa si ca nick, nume etc smile

491

Re: Acvariul meu

Pe tip "il cheama" Detritus. Atat stiu despre el. Negocierile au avut loc pe PM de fiecare data.
Am lasat si d-lui Radu linkul. Poate devine si membru al acestui forum.

492

Re: Acvariul meu

Cocurenta mareste calitatea si scade pretul. Din punctul meu de vedere este binevenit, are specii de pesti care se gasesc destul de greu. Important este punctul de vedere al d-lui Florin.

493

Re: Acvariul meu

Iata schimbul de mesaje, dintre mine si "ady vladutz":
   ady vladutz: Daca vreti sa il aduceti si aici pe forum va las link de dincolo.
http://forum.acvarist.ro/showthread.php?62868-Vietati-bydetritus&p=445229#post445229
Puteti sda cautati si feedback-ul....nu am auzit pe nimeni sa zica nimic de rau. Stiu destui care au cumparat de la el si au fost multumiti.   
   baracuda: Cum adica "sa-l aduc"? Banuiesc ca stie despre existenta acestui forum/site. Cind si daca va dori sa fie prezent si aici, va fi bine venit. Hotarirea ii apartine in exclusivitate, afilierea la un forum este strict voluntara, nu cred ca se poate discuta despre "stimularea" directa a administratiei unui site, catre un user, ca acesta sa-si faca cont. Oricum, multumesc pentru informatie!
   NOTA: Nu cred ca este cazul sa ne isterizam intr-un asemenea caz si sa nu realizam ca, prin publicarea respectivului link, mai mult se aduce un serviciu intregii comunitati a forumului nostru, decit se face publicitate site-ului concurent. Situatii de aceasta natura au mai existat si vor exista, nu trebuie alaturate situatiilor in care se face publicitate explicita.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

494

Re: Acvariul meu

De curand am saltat lumina la 20cm ca eram sub atacul fuzz-ului :fcry plantele nu prea mai cresteau in ritmul lor, probabil din cauza ph-ului mare nu asimilau micro in timp util. Acum vad ca si-au revenit si fuzz-ul a disparut de la sine, frunzele sunt curate :sbr . Am plantat marsilea in toata partea din fata acum o saptamana.

495

Re: Acvariul meu

Am montat surface skimmerul, trage foarte bine pelicula doar ca se face cam verde indicatorul de co2, inainte era mai spre galben  smile

496 Editat de Technics (2012-10-26 17:20)

Re: Acvariul meu

Posteaza cateva fotografii sau un filmulet sa vedem si noi cu ce te lauzi.  tongue

497

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Am montat surface skimmerul, trage foarte bine pelicula doar ca se face cam verde indicatorul de co2, inainte era mai spre galben  smile

   Daca intelegi principiul de functionare al skimmer-ului, intelegi ca afecteaza cantitatea de CO2 dizolvata in apa, prin procesul de oxigenare mai mare, decit simpla valurire recomandata in acvariile plantate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

498

Re: Acvariul meu

Am sa-l folosesc doar seara cateva minute cat sa curete suprafata apei, indicatorul de co2 este din nou spre verde prazuliu. Valul facut de filtru (filtre) este aproape 0. Plantele parca o duc mai bine ca oricand, se pare ca-si revine si cuba dupa 5 luni de stagnare. big_smile
Filmuletul http://www.youtube.com/watch?v=OUNq4La1 … e=youtu.be

499

Re: Acvariul meu

Da, face o treaba excelenta skimmerul... iar acvariul nu arata rau.  :sok

500

Re: Acvariul meu

Multumesc pentru skimmer  ^:)^  ^:)^  ^:)^ si pentru apreciere  ^:)^