521

Re: Acvariul meu

Este intr-adevar aceeasi depunere care se formeaza si pe furtune. Am scos lampa din circuit...

522

Re: Acvariul meu

o pompa buna externa si la un pret bun este Aquael circulator500!

523

Re: Acvariul meu

Am uitat sa zic. UV-ul si orice fel de accesoriu care se poate colmata o va face muuuult mai usor fara o prefiltrare. Asta daca vrei pe viitor s-o readuci in schema folosind o pompa.

524

Re: Acvariul meu

Pai as fi eu interesat de o prefiltrare ca mai am reactorul de co2 care se cam murdareste dupa cateva saptamani. Treaba este ca pe tur am surface skimmerul... probabil o sa infasor perlon in zona pe unde trage apa (partea de jos bineinteles) si cand se murdareste il spal sau schimb dupa caz.
Lampa UV o voi monta pe o pompa externa si le pun in functiune doar daca am probleme cu "apa verde".

525

Re: Acvariul meu

micha A scris:

o pompa buna externa si la un pret bun este Aquael circulator500!

Mersi de informatie! O caut sa vad despre ce-i vorba.

526

Re: Acvariul meu

Am inlocuit reactorul extern de co2 cu unul facut dintr-un filtru mai mare. Sper ca asta sa dizolve complet 3 bps. Am pus la interior pe post de teava un pet transparent de 0.5 litri cu gura larga ca sa vad cum se amesteca co2-ul cu apa. smile

527

Re: Acvariul meu

Plantele au raspuns pozitiv la modificarea reactorului.

528

Re: Acvariul meu

salut Marius!cum ai pus furtunul de co2-ai dat gaura si unde?poti pune si o poza? mersi mult si sarbatori fericite!

529

Re: Acvariul meu

Nu cred ca este de la schimbarea reactorului, ai bagat apa minerala in acvariu  big_smile

530 Editat de MariusMinu (2012-12-25 01:03)

Re: Acvariul meu

micha A scris:

salut Marius!cum ai pus furtunul de co2-ai dat gaura si unde?poti pune si o poza? mersi mult si sarbatori fericite!

Salut. La co2 folosesc furtun de pvc transparent gros cam de 5 mm la exterior. La reactor am cateva racorduri/coturi waterkit si teava de polipropilena (din aia neagra cu dunga albastra) de 25 (3/4 ''). In aceasta teava am dat gaura cu spiral de 4 mm si am bagat fortat furtunul de co2. Ca sa-mi fie mai usor am taiat in stres furtunul. Fara lipici, nici la capacele bombelor nu mai folosesc lipici de mult. Poza mai buna de atat nu pot sa fac din cauza pozitiei.

Technics A scris:

Nu cred ca este de la schimbarea reactorului, ai bagat apa minerala in acvariu  big_smile

De fapt este de la sampanie lol

531

Re: Acvariul meu

Poze superbe  :sok ...plante sanatoase  :sok  :sok  :sok .....
Felicitari  :apl

532

Re: Acvariul meu

petre79 A scris:

Poze superbe  :sok ...plante sanatoase  :sok  :sok  :sok .....
Felicitari  :apl

Multumesc ^:)^

Trebuie sa va spun ca pietrele au fost scoase din acvariu pentru ca plantele nu prea mai cresteau... Valisneria a fost si ea scoasa, in locul ei am pus varfurile de rotala rotundifolia. Gazonul de marsilea il scot si o sa incerc hc din nou.

Re: Acvariul meu

Faine ultimele poze cu plante Marius; misca si mossul meu cu bule de oxigen dar parca nu e asa de intesat!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

534

Re: Acvariul meu

Mersi Sergiu ! La mine moss-ul nu prea a dus-o bine, facea hair algae.
Bine, asta acum vreo 2 ani, nu stiu cum ar merge acum...Ma gandesc daca tot am scos pietrele sa pun ceva radacini cu moss smile

535 Editat de MariusMinu (2012-12-31 15:16)

Re: Acvariul meu

Mersi Dane! Ma tot uit la acvariile castigatoare de la AGA si incerc sa prind miscarea. E clar ca mai mult de 6-7 feluri de plante nu se merita, devine prea aglomerat...cel putin asa imi pare mie. O sa mai reduc din plante, opresc doar pe cele care merg bine.

536

Re: Acvariul meu

Excelent acvariul  :sok  :sok  :sok .....

537

Re: Acvariul meu

Multumesc Petre  ^:)^

538

Re: Acvariul meu

Depinde din ce punct de vedere privesti problema, daca cauti peisaje pentru aquascaping sunt multe si cele 6-7 specii, eu personal ma bucur sa vad ca le merge bine varietatii de buruieni pe care le cresc. Totul se reduce la asteptari...

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

539

Re: Acvariul meu

Cand imi merg treburile bine prin acvariu imi cresc si asteptarile, acum visez la UG lol Vreau sa fac un peisaj dar sunt prea lipit de olandeze deocamdata. Timpul le rezolva pe toate.

540

Re: Acvariul meu

Foarte frumos aranjamentul :apl