561

Re: Acvariul meu

cateva poze din culise big_smile

562

Re: Acvariul meu

Arata super si pogostemonul nu mai e inalt :apl

563

Re: Acvariul meu

Dan1981 A scris:

Arata super si pogostemonul nu mai e inalt :apl

Multumesc Dane!

bitanu A scris:

Sica, eu nu vad nimic interesant in pozele astea. Doar niște roci mici pe care mai târziu le vei scoate, pentru ca vor fi acoperite de plante.  Astept o poza de ansamblu.

Cred ca ai vrut sa spui ca vor fi acoperite de alge, gsa in special, asa mai te credeam si eu... lol
Setarea asta vreau sa o tin din scurt, sa vedem daca si reusesc.
Si poza promisa  big_smile

564

Re: Acvariul meu

Felicitari Marius, te admir pentru ca taci si faci! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

565 Editat de MariusMinu (2013-02-27 12:25)

Re: Acvariul meu

Multumesc   ^:)^  Vad ca s-a cam lasat tacerea...O fi de bine ? :omfg

Macrandra am taiat toate varfurile ca sa o inmultesc. Rotundifolia o las sa creasca si apoi o tund scazut spre staurogine, sa-i dau forma. Alternanthera este prost luminata pentru poze asa ca vreau sa mai pun un neon doar in zona ei, un 830 pe care sa-l aprind doar la poze. Intre timp sper sa creasca si gazoanele (hc si marsilea )...
Pentru pozele de final o sa caut pe cineva cu un aparat foto mai bun ca al meu trebuia dus la casat de mult :stupid
Mare parte din frumusetea acvariilor vine si de la aparatul foto (sau editari cu diverse programe... foto shop...etc.)
Sper sa nu fiu nevoit niciodata sa fac editare dar un aparat mai bun tot imi trebuie. Ma uitam la IAPLC pai unele acvarii aratau de ziceai ca sunt desenate, de poveste... in realitate nu exista asa ceva... Bine, trebuie sa ai si ce sa editezi, nu doar 3 cotoare de plante... dar asa ca idee... Multi compara unele poze editate cu unele needitate, diferenta este destul de mare. Numai un ochi bine antrenat stie unde incepe si unde se termina o poza curata, needitata.

566

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Multumesc   ^:)^  Vad ca s-a cam lasat tacerea...O fi de bine ? :omfg

Macrandra am taiat toate varfurile ca sa o inmultesc. Rotundifolia o las sa creasca si apoi o tund scazut spre staurogine, sa-i dau forma. Alternanthera este prost luminata pentru poze asa ca vreau sa mai pun un neon doar in zona ei, un 830 pe care sa-l aprind doar la poze. Intre timp sper sa creasca si gazoanele (hc si marsilea )...
Pentru pozele de final o sa caut pe cineva cu un aparat foto mai bun ca al meu trebuia dus la casat de mult :stupid
Mare parte din frumusetea acvariilor vine si de la aparatul foto (sau editari cu diverse programe... foto shop...etc.)
Sper sa nu fiu nevoit niciodata sa fac editare dar un aparat mai bun tot imi trebuie. Ma uitam la IAPLC pai unele acvarii aratau de ziceai ca sunt desenate, de poveste... in realitate nu exista asa ceva... Bine, trebuie sa ai si ce sa editezi, nu doar 3 cotoare de plante... dar asa ca idee... Multi compara unele poze editate cu unele needitate, diferenta este destul de mare. Numai un ochi bine antrenat stie unde incepe si unde se termina o poza curata, needitata.

   Ai atins un subiect delicat! Eu unul am mai spus, una sunt sedintele foto pentru concursuri si alte competitii, unde toata lumea recurge la asa ceva si alta sunt pozele care au rolul de a demonstra cu fair play, performantele obtinute. Din ce in ce mai des, "prietenul" Adobe Photoshop sau altii asemeni lui, distorsioneaza realitatea si induc in eroare, ridicind unii acvaristi, pe piedestaluri nemeritate.
   Am incercat sa ma pun in pielea unui incepator (necunoscator), care priveste astfel de poze semi trucate si mi-am imaginat momentul in care, datorita disperarii, arunca acvariul pe geam, pentru ca nu poate atinge astfel de performante lol
   In locul acelui 830, incearca un Plant Grow, de la AquaMedic! S-ar putea sa nu-ti mai doresti nicio prelucrare de imagine...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

567 Editat de MariusMinu (2013-02-27 13:04)

Re: Acvariul meu

Baracuda A scris:

In locul acelui 830, incearca un Plant Grow, de la AquaMedic!

Buna ideea, cunosc pe cineva care are un plant grow de 24 W poate mi-l da, macar cu imprumut...Doar pentru  poze... nu renunt la cel de 39 w. Nu vreau sa umblu la lumina.
Unde merge nu umbla, asta e deviza mea lol

568 Editat de MariusMinu (2013-03-08 19:27)

Re: Acvariul meu

In sfarsit osmoza big_smile  big_smile ... si cateva poze ma recente. Nu sunt multumit de gazonul de hc... sa vad eu odata scazut KH ala ca de restul ma ocup eu.
Osmoza am montat-o astazi din fuga dar urmeaza sa-i pun in filtru de apa inainte ( chiar filtrul de apa din care era facut fostul reactor extern).

569

Re: Acvariul meu

Arata foarte bine plantele si vad ca si pogo a inceput sa isi faca de cap :sok

570 Editat de MariusMinu (2013-03-08 22:13)

Re: Acvariul meu

Mersi Dane ^:)^ Mai acum vreo luna si ceva am spus ca tai pogostemonii ca pe oricare planta stem si de unde i-am taiat ... ei bine au dat  cate 2-3 pui. De fapt au dat de la primul nod in jos dar ca idee... deci se inmultesc la fel ca staurogine. Zvonul ca trebuie sa stea in curent este fals... tocmai cand a fost in curentul de apa nu a crescut.  Lumina este mult mai importanta.
ps: Am facut si teste la apa iesita din osmozor kh-1, gh<3, ph 6,4. debitul undeva la 10 l/h. Primii 20 litri i-am aruncat, asa recomanda producatorul... dar gata cu risipa, eu am nevoie de apa asta  lol

571

Re: Acvariul meu

Frumos...imi place  :sok
O poza de asamblu pe cand ?  wink

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

De fapt au dat de la primul nod in jos dar ca idee... deci se inmultesc la fel ca staurogine.

Pai Marius nu-mi pui si mie 2 fire pe un maxi taxi ? big_smile

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

573

Re: Acvariul meu

petre79 A scris:

Frumos...imi place  :sok
O poza de asamblu pe cand ?  wink

Multumesc Petre! Poza de amsamblu mai intarzie putin ca am facut ceva experimente, am ridicat fierul la 1 ppm in lupta cu apa dura... dar pana la urma am ajuns la osmoza.

sergiu.dragomir A scris:
MariusMinu A scris:

De fapt au dat de la primul nod in jos dar ca idee... deci se inmultesc la fel ca staurogine.

Pai Marius nu-mi pui si mie 2 fire pe un maxi taxi ? big_smile

Iti trimit, dar peste o saptamana - doua, sa le mai inmultesc putin.

574

Re: Acvariul meu

Dl. Marius, un acvariu mereu prezentabil;
De curand m-am intors din Viena. Iar prima oara dupa orele de practica am mers la Aqua Terra Zoo unde am vazut unele acvarii diferite sa nu spun altfel, cine cauta un colt de natura la propriu cred ca va aprecia pozele.

Sper ca nu am deranjat prin faptul ca mi-am permis sa pun aici pozele dar am considerat ca poate fi considerata o provocare pentru veterani. In caz contrar poza 3 isi poate exercita dreptul de a indrepta o greseala.

Ofera sfaturi nu jigniri!

575

Re: Acvariul meu

Multumesc se apreciere!
Sunt intr-adevar mai aproape de natura pozele pe care le-ai pus. Acolo sunt paludarii, colegul tibi59 incearca ceva asemanator.
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … u-2850-l/ Necesita spatiu mai mare, investitii mai mari, etc, eu raman la plantate...

576

Re: Acvariul meu

Am scazut kh undeva la 4-5 si gh la 7. Co2 bag la limita dizolvarii intr-un reactor de 10'' pus pe returul filtrului tetratec ex 700, plus 1 bps in difuzorul de co2 DIY. Ph este 6,6. Am avut ceva probleme cu plantele, ceva alge si am eliminat rand pe rand toate cauzele posibile pana am ajuns sa scot si cele doua pietre...
In poza reactorul de co2 pe care l-am mutat mai sus pentru ca mi-am dat seama ca la o pana de curent de cateva ore ( 4-5 ) co2 din bomba baga in continuare si se aduna in filtru (zona in care se afla inainte rotorul era mai sus decat partea din reactor pe unde putea refula co2 in acvariu) si gazul tinde sa se acumuleze in zona de sus. Practic filtrul se dezamorsa, iar in momentul in care venea curentul iesea fum din el...nu e facut sa merga fara apa...
Aviz celor care au co2 bomba sau butelie care nu este controlata de ph controller si reactor extern...Plantele sunt deocamdata in convalescenta lol dar imi pun mari sperante in apa de osmoza.

577 Editat de MariusMinu (2013-03-26 13:39)

Re: Acvariul meu

Am facut un pic de curatenie, am replantat hc pentru ca incepuse sa faca alge...cred ca am avut po4 mare. Unele plante au mers mai bine, altele nu...cea mai afectata a fost rotala macrandra. Totul a inceput de cand am bagat pietrele alea...

578

Re: Acvariul meu

Imi place pogostemonul !  :sok

579

Re: Acvariul meu

Mersi George! ^:)^ Are cam o saptamana de cand l-am replantat, i-am taiat toti puii si i-am pus separat.

580

Re: Acvariul meu

Nu te risti cu o poza de ansamblu, dupa curatenia asta?  tongue