Re: Acvariul meu

Apa nu este chiar asa de clara , dar o sa pun totusi o poza

42

Re: Acvariul meu

nu te supara,ce fel de difuzor de co2 ai, ca nu se distinge foarte bine?

Re: Acvariul meu

M-a tras politia intr-o zi pe dreapta  si m-a pus sa suflu in etilotest  :omfg . Dupa ce am suflat am stat putin cu mustiucul in mana si m-a lovit ideea. Initial puneam vata intr-un furtun, dar mi se pare mai bine cu chestia asta ca are diametrul mai mare.
Am demontat-o si m-am apucat de treaba.

44

Re: Acvariul meu

Off-topic: Ti-ai imbatat pestii au ba?  :fbr

Re: Acvariul meu

De revelion i-am imbatat cu niste spuma din bomba co2, si cine crezi ca schimba apa la 2 noaptea? :scry

46

Re: Acvariul meu

sa inteleg ca ai un mustiuc de etilotest,de unde ai cumparat asa ceva?

47

Re: Acvariul meu

si mustiucul de tigara face treaba buna, evident nefolosit big_smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Acvariul meu

Nu l-am cumparat. A ramas de la politist ca de obicei il lasa soferului care sufla. Eu am mai multe pregatite si doar le schimb fara sa pierd presiunea din bomba.

49

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

M-a tras politia intr-o zi pe dreapta  si m-a pus sa suflu in etilotest  :omfg . Dupa ce am suflat am stat putin cu mustiucul in mana si m-a lovit ideea.

   Esti senzational lol

Re: Acvariul meu

Multumesc!  ^:)^ 
Eu nu fumez si ceream tigari prietenilor pentru mustiuc :stupid  dar cu astea de plastic am rezolvat problema .

Re: Acvariul meu

Inainte de a incheia discutia cu mustiucul de etilotest trebuie sa fac si un pic de ''protectia muncii'' : acesta trebuie demontat in partile componente ,deoarece are in interior o supapa de folie care nu permite sa treaca bioxidul,marind astfel presiunea in bomba.In partea cu diametrul mai mare se baga vata uda cat mai fortat ,daca nu  scoate marunt se mai pune vata si se preseaza mai tare.

52

Re: Acvariul meu

multumesc de informatie,esti foarte ingenios.bravo

Re: Acvariul meu

Multumesc! ^:)^

54

Re: Acvariul meu

foarte tare ideea, :pp  acum de unde iau eu un politai...

Re: Acvariul meu

Mi-a dat batai de cap bioxidul inainte, ba pierdeam presiunea din bomba, ba nu-mi placea cum statea furtunul, ba scotea prea putin.
Am tot incercat diverse strategii pana am ajuns la solutia actuala, dupa cum se vede in poza. Fac bomba direct in sticle de apa plata de 5l, fara gelatina , portie dubla. Abia acum sunt multumit. In plus a aparut si pipeta de 5ml care inlocuieste furtunul din acvariu si ma scuteste sa mai lipesc ventuze pe sticla acvariului.

Re: Acvariul meu

super tare.. acum am vazut si eu de unde provin plantele pe care le-am achizitionat de la tine:) .... sunt curios cum va arata noul set-ul dupa o luna  -doua

57

Re: Acvariul meu

MariusMinu A scris:

Mi-a dat batai de cap bioxidul inainte, ba pierdeam presiunea din bomba, ba nu-mi placea cum statea furtunul, ba scotea prea putin.
Am tot incercat diverse strategii pana am ajuns la solutia actuala, dupa cum se vede in poza. Fac bomba direct in sticle de apa plata de 5l, fara gelatina , portie dubla. Abia acum sunt multumit. In plus a aparut si pipeta de 5ml care inlocuieste furtunul din acvariu si ma scuteste sa mai lipesc ventuze pe sticla acvariului.

   Am o rugaminte! Fa un articol detaliat cu acest difuzor pentru CO2, cu descriere amanuntita, poze si tot ce mai trebuie si posteaza-l la rubrica "solutii alternative pentru aparatura". Multumesc anticipat!!! ^:)^

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariul meu

Am facut topicul, sper sa fie bine :sok

Re: Acvariul meu

Mai pun o poza

60

Re: Acvariul meu

Da bine, acum rasuceste cutitul :scry

Alea mari cu frunze caramizii este Althernantera? Nu mai zic cum arata Rotala aia :smoke