21

Re: Daniel bibanul

Am revenit cu poze dupa o vizita la Coralis!

22

Re: Daniel bibanul

Parca arataa ceva mai bine dar pune un fundal in spate de preferabil negru ca sa fie frumos :sok

23

Re: Daniel bibanul

Hmmm, stiam eu ca am uitat ceva big_smile

O sa pun un negru, am observat tarziu cat de mare este diferenta intre cu si fara. Desi e subtila  :sok

24

Re: Daniel bibanul

Salut
cu planta din centru fotografiei 3 (Ophiopogon Japonicus) mi-am luat si eu teapa, e o planta pentru terarii, dupa ceva timp o sa inceapa sa putrezeasca...
Banuiesc ca ai cumparat-o din Hornbach...

25

Re: Daniel bibanul

Mmm, nu stiu. Toate plantele sunt cumparate din bazine de la firme de acvaristica. Primele din Hornbach.

Egeria, cabomba, moss-ul, si planta aia de seamana cu egeria dar are frunzele rare. Restul sunt luate din Coralis. Nu cred ca-i pentru terariu dar e posibil sa fie mai pretentioasa. O sa ma interesez despre ea acum ca stiu cum se cheama smile

Faptul ca putrezeste poate sa indice un dezechilibru chimic. Daca nu ai testat apa iti recomand sa o faci ca e posibil sa fie ceva lipsa. Nu ma pricep atat de bine.  :stupid

26 Editat de Bizul (2011-12-01 04:08)

Re: Daniel bibanul

Vorbesc de planta micuta cu frunze tari si de culoare verde inchis, care ramane ferma si daca o scoti din apa...

27

Re: Daniel bibanul

Aia e luata de la Coralis. Erau in apa mai multe. Cred ca are rizom ca nu am reusit sa o despsrt in mai multe. Face niste radacini mari si fibroase. A trebuit sa le tund ca sa o pot planta. Si asa, nu am avut substrat destul sa o pot planta. Din cauza asta i se vad radacinile daca la ea te referi.

28

Re: Daniel bibanul

Iti doresc mult succes cu ea :fbr

29

Re: Daniel bibanul

Sa fie!

30

Re: Daniel bibanul

danielt A scris:

Mmm, nu stiu. Toate plantele sunt cumparate din bazine de la firme de acvaristica. Primele din Hornbach.

Egeria, cabomba, moss-ul, si planta aia de seamana cu egeria dar are frunzele rare. Restul sunt luate din Coralis. Nu cred ca-i pentru terariu dar e posibil sa fie mai pretentioasa. O sa ma interesez despre ea acum ca stiu cum se cheama smile

Faptul ca putrezeste poate sa indice un dezechilibru chimic. Daca nu ai testat apa iti recomand sa o faci ca e posibil sa fie ceva lipsa. Nu ma pricep atat de bine.  :stupid

   Pina sa putrezeasca din cauza unui "dezechilibru chimic", va putrezi pentru ca nu este planta subacvatica. Exista aici pe forum o lista cu plate de evitat, citeste-o si printeaz-o s-o ai la tine, de cite ori vrei sa cumperi plante din magazinele dedicate, cu ocazia vor invata si vinzatorii cite ceva... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

31

Re: Daniel bibanul

Hmmm, cei de la Coralis vand plante emerse de dragul vanzarii ? Ma indoiesc, asta nu inseamna ca va contrazic. Na, greseala de incepator. Am zis ca la plante nu ma pricep si nu stiu ce sa iau. Le-am cumparat dupa cum aratau si pentru ca mi-au placut  :stupid

32

Re: Daniel bibanul

danielt A scris:

Hmmm, cei de la Coralis vand plante emerse de dragul vanzarii ? Ma indoiesc, asta nu inseamna ca va contrazic. Na, greseala de incepator. Am zis ca la plante nu ma pricep si nu stiu ce sa iau. Le-am cumparat dupa cum aratau si pentru ca mi-au placut  :stupid

   Cei de la Coralis imi sint buni prieteni (eu locuiesc in spatele magazinului) dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i menajam, cind calca strimb! Oricine poate contrazice pe oricine, important este cine are dreptate!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

33

Re: Daniel bibanul

O singura poza mai noua am cu acvariul pentru ca nu sunt in tara. Ultimele vesti care le am sunt bune.

La aproximativ 1 luna de la instalare arata asa. Vor urma poze mai detaliate imediat ce o sa le pot face.

Algele nu sunt sesizabile iar o femela guppy a nascut.

Cei doi porci (a se citi melcii pomacea) tot dezgroapa plante.

34

Re: Daniel bibanul

Frumos acvariu  :acv ,bravo :sok

35

Re: Daniel bibanul

Un update scurt. Tocmai ce am revenit acasa doar ca sa gasesc Echinodorusii rosi de melci, explozie de Cabomba si Egeria asa ca am facut un mult asteptat schimb de apa de aproape 50%, am inchis melcii si puii de guppy intr-o celula nano de 10L si am tuns plantele.

Urmeaza o revizie a plantelor caci se pare ca unele o duc mai bine ca altele.

36

Re: Daniel bibanul

Asteptam poze,cu evolutia acvariului :sok

37

Re: Daniel bibanul

Inca ceva, Bizul a avut dreptate cu Ophiopogon Japonicus. Azi am scos-o ca incepuse sa-mi umple acvariul de bucati din frunze.

Poze maine, dupa ce aranjez un pic big_smile

38

Re: Daniel bibanul

salut si bine ai venit printre noi. apropo de sugesti de plante nu trebuie sa tile dea nimeni tu esti cel care hotaraste cum vrea sa arate acvariul si unde mai ecxact vrei sa ajungi cu el, cauta pe google plante poze mai eczact poti cauta si pe forum poti viziona imagini cu mai multe acvari si asa iti vei forma o idee despre ce anume vrei mai eczact cat despre pestii pusi in acvariu eu zic ca trebuia sa mai stai macar 2 saptamini chiar daca testele arata bine pe moment in rest ape limpezi asteptam evolutia

39 Editat de adrian 10 (2011-12-18 03:00)

Re: Daniel bibanul

da frumos mult succes in continoare
scuze pentru postul de mai sus citisem doar prima pagina

40

Re: Daniel bibanul

Nu-i bai, doar sa folosesti functia de editare mai des ca altfel o sa te atace Baracudele big_smile