Re: Daniel bibanul

Nu am avut niciodata corydoras panda. Ai idee daca scot plantele mici de gazon, sau daca le rup?

62

Re: Daniel bibanul

Aia sunt Botia Arlechin nu Corydoras. Mie melcii mi-au ros HC-ul nu Botia care sunt si ei pesti de substrat. Despre Cory nu stiu daca dezgroapa HC-ul sau nu, cred ca fixat cu plasa nu au cum sa-l scoata ca nu sunt capabili sa traga de el, doar prin scormonirea substratului elibereaza radacinile cel mult.

@wizard
Acum am 5 acvarii, 4 Dennerle Nano Cube de 10L fiecare si un MP de 126 brut.

Re: Daniel bibanul

Multumesc pentru sfat! Stiam ca daca intreb la pet-shop oricum imi recomanda sa ii cumpar lol

64

Re: Daniel bibanul

Mie imi plac mai mult astia fata de Cory. Sunt mai distractivi ca au un comportament ciudat. Nu prea suporta lumina si sunt activi mai pe seara iar in timpul zilei stau bagati in buturuga din dreapta bazinului mare.

Cand ies sa se mai destinda se joaca si se comporta de zici c-a dat strechea in ei smile

Re: Daniel bibanul

Pai daca se simt bine de-aia zburda pe acolo, ca altfel ar sta nemiscati intr-un colt :fbr

66

Re: Daniel bibanul

Iata ca veni si momentul asta, m-am pricopsit cu Staghorn. Deocamdata a acaparat niste muschi, nu observ pe plante dar muchiul e plin de firicele fine.

Cauza: Acvariu murdar, plin de resturi biologice de la plante.

Re: Daniel bibanul

Am avut si eu alga asta acum un an si ceva ,era prietena de nedespartit a muschiului .Am vrut sa scap de alga dar dupa cateva luni de incercari esuate am aruncat moss-ul.De atunci tin in acvariu numai plante care merg ,cele care nu merg se descompun in apa si creaza dezechilibru,astfel apare un cerc vicios care duce la pagube si mai mari.

68

Re: Daniel bibanul

Da, acum sufar pe tema asta destul de mult. Incerca sa invat cat mai repede caci e clar ca sunt depasit si nu am luat deciziile cele mai bune.

M-am aruncat sa cumpar plante mult prea dificile pentru nivelul meu si le-am si amestecat cu altele care se dezvolta mult mai bine.

Concluzia deocamdata este sa fac schimburi dese de apa pana se mai stabilizeaza situatia si devine bazinul mai curat.

69

Re: Daniel bibanul

Doua poze mai recente dupa ce am mai tuns din plantele prolifice ca sa aiva si restul sanse sa se recupereze/dezvolte.

Re: Daniel bibanul

Ai luat o decizie buna. Alga s-ar fi intins, si cu cat amanai cu atat aveai probleme mai mari.

71

Re: Daniel bibanul

Frumos acvariul  smile  smile , cred ca ar arata mai bine cu un fundal negru, dar oricum frumos :apl  :sok

72

Re: Daniel bibanul

Am o dezbatere mintala pe tema fundalului si cred ca o sa cedez in fata unei nuante de negru uniform pana la urma smile

Vrea sa-mi faci Bio-wall. Adica din plasa cu muschi. Dar pana creste muschiul il depaseste Valisneria si Cabomba ca desis smile

Inca nu m-am hotarat. Dupa revelion ori o sa postez poze noi cu ansamblul montat ori o sa fie negru.

Re: Daniel bibanul

Eu l-am pus negru ca si asa aveam destule batai de cap cu plantele , mai stateam si cu grija lui. In rest sa auzim de bine si Sarbatori Fericite !

74

Re: Daniel bibanul

Multumesc la fel.

75

Re: Daniel bibanul

Razgandeala, asta produce big_smile

Am petrecut 2-3 ore cu mainile ude ca sa realizez asta. Cu ocazia schimbarii am mai pus si niste Tetra Initial Sticks in substrat ca sa-i dau valoare. Cand l-am facut nu stiam ca trebuie substrat fertilizat pentru plantatul la care visam.

Mai trebuiesc cateva ajustari cosmetice pe care in ceata nu am putut sa le fac. Acum astept plantele sa se prinda.

76

Re: Daniel bibanul

:apl Frumos,pozele sunt cu lumina stinsa,mai fa cateva cu lumina aprinsa :apl

77

Re: Daniel bibanul

Anul nou a venit si cu poze proaspete smile

Re: Daniel bibanul

Vad ca te-ai pus pe treaba nu gluma , astept sa vad cum decurge proiectul .Bafta !

79

Re: Daniel bibanul

Arata mult mai bine acvariul :sok  :apl

80

Re: Daniel bibanul

In poza 6 cu ce ai iluminat acolo????? :smoke  smile , se ved razele de lumina in forma de V venind din capac smile  si asa aproximativ cam cati pui de xifo ai si cati creveti red chery ai, vreau sa imi dau si eu cu parerea ca si eu am pui de xifo :noroc  smile