41

Re: Daniel bibanul

Cateva poze mai proaspete.
Acvariul era "orasul parasit" din cauza ca am facut pozele in pauza de lumina.

42 Editat de DiannaVasilescu (2011-12-18 17:53)

Re: Daniel bibanul

FRUMUSEL ACVARIU! :noroc  big_smile uite-l pe al meu pe :Rocky si acvariul meu si zi o parere! big_smile

RocKy E cel May Tare!

43 Editat de Pop Remus (2011-12-18 18:25)

Re: Daniel bibanul

Salut, frumos acvariu as avea o intrebare, cum se impaca guppy si xifo cu red chery deoarece as vrea sa imi cumpar si eu dar nu stiu daca se inpaca bine :sok

44

Re: Daniel bibanul

Remus, inainte de p si b se pune m. Corect e "impaca". Scuze de corectie dar e clar ca nu ai facut o greseala de tipar smile

Cat despre guppy, Xipho si alti pesti din familia lor pot sa spun ca nu mananca creveti mai des decat pe proprii pui, adica doar daca sunt suficiet de mici incat sa-i poata rani.

Crevetii au sprinturi rapide si nu pot fi prinsi, mai mult din curiozitate ii mai ciupesc dar asta pana se acomodeaza cu ei si se obisnuiesc ce-s aia si incep sa-i lase in pace.

Crevetii mai mari de 1-2cm nu mai au treaba cu pestii pasnici. In plus de asta crevetii mei sunt mai activi naoptea cand pestii dorm.

45

Re: Daniel bibanul

Multumesc pentru raspuns :sok   smile

Re: Daniel bibanul

Imi place acvariul ! Vad ca ai si red cherry shrimps deci mai vorbim ca eu nu prea stiu ce nevoi au crevetii acestia.

47

Re: Daniel bibanul

Nu prea am ce sa zic despre ei pentru ca is incepator. Astia de-i am eu au fost cumparati ieri big_smile

Mai am unii care nu-s asa de rosii, in principal se descurca singuri daca nu sifonezi des sau poti sa incerci cu pelete din mix de alge uscate pe care se bat. Daca nu, se multumesc si cu resturi in descompunere de la plante.

Re: Daniel bibanul

Nu stiam ca trebuie sa le dau de mancare. big_smile  Mersi!

Re: Daniel bibanul

Daca le pun mancare in acvariu nu o mananca pestii pe toata? Sau mai ramane si pentru ei?

50

Re: Daniel bibanul

Pestii nu cred ca sunt atat de interesati de peletele din alge. Eu alge le-am dat unor creveti dintr-un acvariu separat, fara pesti.

Re: Daniel bibanul

Multumesc pentru sfat. E ceva ce nu stiam. :sok

52

Re: Daniel bibanul

Am facut un mic upgrade si mi-am luat un tub JBL Tropica 4000k pe care l-am pus in locul tubului dinspre spatele acvariului. Sper sa motiveze mai bine vegetatia big_smile

In curand si poze!

Re: Daniel bibanul

Asteptam cu interes si pozele. Este T5 sau T8 neonul?

54

Re: Daniel bibanul

Neonul este T8 pt. ca nu am balast si socluri T5. M-am multumit cu compromisul asta, sper sa merite la cat a costat tubul big_smile

55

Re: Daniel bibanul

Inchisoarea melcilor

56

Re: Daniel bibanul

Hotel acvatic. Ofera azil temporar vietuitoarelor salvate de la o soarta incerta, spital pentru plantele abuzate de melci, inchisoare pentru vietuitoare antisociale si recreere mie.

57

Re: Daniel bibanul

Restul de poze.

58 Editat de MariusMinu (2011-12-21 01:07)

Re: Daniel bibanul

Sunt reusite pozele! Normal ar trebui sa le mearga mai bine plantelor cu neonul cel nou. Eu nu mi-am permis neoane de firma si am mers pe mana celor de la Osram T5 865 si 827 si a crescut cuba destul de bine, ca sa nu mai zic de plantele de fundal pe care le taiam saptamanal. Cat despre drosere am folosit niste chinezarii primite de la un prieten si deocamdata ma tin.(le-am primit dupa ce am fost la un magazin de vreo 5 ori, iar vanzatoarea imi spunea mereu acelasi lucru: "aducem zilele astea. Mai treceti pe aici"  lol )

59

Re: Daniel bibanul

Mersi, eu ma gandeam sa schimb instalatia si sa trec pe T5 dar cred ca imi sta bine asa cu algele sub control smile

Mai ales ca din ce am citit pana acum, instalatia mea duce mai mult decat am in momentul de fata in ceea ce priveste plantele.

Un lucru la care nu m-am asteptat este ca tubul asta incalzeste apa mai mult fata de cel standard.

Re: Daniel bibanul

Frumosi guppy.... cate acvarii ai?
Bravo.

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....