21 Editat de wizardd007 (2011-12-11 05:31)

Re: Cayman 60 Profesional

alen A scris:
wizardd007 A scris:

brazda de salata fiind..?

Cele doua brazde de plantute din prim-plan ce incadreaza cararea de pietris alb, presupunand ca ele se vor dezvolta si se vor extinde ar creea o monotonie in partea din fata , poate o stanca doua ar rupe monotonia.


"doua brazde de plantute din prim-plan" ele fiind...????? ca n-am ochelarii la mine...

...si acum iarta-ma....dar daca ai un acvariu de guppy, care se inmultesc si in fantana nu prea ai dreptul sa critici pe altii......

Eu accept criticile acvaristilor avizati....celor care chiar au ceva de reprosat....(pertinent), nu orice "moft"

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

alen A scris:

Sincer poate ma bag in seama fara sa fie cazul , nefiind cunoscator in domeniu


Chiar te-ai exprimat corect.......

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

P.S. Poza ta, Alen este foarte concludenta..... ne-ai lamurit total, cel putin pe mine...

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

alen A scris:
wizardd007 A scris:
alen A scris:

Sincer poate ma bag in seama fara sa fie cazul , nefiind cunoscator in domeniu dar ideea cu cararea din pietris alb pe sub Stejarul din Borzesti cam miroase a chici daca o privesti , in rest lucrurile stau in picioare , poate doar brazda de salata mai tebuie gadilata.

Asteptam poze si cu acvariul tau sa vedem ceva cu adevarat frumos in cazul asta... wink

Momentan ma rezum doar la a admira si a invata din experientele aqua-peisagistice si estetice ale altora , avand doar un amarat de acvariu cu guppy , dar pe viitor voi incerca si eu o prima amenajare cu iz de novice.

in cazul asta nu se accepta nici un comentariu, nefiind o parere avizata ...

P.S. Si eu pot sa spun despre Oliver Knott ca este de "cacao", asta nu inseamna ca am dreptate..... important este cine ma crede...(scuze daca nu stii cine este O.K.)

"Momentan ma rezum doar la a admira si a invata din experientele aqua-peisagistice si estetice ale altora"

..aici te cam contrazici..... mai ai timp de razgandire... ca sa zic asa....

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

cred ca indicat ar fi ca amandoi sa renuntati al aceasta cearta fara sens, cred ca a fost suficient pentru a putea trage concluziile fiecare dintre noi.
va multumesc

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Cayman 60 Profesional

am si eu o intrebare:

exista vreun tub T8, peste 15W cu lungimea 438mm?
Eu n-am gasit niciunul, dar poate, poate... smile Multumesc.

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

27

Re: Cayman 60 Profesional

Nu exista.

Re: Cayman 60 Profesional

si inca ceva: din cate stiu eu nu poti pune in acelasi soclu de T8, un neon T5. Corect?

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

29

Re: Cayman 60 Profesional

Daca vrei sa-ti bricolezi capacul, poate ne auzim pe PM.

Daca vrei, pot sa te invit sa-ti arat ce capac mi-am facut eu smile

PS: care este dimensiunea maxima in interiorul capacului ce poate fi folosita, 5x cm, unde x = ?

Frumos decor, cel mai important ! daca tie iti place atunci e cel mai bine.
Un pic organizare in plante si apoi vei avea un acvariu mai mult decat minunat;)

Re: Cayman 60 Profesional

albu81 A scris:

care este dimensiunea maxima in interiorul capacului ce poate fi folosita?

48,5 cm big_smile
asta e problema.....

multumesc pentru apreciere si pentru invitatie.

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

31

Re: Cayman 60 Profesional

Salut,imi place foarte mult acvariul tau :sok

Re: Cayman 60 Profesional

s-a notat  lol mersi  :sok

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

33

Re: Cayman 60 Profesional

Wizard, cauta in forum ca e un topic despre T8 vs T5 in care am scris si eu si altii destule lucruri ca sa-ti faci idee.

Pe scurt, nu. T5 are diametru mai mic si tehnologic este diferit deci incompatibil cu un circuit proiectat pentru tub T8.

Re: Cayman 60 Profesional

l-am citit deja, dar nu prea ma scoate din incurcatura asta.... multumesc oricum.

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

35 Editat de Paul Hencz (2011-12-13 08:41)

Re: Cayman 60 Profesional

wizardd007 A scris:

si inca ceva: din cate stiu eu nu poti pune in acelasi soclu de T8, un neon T5. Corect?

Salut Catalin, ai dreptate, neoanele T8 folosesc soclu G13 si cele T5, folosesc soclu G5, dar nu e mare lucru sa schimbi macar o pereche dintre ele. Daca sistemul tau de iluminat foloseste un singur balast pentru cele doua neoane pe care le ai atunci e o problema. Daca ai balasturi pentru fiecare dintre ele ar fi mult mai usor sa-ti modifici lumina.
Cea mai buna alegere pentru tine ar fi un T5 24W la 438mm.
Verifica, dupa care da-mi mai multe detalii si in masura posibilitatilor te voi ajuta cu cea mai mare placere.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

36

Re: Cayman 60 Profesional

uite neoane t5 care ar putea sa incapa la tine sub capac:
http://www.pepika.ro/21-Acvaristica/385 … :29-Juwel/

au 438mm, iar tu ai 485mm, e cam la limita wink, dar cred ca merge

Re: Cayman 60 Profesional

albu81 A scris:

uite neoane t5 care ar putea sa incapa la tine sub capac:
http://www.pepika.ro/21-Acvaristica/385 … :29-Juwel/

au 438mm, iar tu ai 485mm, e cam la limita wink, dar cred ca merge

pai astea incap sigur, nu sunt deloc la limita ca si lungime(de 438 mm am acum), dar problema e soclu si balastul

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

soclu G13, iar balast....habar n-am daca este unul singur pentru ambele neoane sau cate unul pentru fiecare....

o sa pun o poza, poate se pricepe cineva. multumesc

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

cateva poze edificatoare...sper. stie cineva ce balast are? multumesc

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

40

Re: Cayman 60 Profesional

Cred ca trebuie sa sapi mai mult. Vezi daca poti desface capacul astfel incat sa vezi firele.

Cred ca in spatele reflectorului se afla, sau in portiunea de sub etichete.