Re: Cayman 60 Profesional

danielt A scris:

Cred ca trebuie sa sapi mai mult. Vezi daca poti desface capacul astfel incat sa vezi firele.

Cred ca in spatele reflectorului se afla, sau in portiunea de sub etichete.

in portiunea de sub etichete se afla timerul si intrerupatorul de la pompa si incalzitor (care au iesit din peisaj) + un loc gol

cred ca ar avea loc undeva in spatele tuburilor dar chiar nu pot ajunge acolo, trebuie sa tai tot capacul. sad

...si eu care eram fan cayman doar pentru designul capacului... sad(

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

Salut, din pacate ai un singur  balast 2x15W, la cele doua neoane.
Daca vrei sa treci pe T5 v-a trebui sa schimbi si balastul.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Cayman 60 Profesional

se pare ca de ce mi-a fost frica, n-am scapat....
nu prea am cum sa schimb balastul....
multumesc oricum.

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

Chiar nu s-a mai lovit nimeni de pe forum de problema asta? Sunt singurul posesor de Cayman, sau singurul care vrea sa-i inlocuiasca neoanele?

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

45

Re: Cayman 60 Profesional

Posibil sa vorbesc prostii dar trebuie sa ai cumva access la balast pe deasupra capacului. Daca se arde balastul ce faci? Schimbi tot capacul?

Trebuie sa fie cumva servisabil.

Ia vezi aici: http://www.ferplast.at/DownLoadFileUrl.php/FilePosizione=backend@@ftp@@userinfo@@0040000025.pdf/nomeFile=0040000025.pdf

In coloana din dreapta sunt instructiuni de inlocuire a balastului.  :fok

46 Editat de wizardd007 (2011-12-14 03:52)

Re: Cayman 60 Profesional

mersi mult danielt. eu cautam asta pe cdul de la ferplast, dar nu se deschide tot ce e pe el... smile

o sa "intru" in el maine.... daca ma vedeti la stirile de la ora 5....n-am reusit big_smile

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

47

Re: Cayman 60 Profesional

Ioi, il scoti si tu din priza inainte sau iti place sa joci periculos  :ang

Re: Cayman 60 Profesional

buna idee  lol  lol  lol

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

dar un tub cu temperatura de culoare mai mare ar mai "remedia" din lipsa de Watti. Sau program de iluminare mai lung?.... multumesc.

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

50

Re: Cayman 60 Profesional

Temperatura de culoare are legatura cu nuanta. E un element mai mult cosmetic pentru ca spectrul luminii nu este determinat chiar atat de mult de temperatura de culoare. Mult din el nici macar nu e vizibil smile

Programul de iluminare mai lung nu are treaba cu intensitatea luminii. Tie iti compenseaza un bec de 30W aprins non-stop daca ai nevoie de unul de 60W 12 ore?

Re: Cayman 60 Profesional

eu ma gandeam altfel:  plantele "mananca" putin 10 ore, decat mai mult in 8 ore.... big_smile

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

52

Re: Cayman 60 Profesional

Cred ca apreciezi gresit, dar nu sunt cel mai in masura sa te corecteze doar is si eu biban.

Ce am inteles eu despre plante este ca sunt destul de tolerante cu lumina daca au nutriente din belsug. CO2-ul ajuta la formarea clorofilei care mai departe ajuta planta sa faca mai multa fotosinteza. Intensitatea luminii este factorul care ajuta la proces nu durata. Tu prin lumina furnizezi energia, alt element important al fotosintezei pe langa nutrienti si CO2.

Durata, culmea, ajuta algele mai mult. De aceea una din profilaxiile in combaterea lor este reducerea (a se citit dozarea) luminii.

Eu dozez in al meu acvariu 10 ore de lumina in prize de cate 5 ore cu 4 ore pauza la pranz.

Re: Cayman 60 Profesional

am inteles. mersi

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

Wizard, ai mesaj privat.

55 Editat de wizardd007 (2011-12-17 00:38)

Re: Cayman 60 Profesional

Peripetii cu Pomacea:

Am un melc de vreo 3cm care a evadat din acvariu. Numai el stie pe unde a iesit ca eu nu-mi explic.... :smoke   Am observat disparitia ieri, dar am crezut ca e printre plante. Acum m-am hotarat sa scormonesc pana dau de el......si l-am gasit.... sub canapea big_smile la mai bine de 1 m de acvariu.  L-am bagat repede la loc si acum e bine-mersi big_smile   Astia traiesc si pe parchet? big_smile Cred ca a stat cam 2 zile fara apa....

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

56 Editat de wizardd007 (2011-12-19 22:14)

Re: Cayman 60 Profesional

Salut, vreau si eu un sfat daca se poate.

Ce combinatie de neoane de 15W T8 ar fi cea mai buna pentru acvariul meu?
Daca tot e foarte complicat sa schimb neoanele cu T5, macar sa le schimb pe cele actuale cu unele potrivite. Multumesc.

P.S. Cel mai important e sa nu favorizeze aparitia algelor.

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

Nici o parere....? sad

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: Cayman 60 Profesional

usor...usor... pe rand!

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

59

Re: Cayman 60 Profesional

Daca pui intrebari in topicul tau nu cred ca vei primi raspuns. Din experienta iti zic ca in functie de intrebare primesti si raspuns sau nu.

Ai cautat informatii despre neoane? Ce ai aflat? Ai pus intrebarea si in sectiunea de forum corecta?

Spre exemplu, ce neoane ai acum? Te-ai uitat? Ca de precizat nu ai precizat.

Cred ca primeai raspunsuri daca intrebai ceva de genul: Am neoanelea astea si vreau sa-mi iau unele mai potrivite pentru (plante, pesti, crustacei, paraziti, etc...). Am gasit astea, sunt bune?

Sper ca nu te-am deranjat doar incerc sa ajut.

Re: Cayman 60 Profesional

Poti incerca combinatia de Neon Juwel Day Lite 15W si Neon Juwel Warm Lite 15W, ambele ajuta la cresterea si dezvoltarea plantelor, sau
Arcadia T8 Original Tropical 15W-438mm conceput special pentru a lumina mai puternic pe vârfurile de rosu şi albastru din lumina naturala, care sunt necesare pentru fotosinteza si promoveaza cresterea plantelor si pigmentarea lor în rosu sau maro (ex:Ludwigia Repens ,Blyxa Japonica ,Limnophila Aromatica).
Si pentru ca ai specificat ca cel mai important e sa nu apara alge
cred ca cel mai bun dar si mai scump, ar fi doua tuburi Dennerle Trocal Color-Plus 15W T8, acesta are un spectru de culoare care favorizeaza cresterea rapida si sanatoasa a plantelor. Are folie UV STOP protectoare cu efect anti-alge. Folia prevede, de asemenea, protecţie eficientă împotriva cioburilor de sticlă în cazul spargerii tubului. Activeaza sinteza clorofilei.Poate fi folosit cu balast convenţional şi electronic.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu