21 Editat de puiutu (2010-01-09 15:44)

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Asa se prezinta acvariul meu acum.
http://i46.tinypic.com/10xv8yr.jpg
Astia sunt Leoparzii care ii mai am...
http://i50.tinypic.com/25h1xeg.jpg
Iar asta e "ceata" de Leoparzi la masa...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nwuh-mybg8E[/youtube]

22

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

arata bine dar am o rugaminte la tine...
sterge pozele mai vechi pe care le-ai pus in concurs si pune poze recente

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

23

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

aqua A scris:

arata bine dar am o rugaminte la tine...
sterge pozele mai vechi pe care le-ai pus in concurs si pune poze recente

Mai uita-te odata la pozele din concurs si ai sa vezi ca astea doua(puse astazi) sunt recente.
Indiciu:uita-te la evolutia plantelor fata de pozele din concurs...

24

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

puitu te rog sa imi spui ce hrana le oferi si in ce ordine...care e hrana mai speciala?
felicitari un acvariu extraordinar:d

25

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Multumesc pentru aprecieri.
Ii hranesc cu Tetra Discus big_smile, de vreo 4 ori, mixtura de inima vita de doua ori si larve rosii si artemia cate o data.

26

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

super acvariu ai., de asemenea si pestii. felicitari!! Apropo, vad ca toti aveti incalzitoare, cum reusiti oameni buni!? eu nu folosesc asa ceva si astazi deja temperatura crescuse ingrijorator, avea 28 grade. Ma chinui din rasputeri sa o scad, doar ca asta inseamna sa stau cu pulover pe mine in camera, alta idee n`am. N`au fabricat astia si "racitor"?:lol::lol:

Etiamsi omnes, sed non ego.

27

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

ba da se folosesc pentru acvarii cu pastravi tongue la tine ar functiona un simplu ventilator mic smile

28

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

hm...sa incerc, ca la mine in acvariu pot sa zic linistita ca gatesc o ciorbica de ciclide la cat de calda e apa:lol:

Etiamsi omnes, sed non ego.

29

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

@Cezara:
Tu cat ai temperatura in casa daca in acvariu o ai de 28 grade? Si care este pragul tau minim de confort termic?! LOL
Nu te supara dar nu m-am putut abtine...! smile

30

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

nu ma supar, realitatea este ca la mine in camera este cam cald, sufar de frig si in acelasi timp de stat infofolita, asa ca inchipuieti ca am ceva grade:lol:in celalalt acvariu din sufragerie apa e la 22-23 grade, dar la mine e "putin" mai ridicata temperatura:lol:

Etiamsi omnes, sed non ego.

31

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Nu intra in sufragerie! Poti ingheta cobza daca apa din acvarii are doar 22-23 grade! smile

32

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Cezara A scris:

super acvariu ai., de asemenea si pestii. felicitari!! Apropo, vad ca toti aveti incalzitoare, cum reusiti oameni buni!? eu nu folosesc asa ceva si astazi deja temperatura crescuse ingrijorator, avea 28 grade. Ma chinui din rasputeri sa o scad, doar ca asta inseamna sa stau cu pulover pe mine in camera, alta idee n`am. N`au fabricat astia si "racitor"?:lol::lol:

Sunt racitoare pentru toate felurile de acvarii, nu doar pentru pastravi smile , dar au preturi incepand de la 1000 de lei in sus, asa ca de multe ori nu se jusrtifica investitia

33

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

kokos A scris:

Mi se pare mie sau sunt cam pensionari...

Ti se pare sigur!!!
Daca vrei sa vezi un pensionar, il ai pe Ochiosul ala din pozele tale.:lol::lol::lol:

kokos A scris:

La mine cel din avatar este very very in viata...... wink wink wink

Momentan...
Eu am specificat in semnatura ca discusul ala e al meu ca sa nu ma mai intrebe lumea de unde am avatarul.
Discusi ca cel din avatarul tau gasesti pe toate drumurile, nu cred ca te intreaba cineva...
Numai bine iti doresc!

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Superb acavriul! Felicitari!Nu ma pricep la discusi, dar ai tai par f calmi si multumiti, si nu cred ca trebuie ochi de expert pentru asta

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

35 Editat de Cezara (2010-01-11 19:55)

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

bondo A scris:
Cezara A scris:

super acvariu ai., de asemenea si pestii. felicitari!! Apropo, vad ca toti aveti incalzitoare, cum reusiti oameni buni!? eu nu folosesc asa ceva si astazi deja temperatura crescuse ingrijorator, avea 28 grade. Ma chinui din rasputeri sa o scad, doar ca asta inseamna sa stau cu pulover pe mine in camera, alta idee n`am. N`au fabricat astia si "racitor"?:lol::lol:

Sunt racitoare pentru toate felurile de acvarii, nu doar pentru pastravi smile , dar au preturi incepand de la 1000 de lei in sus, asa ca de multe ori nu se jusrtifica investitia

Cred ca am sa aplic metoda cu facut frig in camera, decat sa dau 1000 yikes pe un racitor:lol:

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

kokos A scris:

hard to please> " dar ai tai par f calmi si multumiti" - viata de pensionar te indeamna la calm si multumire..... please! mi se pare sau dintr-o slabiciune, de data asta, chiar te-ai multumit cu putin.... wink

Nu am nici o slabiciune, nici pentru user in sine si nici pentru discusi (inca). Pur si simplu , a privi acvariul lui, e foarte relaxant. E doar o parere de simplu pamantean, ca la faza asta nici incepator nu ma pot numi. Insa am anumite instincte care nu ma inseala (daca nu ma crezi intreaba-l pe Ciprian01 big_smile ), si tind sa cred ca acvariul lui puiutu transmite ceea ce trebuie tocmai pentru ca pestii sunt cum trebuie. Dar...e doar parerea unui biet muritor nestiutor in ale discusilor. Mie mi-au placut, si mi-am exprimat parerea....kill me for that! smile

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

37

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Am si eu o intrebare pentru voi crescatorii de discusi. Un prieten vrea sa se apuce de crescut discusi, si una din marele dileme este daca ii trebuie sau nu pompa de aer, in conditiile in care vrea 4 discusi intr`un acvariu de 240 l. Astept un raspuns ca sa lamuresc omu`.Merci:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

38

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Puiutu are pesti faini! Si forma si culoare! Desi nu sunt un fun al discusilor ,,colorati,, nu pot sa nu admit ca sunt frumosi.!
Legat de cat le da sa manace....! Este prea mult?! Cine si cum a aratat vreodata ca discusului ii place sa manace ,,ocazional,, si cate putin...?!
De exemplu, eu le dau la ai mei sa manance cat se poate de mult....! Si pe cuvant ca nu am observat sa stea vreunul inlacrimat in dreptul geamului si sa ma roage sa nu il mai expun la obezitate...! smile

39

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Cezara A scris:

Am si eu o intrebare pentru voi crescatorii de discusi. Un prieten vrea sa se apuce de crescut discusi, si una din marele dileme este daca ii trebuie sau nu pompa de aer, in conditiile in care vrea 4 discusi intr`un acvariu de 240 l. Astept un raspuns ca sa lamuresc omu`.Merci:D

Nu ii trebuie pompa de aer! Este suficient un filtru care sa faca ceva valuri (sa miste apa). Pompa de aer este necesara daca ai multi discusi, in volum mic de apa si ai nevoie de ceva care sa iti agite mai mult apa incat sa se oxigeneze! Apa se oxigeneaza de la miscare si contactul (frecarea) cu aerul, nu de la bulele pe care le scoate piatra poroasa! S-a mai discutat asta pe forum!

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

kokos A scris:

may, may......am depistat inteligenta in zona......... felicitari pt cuvintele frumos asezate in puzzle-ul insiruit.....

Kokos, chiar nu inteleg... de ce te deranjeaza atat de tare ca am felicitat omul? Oare chiar trebuie sa imi justific gusturile? (Cu atat mai mult cu cat am si specificat ca nu vorbesc din punctul de vedere al unui cunoscator, ci al unui simplu privitor, prin urmare incapabila sa-mi dau cu parerea daca totul este facut ca la carte sau nu). Pur si simplu mi-a placut ce am vazut. Si imi place in continuare. Felicitari inca odata, Puiutu!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...