41

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

puiutu A scris:
froda A scris:

Superb backgroundul.Felicitari!

Multumesc.
Dar meritul background-ului nu-mi apartine...
E cumparat.

de unde ai cumparat  background-ul ca vreau si eu

CARPE DIEM

42

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

puiutu am o intrebare...dak imi iau un filtru  JBL Aqua Cristal UV-C 9W ar face trb buna la un acvariu de 270 de litri?ca si filtru extern am un tetratec ex 1200...sar cunoaste vreo diferenta? te intrb ca am vazut ca ai si tu!ms:P

43

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

kokos A scris:

le mai lipseste mixtura de "ciubotica cucului" pentru digestie

Cred ca asta e recomandata pentru tine, sa digeri mai bine posturile mele, pentru a intelege ce am vrut sa spun.
Oricum, ai cam luat-o pe aratura cu ultimul tau post aici.
Dar poate asa esti tu obisnuit, pe aratura.
Cred ca e mai bine sa nu mai imi pun mintea cu tine, nu se merita.
De la mine ai cadou un status "ignore" de acum inainte.

44

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Cezara A scris:

Am si eu o intrebare pentru voi crescatorii de discusi. Un prieten vrea sa se apuce de crescut discusi, si una din marele dileme este daca ii trebuie sau nu pompa de aer, in conditiile in care vrea 4 discusi intr`un acvariu de 240 l. Astept un raspuns ca sa lamuresc omu`.Merci:D

In primul rand, 4 sunt prea putini.
Ar trebui sa fie macar vreo 8 bucati.
Si pompa de aer nu e neaparat necesara decat in cazul tratamentelor.

45 Editat de puiutu (2010-01-12 14:27)

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

hard to please A scris:

Superb acavriul! Felicitari!Nu ma pricep la discusi, dar ai tai par f calmi si multumiti, si nu cred ca trebuie ochi de expert pentru asta

Multumesc frumos pentru aprecieri.

baraja A scris:

puiutu am o intrebare...dak imi iau un filtru  JBL Aqua Cristal UV-C 9W ar face trb buna la un acvariu de 270 de litri?ca si filtru extern am un tetratec ex 1200...sar cunoaste vreo diferenta? te intrb ca am vazut ca ai si tu!ms:P

Ar putea face fata, dar nici unul de 11W nu ar strica.
Daca fertilizezi in masa apei, se recomanda sa-l folosesti doar noaptea.

46 Editat de Schlaffen (2010-01-12 21:33)

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

ciprian01 A scris:
Cezara A scris:

Am si eu o intrebare pentru voi crescatorii de discusi. Un prieten vrea sa se apuce de crescut discusi, si una din marele dileme este daca ii trebuie sau nu pompa de aer, in conditiile in care vrea 4 discusi intr`un acvariu de 240 l. Astept un raspuns ca sa lamuresc omu`.Merci:D

Nu ii trebuie pompa de aer! Este suficient un filtru care sa faca ceva valuri (sa miste apa). Pompa de aer este necesara daca ai multi discusi, in volum mic de apa si ai nevoie de ceva care sa iti agite mai mult apa incat sa se oxigeneze! Apa se oxigeneaza de la miscare si contactul (frecarea) cu aerul, nu de la bulele pe care le scoate piatra poroasa! S-a mai discutat asta pe forum!

Pompa de aer la discusi este frecventa, iar cauza este temperatura.  Deci intrebarea ta @cezara este cat se poate de normala, iar raspunsul l-ai primit de la @ciprian. Totusi ca sa si intelegi de ce, voi detalia. Metabolismul pestilor este corelat cu temperatura:
- vor consuma mai mult oxigen la o temperatura mai ridicata;
- vom gasi un nivel mult mai ridicat de oxigen intr-o apa mai rece.
Ex: Am tinut carasi (autohtoni) intr-un acvariu fara filtru sau pompa de aer o iarna intreaga.. (temperatura de ~9-12 grade) doar cu schimburi regulate de apa. Metabolismul lor scazut s-a mentinut pana la incalzirea vremii cand au inceput sa devina activi si au inceput sa manance, iar dupa cum stim, miscarea inseamna consum de oxigen.

Scuze de off topic @puiutu. Apropo - combinatia de acvariu plantat + discusi ma omoara.. wink
Trebuie sa te felicit, ai facut o treaba buna! Totusi am o intrebare, nu stiu de cand ai acvariul ca nu am citit toate posturile, dar nu ai probleme cu tasarea.. respectiv tot felul de compusi de amoniac, nitrati.. stim bine ce inseamna asta la discus. Intreb, deoarece eu m-am ferit foarte mult de acest tip de nisip fin si am mers numai pe substratul de la Aquatic Nature..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

47

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Iti multumesc pentru lamurire Schlaffen, la fel si tie ciprian. Am sa transmit mai departe, poate poate..ii merge:lol:cine stie

Etiamsi omnes, sed non ego.

48

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

kokos A scris:

... mai mult iti intind o mana pt pace.... sunr doua variante prima: chiar ne ignoram unul pe altul si cea de a doua: ne purtam amandoi matur si dam dovada de inteligenta...

Din partea mea... wink
PEACE&RESPECT

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

puiutu A scris:
kokos A scris:

... mai mult iti intind o mana pt pace.... sunr doua variante prima: chiar ne ignoram unul pe altul si cea de a doua: ne purtam amandoi matur si dam dovada de inteligenta...

Din partea mea... wink
PEACE&RESPECT

Asa mai copiii, parca incepe sa sune mai bine.
Am tot citit posturile voastre, am citit si pe mail-ul nostru cate ceva, dar nu am putut interveni pana acum fiindca ma amuza teribil de mult subiectul. Se pare ca ati ajuns la maturitate, cat despre proverbul "cel mai inteligent cedeaza" bravos'

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

50

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Schlaffen A scris:

Totusi am o intrebare, nu stiu de cand ai acvariul ca nu am citit toate posturile, dar nu ai probleme cu tasarea.. respectiv tot felul de compusi de amoniac, nitrati.. stim bine ce inseamna asta la discus.

Ce nu se vede e ca plantele sunt in niste ghivece din plastic facute din cutiute din acelea folosite pentru livrarea sosurilor de pizza.  big_smile
In fiecare am dat cam 15-20 gauri ca sa aiba radacinile plantelor pe unde sa iasa.
Iar in privinta curateniei, folosesc un aspirator electric de la Eheim.
NO3=12,5, NO2=0, NH3/NH4=0, pH=7
Nu fertilizez, nu am CO2, iar asta se reflecta in algele de pe background, aparute din cauza fosfatilor in exces.
Dar asta e...
Nu sunt impacat cu ideea aditiei de CO2 la discusi, nici cu investitia de peste 1000 RON necesara CO2-ului...

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

puiutu A scris:
kokos A scris:

... mai mult iti intind o mana pt pace.... sunr doua variante prima: chiar ne ignoram unul pe altul si cea de a doua: ne purtam amandoi matur si dam dovada de inteligenta...

Din partea mea... wink
PEACE&RESPECT

Frumos! smile

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

52

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Buna Puiutu!
Mie imi place acvariul tau si mai ales prezentarea ta in detaliu, pe cateva luni, aproape un an.
A fost munca acolo, timp dedicat ... Ce mai,... frumos!
Eu voi astepta fotografii si cu plantele mai crescute, cand va fi conturat mult mai bine aquascaping-ul.
Si nici cum arata in luna mai, nu era rau.
Mult succes si multa sanatate si tie si leoparzilor! :-)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

53

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Multumesc tuturor pentru aprecieri!

54

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Dupa primele doua depuneri in acvariul comunitar, unde la a doua depunere au eclozat 11 pui, am mutat pestii in cub.
Dupa 10 zile au depus iar, icrele au eclozat, dar a treia zi cand am ajuns acasa, icrele nu mai erau. :evil:
Pe 23 Februarie, cu o zi inainte de Dragobete :mrgreen: , a avut loc A PATRA depunere.
Au depus vreo 140-150 icre.
Au eclozat vreo 50 de icre.
http://i50.tinypic.com/n4bn1k.jpg
Pe 28 au iesit la zbor, femela ii aduna la loc pe con, iar de ieri au inceput sa manance de pe parinti.
Astazi dimineata am numarat 25 de puiuti care se pare ca au trecut de prima faza critica(hranirea cu mucus), restul cred ca nu au nimerit parintii...
Astazi pun artemia la eclozat, ca de maine sa incerc sa vad daca mananca.
Aici e un scurt filmulet cu ei:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mu7V7R_o_Bs[/youtube]
Mai ramane o faza critica, "intarcatul" puilor ramasi.
Totusi, procentul e mic, dar pentru a patra depunere, e acceptabil.
Cu timpul o sa invete si ei mai multe, dar si eu. wink

55 Editat de Baracuda (2010-03-02 16:48)

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

puiutu A scris:

Salutare tuturor!
Pe scurt, in ultimii 20 ani am avut mai mereu un acvariu(de vreo 10 ani ,doua) in casa...
Experienta mea nu e vasta, am inceput cu vivipari(normal).
Dupa inmultirea cu succes a catorva specii de vivipari, am trecut la ciclide:
am crescut si inmultit cu succes scalari si cichlasome, ale caror progenituri ajungeau la "baietii din Obor" contra hrana(imi era mila sa-i arunc si nici n-am facut o afacere din vandutul alevinilor).
Momentan am 3 acvarii - unul de carantina de 40l si acestea doua:


1- Homemade 60l:
iluminare - Phillips 14W;
filtrare - Hailea SL-206, extern, cascada;
incalzire - Aquael 100w - 26 grade C;
background autocolant;
plante - zero, doar nisip negru, doua bututrugi si cateva pietre din Marea Neagra;
pesti - o pereche de Cichlasoma Nigrofasciatum si puii lor.
http://i42.tinypic.com/ml5qpc.jpg

2-  Eheim MP Aquapro 180l, evolutia acestuia fiind aceasta:

Ianuarie 2009
iluminare - Phillips 840 30W + Sylvania Daylight 765 30W + folie autocolanta argintiu lucios;
filtrare - Eheim 2226(Eheim Substrat Pro + Eheim Mech);
incalzire - Eheim Jager 150W - 30 grade C;
background 3D;
plante - Anubias, Cladophora aegagropila, Cryptocoryne wendtii, Echinodorus tenelus, amazonicus, bleheri, Lilaeopsis, Marsilea Hirsuta, Moss, Valisneria gigantea,spiralis;
fertilizare PPS Pro;
pesti - 8 discusi, 4 SAE
http://i43.tinypic.com/2whe9hx.jpg

Mai 2009
iluminare - Philips Aquarelle 30W + Philips 840 30W + folie autocolanta argintiu lucios;
filtrare - Eheim 2226(Eheim Substrat Pro + Eheim Mech);
incalzire - Eheim Jager 150W;
UV JBL 9W;
Eheim gravel cleaner 3531;
Eheim automatic feeder 3581;
background 3D;
plante - Anubias, Echinodorus amazonicus, bleheri, Lilaeopsis, Valisneria gigantea, spiralis;
pesti - 4 discusi
http://i41.tinypic.com/2d1vfom.jpg


Octombrie 2009
iluminare - 2 X 30W Osram 865 + folie autocolanta argintiu lucios;
filtrare - Eheim 2226(Eheim Substrat Pro + Eheim Mech);
incalzire - Eheim Jager 150W;
UV JBL 9W;
Eheim gravel cleaner 3531;
Eheim automatic feeder 3581;
background 3D;
plante - Anubias, Echinodorus amazonicus, bleheri, Valisneria gigantea, spiralis;
pesti - 9 Leopard Discus
Am hotarat sa raman doar cu Leoparzi.
Am schimbat nisipul negru cu unul normal(alb).
Efectul a fost spectaculos.
http://i26.tinypic.com/2i6z348.jpg
Astept sa creasca Valisneria din dreapta, ca sa-mi mascheze incalzitorul si turul filtrului.

Ulterior, din cauze necunoscute, cei mai mari doi discusi au murit, ramanand doar cu 7.

Sunt bucuros sa fac parte din comunitatea voastra.

Minunat! Mai mult nu am de spus. Poate in viitor vom face ceva schimburi de experienta in ceea ce priveste acvariile plantate (care provoaca reticente unora), populate cu discus. Mult succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

56

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Superbi pestii, iar filmuletul este cu atat mai reusit cu cat ai ales si o melodie potrivita. Sunt tare frumosi.  Felicitari pentru reusita, data viitoare asteptam mai multi, pana atunci sper sa ai noroc cu astia mici. E fascinant!!

Etiamsi omnes, sed non ego.

57

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

bradraqua A scris:

Poate in viitor vom face ceva schimburi de experienta in ceea ce priveste acvariile plantate (care provoaca reticente unora), populate cu discus.

E foarte greu sa te descurci cu algele intr-un acvariu cu discusi.
Eu m-am hotarat sa renunt la plantat si sa incerc un acvariu biotpop - nisip, lemne si frunze.
Vom vedea ce-o sa iasa...

Cezara A scris:

Superbi pestii, iar filmuletul este cu atat mai reusit cu cat ai ales si o melodie potrivita. Sunt tare frumosi.  Felicitari pentru reusita, data viitoare asteptam mai multi, pana atunci sper sa ai noroc cu astia mici. E fascinant!!

Multumesc pentru aprecieri, din pacate puii mei n-au fost toti la unison cu titlul piesei alese ca fundal...:(

58

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

puiutu A scris:

Multumesc pentru aprecieri, din pacate puii mei n-au fost toti la unison cu titlul piesei alese ca fundal...:(

Ehii...lasa..se mai intampla. Unii isi doresc sa realizeze macar ce ai facut tu si nu sunt capabili. Din ce in ce la mai bine. Pana la urma nu e vina ta. Invata si ei..nu`i usor sa cresti copii:))

Etiamsi omnes, sed non ego.

59 Editat de Baracuda (2010-03-02 18:12)

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

puiutu A scris:
bradraqua A scris:

Poate in viitor vom face ceva schimburi de experienta in ceea ce priveste acvariile plantate (care provoaca reticente unora), populate cu discus.

E foarte greu sa te descurci cu algele intr-un acvariu cu discusi.
Eu m-am hotarat sa renunt la plantat si sa incerc un acvariu biotpop - nisip, lemne si frunze.
Vom vedea ce-o sa iasa...

Cezara A scris:

Superbi pestii, iar filmuletul este cu atat mai reusit cu cat ai ales si o melodie potrivita. Sunt tare frumosi.  Felicitari pentru reusita, data viitoare asteptam mai multi, pana atunci sper sa ai noroc cu astia mici. E fascinant!!

Multumesc pentru aprecieri, din pacate puii mei n-au fost toti la unison cu titlul piesei alese ca fundal...:(

Poti lua orice hotarire, pacat ca renunti la plante. Recunosc ca nici mie nu mi-a fost usor citeva luni, din cauza algelor. Acum pot spune ca le-am biruit. Nu as renunta pentru nimic in lume la plante. Am avut pina si ciclide africane in acvariu plantat. Chinul a fost mare, dar a meritat. Discusii mei nu cred ca m-ar ierta daca le-as lua plantele...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

60

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Asta-seara, in ciuda protestelor vehemente ale sotiei big_smile , atat inainte cat si dupa, am "intarcat" supravietuitorii.
Sunt in numar de 19, restul pana la 30 au murit in timp, dupa ce in prealabil inotau cu coada in jos, faceau miscari dezordonate si gata... :cry:
Probabil ceva probleme la vezica inotatoare.
Am aplicat metoda cutiei in bazin, multumesc lui Ioan atat pantru metoda cutiei, cat si pentru tot ajutorul.
Discusii(parintii) sunt putin stresati si mai mereu cu "nasul" lipit de cutie.
http://i43.tinypic.com/2vvosd2.jpg