61

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Sa-ti traiasca toti puii ramasi, a fost o selectia naturala, cei mai puternici au supravietuit ! Foarte frumosi parintii.

62

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Multumesc!
Si acvariile tale sunt frumoase, iar pozele foarte reusite.

63

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

puiule ...de toata isprava ce faci! atat acvariul cat si pestii sunt de vis, felicitari!

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

ce granulatie avea nisipul alb din acvariul Octombrie 2009.ar fi vreo problema daca as pune la acvariu cu discusi nisip de 0,5-1mm?

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

65

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Sub 1 mm.
Iti recomand un aspirator de substrat daca vrei nisip asa mic.

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

aha deci este k.aspirator de substrat am.nu stiu daca sti dar am vazut prin hornbach ca are ceva nisip de genu, numai ca nu este chiar alb,este la sac de 25kg,in general am vazut la ciclide asa ceva.
ce zici este bun dinala?ma gandesc sa nu schimbe proprietatile apei

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

67 Editat de puiutu (2010-03-11 14:41)

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Exact din acela din Hornbach am avut si eu in acvariu si se vedea destul de alb.
Daca discusii mei nu au avut nimic, sigur nu schimba proprietatile apei.

68

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Superbi...ce sa zic. Felicitari pentru reusita. Pacat de cei mici, dar sa privim partea plina a paharului. Vorba lui Avatar, acum ti`au ramas doar cei puternici. Sa`ti fie sanatosi puiutii, ca au niste parinti foarte reusiti.

Etiamsi omnes, sed non ego.

69

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Sarut'mana, Cezara!

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

deci m-am comvins,dinala imi cumpar.mersi mult de ajutor.stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

71

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Mie imi place foarte mult, ce grija pot avea parintii discusi pentru puii lor, ceva incredibil !!! Conul ala portocaliu/rosu pentru ce e acolo, depunere cumva, rol de stimulent ? Nu mai caut pe gugal, te intreb pe tine ca tu esti mai bun ca gugalul la capitolul Discussssssss.

72

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Conul ala e locul de depunere.

73

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

stimuleaza femela Dane! lol esti cremenal lol

74 Editat de Avatar (2010-03-11 18:26)

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Credeam ca e pentru slalom lol

Nu stiam, aveam eu o banuiala, am mai vazut undeva conul respectiv dar chiar asa, un obiect geometric sa stimuleze o femela discus, foarte interesat. Oare daca le pui un cub cum ar reactiona ?

75 Editat de kokos (2010-03-12 00:10)

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Felicitari si sorry pt pierderi..... sad si eu am suferit o pierdere zilele trecute .... unul din preferati, nu prea am bafta de red discus....

?

76

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

kokos A scris:

o pierdere zilele trecute .... unul din preferati, nu prea am bafta de red discus....

Imi pare rau pentru pierderea ta.

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

kokos A scris:

Felicitari si sorry pt pierderi..... sad si eu am suferit o pierdere zilele trecute .... unul din preferati, nu prea am bafta de red discus....

Incearca cu a/n:P)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

78

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Puii din prima posta reusita au plecat de mult catre noii stapani.
Acum mai mult de doua saptamani am scos conul dupa depunere si am incercat sa-i scot artificial.
Au eclozat 270 pui in apa de la retea yikes pe care i-am pierdut in a doua noapte(n-am putut sa ma trezesc la ora 3 :? ).
Perseverent, saptamana trecuta am scos iar conul, au eclozat vreo 200- 240 pui tot in apa de la retea, acum au trecut deja pe artemia si au mai ramas vreo 60 sad .
Vina e tot a mea, i-am lasat noptile prea mult cu apa neschimbata.
Dar sunt multumit, mergem inainte.

79

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

Bravo Puiutu,pana la urma asa se capata experienta.Pana si Ioan cu tot bagajul lui de cunostinte si experienta in discusareala mai pierde din pui...
Deci ,bravo! si da-i inainte! :sok

80

Re: Acvariu semi(plantat) cu discusi

scuze
ce inseamna apa de retea?
cu ce i-ai hranit daca i-ai scos inainte de eclozare?
respect