21

Re: sall

Ce fel de probleme?... boala ceva..sau probleme cu apa?

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

22

Re: sall

mia murit filtrul fluvalul 305 lam inlocuit .si in perioada cand la schimbat au tratat apa astia de la apa nova cu nustiu ce soluti .miam luat un jbl lam pus repede si nu lam mai ciclat si in 2 zile miau murit 6 pesti. a supravietuit oscarul si un sanitar apoi incet am inceput sal refac usor usor 2 luni am cam tras pana sal pun la punct am sa va mai pun un filmulet si cu ce echipamente am.

23

Re: sall

sall cum fac sa scad nitriti am facut un test si este cam mare

24

Re: sall

Ciclezi acvariul :fok

25 Editat de mirceajifcu (2012-03-25 22:01)

Re: sall

Gupanu A scris:

Ce fel de probleme?... boala ceva..sau probleme cu apa?

Nu a ciclat acvariul  :- si urmarile nu au intarziat sa apara!

De adaugat ar fi: ce e cu atata lumina la un bw? Ce cauta papagali in bw? Ce cauta anubias direct in lumina (de aia ti s-a umplut de alge, in caz ca te intrebai) si mai ales ce cauta in acvariu care se vrea sa fie blackwater?

PS: Superba arowana aia , m-ai dat gata cu ea smile. Zi-mi te rog de unde ai luat-o si cat a costat!?

26

Re: sall

pai miam pus fluvalul filtru de ieri si mia dat 10 pastile de baozon sau asa ceva.trebui sa astept acuma

27

Re: sall

190roni la petshop de la auchan.in cattimp se cicleaza un acvariu ca timp!nu ma ajuta nimeni

28 Editat de Dorucdm (2012-03-25 22:24)

Re: sall

depinde... 1 luna, poate mai putin... In mod sigur pestii ingreuneaza ciclarea prin dejectii si prin resturile de mancare.
Decat sa arunci banutii, mai bine citeste pe aici cum sa ai un acvariu.

29

Re: sall

si  sa continui normal cu schimburile de apa.

30 Editat de Ancistrus (2012-03-25 22:32)

Re: sall

johnny A scris:

si  sa continui normal cu schimburile de apa.

   Daca ai nitritii mari inseamna ca ai deciclat acvariul (asta daca a fost ciclat), deci schimba 30% apa odata la 3 zile pana revin la 0.
   Pana una alta cumpara JBL Denitrol si foloseste-l conform indicatiilor producatorului.

31

Re: sall

am inteles multumesc frumos.eu ma schimbat substratul sieste posibil sal fi dat peste cap acvariu

32 Editat de mirceajifcu (2012-03-26 02:59)

Re: sall

Deci ai schimbat si substratul si filtrul? Incearca metoda recomandata de Ancistrus, dar nu cred ca ai sa ii dai de cap. Pestii tai sunt prea "mizerabili" pentru ce vrei tu sa faci. Eu cand am refacut setupul la mizerabilii mei , i-am tinut in alt acvariu cu schimburi tot la doua zile de apa, pana am ciclat acvariul. Nu exista o perioada de timp, exista doar rezultatele testelor. Si nici asa nu esti sigur, ca daca bagi toti cei 4-5 pesti mari ce ii ai, se poate ca a doua zi sa ai iar nitritii la valori critice. Trebuie bagati pe rand, ca bacteriile alea sa apuce sa se inmulteasca si sa isi faca treaba.
PS: Superba arowana aia , m-ai dat gata cu ea. Zi-mi te rog de unde ai luat-o si cat a costat!? Intreb pentru ca am ramas mut cand m-am uitat pe acest site sad.

33 Editat de Ancistrus (2012-03-26 03:48)

Re: sall

A zis ca a dat 190 lei pe ea, dar a lui este Arowana adevarata de Amazon "Silver Arowana" (Osteoglossum bicirrhosum), alea unde te-ai uitat tu sunt australiene sau asiatice (Scleropages sp) :fok

Osteoglossum bicirrhosum:
http://img824.imageshack.us/img824/6710/silverarowana5.jpg

Scleropages formosus:
http://img268.imageshack.us/img268/9636/scleropagesformosus.jpg

34 Editat de mirceajifcu (2012-03-26 03:35)

Re: sall

Am vazut pretul, dar am facut asocierea cu filtrul fluval  lol, mai ales ca nu credeam ca poate fi vorba de arowana vanduta la auchan neutral. Oricum e un peste superb si incepe sa imi fie ciuda pe rautaciosii mei sad.
Astia nu sunt normali la cap, uite si aici niste exemplare.

35 Editat de Ancistrus (2012-03-26 03:40)

Re: sall

La Arowana daca nu ai capac la acvariu sigur ii gasesti pe covor big_smile

PS: Ce bebelusi sunt Oscarii daca sunt tinuti singuri lol
PS1:

mirceajifcu A scris:

Astia nu sunt normali la cap, uite si aici niste exemplare.

   La banii aia iti dai seama ca te rogi pentru el in fiecare duminica la biserica lol

36 Editat de mirceajifcu (2012-03-26 03:46)

Re: sall

La banii aia trebuie sa primesc un popa gratis  lol . Oricum am citit ca aici, exemplarele alea trebuiesc insotite de nu stiu ce acte, ca sunt exemplare pe cale de disparitie neutral. Mai control oficial la acvariu nu am avut  lol (nu ca as avea de gand sa dau 2000 de euro pe mancare pentru piranha  lol ). Oricum, e deprimant ca ajung la aprox 90 de cm, deci in acvariul meu ar trebui sa o intorc eu cu mana  lol sau sa cumpar o teava din plastic transparent si sa o montez in cerc sa poata inota .

37

Re: sall

capace am la acvariu deci nu af fi o problema,nu am bazin ca a ii pun separat,eu zic sa mai astept un pic poate ii revine.dar de cand am luat fluvalu mia crescut temperatura cu 1.6  1.8 grade si ma in jur de 28spre 29 grade
astazi astept ca am vb de chileer sitrebui sa il iau sa mil montez.La ce tem ar fi ideal 27 sau 26 grade.Imi pare eau ca nu am putut prinde sa pozez am si 2 chitala sunt superbe dar ies decat noaptea..Si inca o intrebare la voi ca sunteti mai cu experenta eu am un uv de 18 w sa il bag sa mearga ca lam oprit si cam cat timp!

38 Editat de Ancistrus (2012-03-26 12:15)

Re: sall

UV cam 12 ore dupa fiecare schimb de apa.

PS: @johnny fara suparare dar incearca sa te uiti peste ce ai scris inainte de a trimite, mie-mi este greu sa-ti urmaresc textul... prea multe prescurtari sau scurtaturi big_smile

39

Re: sall

mii de scuze ma cam grabesc big_smile  De cand miam luat filtrul cel nou fluvalfx5 a inceput sa creasca temperatura in bazin este cam 28si un pic.Am sunat sambata si am comandat un chiller Racitor Hailea HC-250A miau promis sal aduca luni .La ce temperatura sal pun sa mearga un 25 sau 26 gradeDeoarece avand pompa mare filtru se incalzeste :ang  Eu de cand am avut problemele am inchis uv.Dar miai spus dupa schimb de apa 12ore.MULTUMESC DE INTELEGERE SI DE RABDARE

40

Re: sall

25°C este o temperatura buna pentru majoritatea pestilor de acvariu :fok